Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-05 07:51
AC / Marek Raczkiewicz CSsR

Sakramenty na arenie, czyli duszpasterstwo w cyrku

Zamiast ołtarza jest arena cyrkowa, a wierni to m. in. klauni, akrobaci czy magowie. Od 20 lat ks. José Aumente odwiedza systematycznie ponad 40 cyrków rozsianych po całym kraju.

Autor/źródło: photogenica.pl

„Często nie zdajemy sobie sprawy, że rodząc się w konkretnej miejscowości mamy księdza, przyjaciół czy szkołę. W świecie cyrku tak nie jest. Ale także ci ludzie, jak każdy chrześcijanin mają prawo do posiadania swojego kapłana” – mówi ks. José Aumente, odpowiedzialny za duszpasterstwo świata cyrku z ramienia episkopatu Hiszpanii.

Od 20 lat ks. José Aumente odwiedza systematycznie ponad 40 cyrków rozsianych po całym kraju, aby chrzcić, udzielać pierwszej komunii, czy też ślubu. Ten 70-letni kapłan nie utracił radości życia i optymizmu, aby mówić o Ewangelii w środowisku tak niezwykłym, jakim jest cyrk.  „W cyrku czuję się bardzo dobrze. Lubię udzielać sakramentów na arenie, czyli w miejscu pracy tych ludzi, aby nie zatraciło się ciepło rodzinne, bliskość, która tak bardzo ich charakteryzuje. Kocham ich wszystkich i chcę, aby zobaczyli we mnie Kościół. Ludzie, z którymi się spotykają znikają już na drugi dzień. Dlatego staramy się, aby przynajmniej Kościół był obecny w ich świecie” – mówi ks. Aumente.

Dla świata cyrku ks. José Aumente jest prawdziwym „członkiem rodziny”. „Jest z nami w najważniejszych chwilach. Zawsze bliski, troskliwy, zainteresowany tym, jak nam idzie. Bardzo go kochamy” – mówi Pamela z Cyrku Kaos. Nowe technologie pozwalają na większy kontakt i ułatwiają pracę katechetyczną. Są jednak i poważne trudności: „Trudno im towarzyszyć, ponieważ całe ich życie odbywa się w drodze. Np. niektóre pary nie mogę wziąć ślubu kościelnego, ponieważ nie pamiętają, gdzie zostali ochrzczeni”. Zdaniem ks. Aumente dobrym wyjściem byłoby utworzenie „parafii personalnej”. Duszpasterze świata cyrku mieliby wówczas parafialną księgę chrztów i łatwiej byłoby przygotować pary do ślubu.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-08-04 20:41:06
miniaturka

Kalisz: najstarsza 381. Piesza Pielgrzymka Kaliska na Jasną Górę (zapowiedź)

W tym roku Kaliska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę „Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa” wyruszy już po raz 381. jako pielgrzymka kaliska i po raz 27. jako pielgrzymka diecezji kaliskiej.
2018-08-05 06:55:50
miniaturka

Zaproszenie do Szkoły Świętego Rocha w Sanktuarium w Mikstacie

Do szkoły w wakacje...Tak, do szkoły niezwykłej już po raz siódmy zaprasza ks. kan.Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstcie.
2018-08-05 07:07:09
miniaturka

Somalia: lekarze przywracają uśmiech dzieciom

Leczą schorzenia, które w Afryce prowadzą do wykluczenia i marginalizacji. Przywracając dzieciom uśmiech przywracają je do społeczeństwa.
2018-08-05 08:27:34
miniaturka

USA: najbardziej religijny kraj świata zachodniego

Stany Zjednoczone pozostają najbardziej religijnym krajem wśród państw świata zachodniego – wynika z sondażu przeprowadzonego w 106 krajach przez znany amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center.
2018-08-05 08:53:22
miniaturka

Włoska młodzież pielgrzymuje do Papieża przed synodem

Ponad 30 tys. młodych ludzi wyruszyło z wszystkich zakątków Włoch w pieszej pielgrzymce na spotkanie z Papieżem Franciszkiem.
2018-08-05 12:10:00
miniaturka

Warszawa: ruszyła pielgrzymka niepełnosprawnych na Jasną Górę. Pomoc ludzi bezdomnych

Już po raz piąty grupa warszawskich bezdomnych osób, na co dzień wspieranych przez Braci Mniejszych Kapucynów i Fundację Kapucyńską, angażuje się w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, podczas pielgrzymki na Jasną Górę.