Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-07 15:32
kk / it (KAI) / Jasna Góra

Kapelani szpitalni na Jasnej Górze

Komunikacja z pacjentem chorym neurologicznie, nowe kierunki w neurobiologii i ich konsekwencje w duchowości czy problematyka z psychoonkologii to niektóre z tematów kursu duchowo – medycznego kapelanów, odprawiających rekolekcje na Jasnej Górze.

Z modlitwą za przyszłoroczne spotkanie młodych Europy w Krakowie z okazji setnych urodzin Jana Pawła II na Jasną Górę przybyli uczestnicy zakończonego w królewskim mieście zjazdu: kardynałowie, biskupi i kapłani z różnych krajów. Spotkanie połączone z Kongresem Młodych przygotowuje Komisja ds. Młodzieży Rady Konferencji Episkopatów Europy.


Jak powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, obok uczczenia wielkiego papieża z Polski chodzi także o spotkanie młodych zwłaszcza z Europy Zachodniej, z wciąż żywym Kościołem, który jest w Polsce. - Powstała sugestia obecnego dziś kard. Jeana-Claude Hollericha, arcybiskupa Luksemburga, żeby to spotkanie młodych odbyło się w Polsce, po to by uczcić stulecie urodzin papieża Karola Wojtyły, ale jeszcze bardziej po to, by młodzież Europy, zwłaszcza zachodniej, mogła się spotkać z żywym Kościołem młodych w Polsce, właśnie po to, by doświadczyć wspólnoty wiary – powiedział abp Jędraszewski.


Metropolita krakowski dodał, że nikt nie zrozumie św. Jana Pawła II bez pogłębienia jego maryjnej drogi. Stąd obecność na Jasnej Górze także osób przygotowujących to europejskie spotkanie.


Kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy podkreśla, że Polacy dają przykład miłości do Boga i Jego Matki. - Sprowadził nas tu Jan Paweł II, jego maryjne zawierzenie. Świadectwo wiary, wierności wierze i Matce Bożej, szczególnie w tym czasie prześladowania jakie Polska przeżyła, ma być świadectwem dla młodych całego świata – powiedział kardynał. Podkreślił, że „serce Maryi Matki zawsze przyciągało i będzie przyciągać, bo w nim jest matczyna miłość, która potrzebna jest także młodym”.

Organizatorzy planują, że uczestnicy europejskiego spotkania, które odbywać się będzie w Krakowie przybywać będą również na Jasną Górę, tak jak to było podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Europejskie Spotkanie Młodych w Krakowie stanowić ma także nowy impuls do przygotowania na światowy zjazd młodzieży z Ojcem Świętym w Lizbonie w 2022r.

Spotkanie młodzieży w Krakowie połączone będzie także z Międzynarodowym Kongresem Młodych, który w przyszłym roku odbędzie się pod Wawelem.

Delegaci Komisji ds. Młodzieży Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) 5 i 6 listopada spotkali się na zaproszenie abp. Marka Jędraszewskiego w Domu Arcybiskupów Krakowskich. Impulsem do rozmowy o młodych był ubiegłoroczny synod biskupów poświęcony właśnie tej tematyce.

Międzynarodowy Kongres Młodych zaplanowany jest w Krakowie w dniach 20-23 października 2020 r., bo Kościół w tym czasie świętuje wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża z Polski.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2019-11-07 14:31:01
miniaturka

Turcja: wiele możemy nauczyć się od chrześcijan uchodźców

Nie możemy być obywatelami drugiej kategorii. Wśród trzech milionów uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Turcji jest wielu chrześcijan, którzy żyją w bardzo trudnych warunkach.
2019-11-07 14:49:52
miniaturka
play

Żarnowiec: 80. urodziny s. Małgorzaty Borkowskiej

Swoje 80. urodziny obchodzić będzie 10 listopada s. Małgorzata Borkowska, benedyktynka z opactwa w Żarnowcu, historyk, tłumacz, felietonistka i autorka książek, w tym głośnej publikacji „Oślica Balaama. Apel do duchowych panów".
2019-11-07 15:27:38
miniaturka

Papież do jezuitów

O służbie na rzecz ubogich, potrzebie obrony praw człowieka oraz nadziei mówił Papież do jezuitów i ich współpracowników, którzy biorą udział w Kongresie Apostolatu Społecznego tego zakonu.
2019-11-07 16:00:12
miniaturka

Prosimy o pokój w naszym regionie: apelują biskupi z Sudanu Płd.

Biskupi Sudanu i Sudanu Południowego odnieśli się do wciąż panującej tam trudnej sytuacji.
2019-11-07 16:10:34
miniaturka

Uzależnienie od hazardu, social mediów oraz pracy - przerażający dla Polaków raport CBOS

Już dzieci między 1. a 2. rokiem życia (deklaracja 33% rodziców) korzystają w Polsce ze smartfonów i tabletów 14 minut dziennie. Między 2. a 5. rokiem życia ten czas wynosi już pół godziny. Aż 22% młodych ludzi (15-34 lata) jest uzależniona od zakupów.
2019-11-07 17:12:39
miniaturka

Sobota 9 listopada 2019 - Zakończenie Festiwalu "Losy Polaków 2019"

Niedokończone msze wołyńskie, Historia obrazu Matki Boskiej AK, Miłość i Miłosierdzie, Cmentarz Łyczakowski - to tylko niektóre nagrodzone filmy..