Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-07 14:50
kk / pra/ Żarnowiec (KAI)

Żarnowiec: 80. urodziny s. Małgorzaty Borkowskiej

Swoje 80. urodziny obchodzić będzie 10 listopada s. Małgorzata Borkowska, benedyktynka z opactwa w Żarnowcu, historyk, tłumacz, felietonistka i autorka książek, w tym głośnej publikacji „Oślica Balaama. Apel do duchowych panów".

Siostra Małgorzata Borkowska OSB urodziła się w 1939 r. Studiowała polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1964 jest benedyktynką w Żarnowcu. Autorka wielu prac historycznych, m.in. „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII i XVIII wieku”, „Czarna owca”, „Sześć prawd wiary oraz ich skutki”, „Ryk Oślicy”, „Twarze Ojców Pustyni”, tłumaczka m.in. ojców monastycznych, felietonistka.

W 2011 r. s. Borkowska została doktorem honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prof. dr hab. Henryk Gapski podczas laudacji powiedział: „Pisarstwo Siostry Małgorzaty w całej jego różnorodności od „poważnych” prac naukowych poczynając, przez eseistykę, felieton do beletrystyki, łącznie z przekładami z języków obcych – jak zgodnie zauważają także obaj recenzenci Jej dorobku – ma urok i siłę, reprezentuje wysokiej klasy literaturę; podobnie jak Siostra Anakonda z Torunia i jej lubelska przyjaciółka pani profesor Leokadia Małunowiczówna, zalicza się Ona do „osób łatwych do pióra”. Borkowska to przypadek szczególnie ostry i wyrazisty, jest wyjątkowym przykładem przymierza kultury literackiej i miłości do przeszłości. Wartości, które ceni każą Jej odrzucać upiększenia, nabożne schematy, wszystkie „święte banialuki”; jest zakorzeniona w tradycji i szuka tradycji podawanej „z ręki do ręki”, szuka sposobu wyrażania i przeżywania świata… szuka wreszcie samej siebie”.

W latach 2011-2016 s. Borkowska pełniła funkcję mistrzyni nowicjatu w opactwie w Staniątkach. Od 2016 r. bierze udział w pracach Komisji Historycznej diecezji toruńskiej dot. procesu beatyfikacyjnego Magdaleny Mortęskiej. Także od 2016 r., po ukazaniu się „Oślicy Balaama" pełni – jak sama mówi – posługę „kaznodziejską” przez konferencje i rekolekcje w Żarnowcu, a także na zaproszenie w innych miejscach.

Z okazji jubileuszu, wydawca s. Borkowskiej, Wydawnictwo Tyniec, umożliwiło słuchaczom i czytelnikom mniszki z Żarnowca złożenie jej urodzinowych życzeń, za pośrednictwem portalu www.ps-po.pl. – W tym roku pragniemy podziękować siostrze Małgorzacie za trud włożony w przemianę myślenia przynajmniej niektórych duchownych panów. Dzięki Jej publikacjom, zarówno w wersji drukowanej, jak również w formie konferencji audio, wiele tematów zostało poruszonych. Pozytywna reakcja czytelników świadczy tylko o tym, że treści, które dotąd może nie były wystarczająco popularne, mogły trafić do szerszego kręgu odbiorców, dzięki formie, jaką zaprezentowała s. Małgorzata – podkreśla wydawnictwo.

S. Małgorzata Borkowska OSB oraz Igor Borkowski – autorzy książki-wywiadu „Porozmawiajmy jak Borkowska z Borkowskim” – będą gośćmi kolejnego spotkania organizowanego przez dominikanów z Gdańska w ramach „Dominikańskiej Szkoły Wiary” (Aula Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26), które odbędzie się 9 listopada o godz. 17.00.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-07 12:12:42
miniaturka

Mława: Msza św. w 100. rocznicę utworzenia 2. Szwadronu Mławskiego

W Mławie w diecezji płockiej wspólną modlitwą uczczono 100. rocznicę utworzenia 2. Szwadronu 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich – formacji, która m.in. walczyła w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.
2019-11-07 12:54:49
miniaturka

Papież Franciszek zachęca do gorącego naśladowania św. Pawła i głoszenia Nieznanego

Do budowania mostów z kulturą, ludźmi niewierzącymi oraz wyznawcami innych religii zachęcał Papież w katechezie, którą wygłosił na placu św. Piotra. „Prośmy Ducha Świętego o umiejętność delikatnego inkulturowania orędzia wiary.
2019-11-07 14:31:01
miniaturka

Turcja: wiele możemy nauczyć się od chrześcijan uchodźców

Nie możemy być obywatelami drugiej kategorii. Wśród trzech milionów uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Turcji jest wielu chrześcijan, którzy żyją w bardzo trudnych warunkach.
2019-11-07 15:27:38
miniaturka

Papież do jezuitów

O służbie na rzecz ubogich, potrzebie obrony praw człowieka oraz nadziei mówił Papież do jezuitów i ich współpracowników, którzy biorą udział w Kongresie Apostolatu Społecznego tego zakonu.
2019-11-07 15:47:55
miniaturka

Kapelani szpitalni na Jasnej Górze

Komunikacja z pacjentem chorym neurologicznie, nowe kierunki w neurobiologii i ich konsekwencje w duchowości czy problematyka z psychoonkologii to niektóre z tematów kursu duchowo – medycznego kapelanów, odprawiających rekolekcje na Jasnej Górze.
2019-11-07 16:00:12
miniaturka

Prosimy o pokój w naszym regionie: apelują biskupi z Sudanu Płd.

Biskupi Sudanu i Sudanu Południowego odnieśli się do wciąż panującej tam trudnej sytuacji.