Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-08-05 07:00
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Zaproszenie do Szkoły Świętego Rocha w Sanktuarium w Mikstacie

Do szkoły w wakacje...Tak, do szkoły niezwykłej już po raz siódmy zaprasza ks. kan.Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstcie.

Uczestnicy jednej z edycji Szkoły św. Rocha
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Do niezwykłej szkoły zaprasza Kustosz Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak . Codziennie w dniach od 7-14 sierpnia o godz. 10:00  w Sanktuarium będą organizowane  spotkania dla młodych, którzy  chcą  bliżej poznać postać niebieskiego Patrona  miasta Świętego Rocha, a także wspólnie się modlić , spędzić  miło, przyjemnie i pożytecznie czas.

Skąd idea tych spotkań ? 16 sierpnia odbywają się co roku w Mikstacie uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha połączone z błogosławieństwem zwierząt. Formą duchowego przygotowaniem do tych uroczystości jest odprawiana o godz. 18:30 Msza Święta połączona z Nowenną. W Nowennie tej uczestniczyli przede wszystkim dorośli parafianie, stąd zrodził się pomysł Kustosza Sanktuarium Ks. Kan. Krzysztofa Ordziniaka, by w godzinach przedpołudniowych zorganizować spotkania dla dzieci, które zostały nazwane „Szkołą  Świętego Rocha”.  Trzeba przyznać, że jest to szkoła niezwykła,  łącząca modlitwę, z nauką, pracą  i zabawą. Jest w niej czas na codzienną wspólną Nowennę, śpiew, spotkania z ciekawymi ludźmi, wyjazdy,  ale co równie ważne i cenne na pochylenie się nad życiem Świętego Patrona. Element niezwykle ważny w czasach współczesnych, gdy poszukujemy wzorów osobowych dla młodych ludzi. Szkoła ta uczy szacunku dla ludzkiej pracy, wrażliwość i otwartości i na potrzeby ludzi chorych i starszych, szacunku dla pracy,  chleba, właściwego stosunku do zwierząt.

Podjęta, przez Kustosza Sanktuarium Ks. Kan. Krzysztofa Ordziniaka  przed sześciu laty inicjatywa  zorganizowania cyklu  spotkań ma  jeszcze jeden ważny atut. Jest ciekawą formą  przekazu tradycji związanych z uroczystościami odpustowymi. Można mieć nadzieję, że młodzi, którzy teraz poznają życie Świętego Patrona będą chcieli w przyszłości kierować się wartościami, które były dla Niego ważne. Można mieć także nadzieję, iż będą troszczyć się o to, by piękne tradycje odpustowe będące świadectwem wiary pokoleń będą nadal przekazywane. Spotkania te  maja ponadto zachęcić młodych   młodych ludzi  do udziału w nabożeństwach ku czci Świętego Rocha.

W  2015 roku  uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajowa Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wpis na tę listę nakłada na społeczność lokalną troskę o przekaz tradycji odpustowych kolejnym pokoleniom. Spotkania w Szkole Świętego Rocha stanowią doskonałą okazję do zapoznania młodych ze znaczeniem i rolą tradycji w życiu człowieka.   Jeśli uda się przekazać te wartości młodemu pokoleniu możemy być spokojni o dalszy rozwój kultu Świętego Rocha.

Więc, już we wtorek, 7 sierpnia o godz. 10:00 , rusza VII edycja Szkoły Świętego Rocha, na którą zaprasza ks. kan. Krzysztof Ordziniak.

Patronat medialny nad VII Szkołą Świętego Rocha objął " Hejnał Oświatowy".


Podziel się tym materiałem z innymi: