Strona główna
opoka.org.pl
2023-10-10 11:22
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

VI Kongres Rodzin Polonijnych - Relacje i Nagrania

W dniach 15 - 17 września 2023 r. odbył się w formie hybrydowej VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. W Kongresie wzięło udział blisko 500 osób (stacjonarnie) z 28 krajów oraz 250 osób uczestniczyło online. Kongres odbył się pod hasłem: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę". Głównym miejscem obrad Kongresu była Sala Plenarna Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk.

VI ŚWIATOWY KONGRES RODZIN POLONIJNYCH - RELACJA

FOTO GALERIA

Organizatorem Kongresu była Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Instytut Studiów nad Rodziną im, abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach, Fundacja "Pomoc Rodzinie" oraz Fundacja "R7B". Kongres został objęty honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

TRANSMISJA KONGRESU W JĘZ. POLSKIM

Dzień 1  - wersja PL (z osią czasu)

Dzień 2 - wersja PL (z osią czasu) 


TRANSMISJA - WERSJA Z TŁUMACZENIEM NA JĘZ. ANGIELSKI

CONGRESS OF POLISH FAMILIES 

First day EN version with timeline

Second day EN version with timeline


RELACJA Z KONGRESU - VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych

"Spotkanie to było bardzo wartościowe. Rodzina i małżeństwo to wielkie wartości, których nie można zagubić, ale trzeba z troską pielęgnować" – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, podsumowując kończący się Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, który odbył się w dniach 15 - 17 września br. w Gdańsku. W Kongresie wzięło udział około 500 osób (stacjonarnie) z 28 krajów oraz 250 online. Kongres odbył się pod hasłem: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę”.

Wśród uczestników Kongresu były osoby z: Anglii, Austrii, Australii, Arabii Saudyjskiej, Belgii, Białorusi, Czarnogóry, Francji, Grecji, Gruzji, Holandii, Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Malty, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Rumunii, Rwandy, Stanów Zjednoczonych, Szkocji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy i Węgier,

Organizatorem Kongresu była Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Instytut Studiów nad Rodziną im, abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach, Fundacja "Pomoc Rodzinie" oraz Fundacja "R7B".

Kongres został objęty honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

PROGRAM KONGRESU

VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych rozpoczął się w piątek 15 września Mszą św. w kościele pw. Św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem Abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W Eucharystii udział wzięli również metropolita gdański abp Tadeusz Wojda oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, duszpasterze polonijni i licznie zebrani uczestnicy Kongresu.

Arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczył Mszy Świętej inaugurującej Kongres Rodzin Polonijnych

Foto galeria - Msza św. inaugurująca Kongres

W gronie gości honorowych Kongresu znaleźli się m.in. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej a także przedstawiciele władz państwowych. Pan Piotr Karczewski, Doradca Prezydenta RP /w imieniu Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy/, Pan Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, p. Dariusz Piotr Bonisławski, Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Byli także obecni: ks prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor KUL w Lublinie, ks. dr Krzysztof Wolski, dyrektor Instytutu Studiów nad Rodziną im. Abp Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach; s. dr. Ewa Kaczmarek, przełożona Generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, p. Pani dr Grażyna Koszałka, Przewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Do uczestników Kongresu słowo skierował Pan Prezydent Andrzej Duda w oficjalnym liście odczytanym przez pana Piotra Karczewskiego, Doradcę Prezydenta RP.

List Prezydenta RP na VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku

W czasie inauguracji Kongresu głos zabrali: Metropolita Gdański ks. abp. Tadeusz Wojda, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej ks. bp. Piotr Turzyński, oraz p. minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą i p. Dariusz Piotr Bonisławski, Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

W trakcie otwarcia Kongresu honorowe odznaczenie Premiera RP za zasługi dla Polonii i Polaków zagranicą otrzymała s. Edyta Rychel, wieloletnia przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, sekretarz Biura Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Odznaczenie w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego wręczył Minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

POLONI24.TVP. PL - VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych

Do wygłoszenia wykładów i poprowadzenia warsztatów w czasie Kongresu zaproszono wielu znanych prelegentów i osoby zaangażowane na co dzień w pomoc małżonkom i rodzinom. Każdy z uczestników po zakończonym panelu konferencji, mógł wybrać odpowiadające mu spersonalizowane warsztaty i konsultacje.

PRELEGENCI

W trakcie pierwszej sesji Kongresu pt. „Wybrać małżeństwo i rodzinę” o tożsamości polskiej rodziny na emigracji mówił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podkreślił, że każdy człowiek niesie ze sobą swoje korzenie, historię rodziny i miejsca, z którego pochodzi. Zaznaczył też, że kwestia tożsamości jest szczególnie ważna w dzisiejszym świecie, który staje się światem we mgle i chaosie.

Biskup podkreślił, że tożsamość polskiej rodziny zakorzeniona jest w wierze chrześcijańskiej i polskości. W polski etos wpisują się postawy takiej jak o. Kolbe, który ofiarował siebie, by ojciec mógł wrócić do żony i dzieci, Stanisławy Leszczyńskiej, która odebrała 3 tys. porodów w Auschwitz czy Marianny Biernackiej, która poświęciła się za ciężarną synową. – W tę tradycję wpisuje się też rodzina Ulmów – powiedział. – Z tego wyrastamy. Problemem jest wierność tym korzeniom – dodał.

Mówiąc o przestrzeniach budowania tożsamości rodziny polonijnej mówił o kościołach budowanych przez Polonię, nawet w sytuacji trudności materialnych, o sieci poradni rodzinnych, o szkołach sobotnich z nauką m.in. języka polskiego, historii i religii, do których, często kosztem dużego wysiłku rodziców, uczęszcza wiele polonijnych dzieci. 

Biskup podkreślił też, że zachowanie tożsamości rodzin polonijnych jest wyzwaniem. Pierwsze to przezwyciężenie pedagogiki wstydu, przekonania, że być Polakiem lub być wierzącym to wstyd. – Jako naród jesteśmy tak jak inne narody – mamy swoje słabości ale mamy też swoją wielkość – powiedział. Wyzwaniem jest też sekularyzacja. Bp Turzyński zwrócił uwagę, że na Zachodzie do kościoła chodzi średnio 10 proc. Polaków. – Wielu zostawia Kościół, choć bywa, że to emigracja jest okazją, by wiarę na nowo odkryć – powiedział. Kolejnym wyzwaniem, o którym wspomniał jest kultura tymczasowości i kultura singli, która staje się coraz szerzej obecna wśród młodych a stanowi ogromne zagrożenie dla cywilizacji. Na koniec mówił o trudnościach w małżeństwach mieszanych, gdzie istnieje pewna pokusa obojętności i odejścia od własnej tożsamości.

O tym, że ataki na rodzinę związane są z projektem wytworzenia nowego człowieka – singla – który nie będzie czerpał siły z trwałych więzi i przekazu tradycji, mówił ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak z Akademii Katolickiej w Warszawie. Podkreślił, że istnieje ścisły związek między jakością wiary a miłością w rodzinie. Nie tyle jednak słaba wiara osłabia rodzinę, co osłabienie więzi rodzinnych prowadzi do upadku wiary. Dlatego – zdaniem prelegenta – tak destrukcyjna dla duchowości stała się antykoncepcja i mentalność antykoncepcyjna. – Im więcej pigułki, tym mniej wiary w Boga – mówił.

Zwrócił uwagę, że współczesne myślenie o seksualności w oderwaniu od miłości, małżeństwa i płodności ma wiele wspólnego z myśleniem gnostyckim, krytykowanym przez chrześcijan już w starożytności. To myślenie, które oddziela radykalnie ludzkiego ducha od ciała i nie widzi między nimi związku. Przykłady takiego myślenia ks. Skrzypczak przywoływał odnosząc się do naiwnych przekonań osób uwikłanych w prostytucję czy sponsoring, twierdzących, że w pewnym momencie zakończą ten proceder i z dnia na dzień wejdą w rolę wiernego męża czy żony.

Nawiązując do św. Grzegorza z Nysy mówił o destrukcyjnej sile rozwiązłości. Podkreślił też, że małżeństwo , otwarte na życie, pełne miłości – to bastion ludzkiej wolności.

– Po 40 latach pracy z małżeństwami mogę powiedzieć, że tylko te małżeństwa się rozwodzą, które odchodzą od Boga i Jego przykazań. Te zaś małżeństwa, które powracają do Boga, przekazań i łask sakramentalnych – powracają do siebie, nawet po wielu latach – mówił dr inż. Jacek Pulikowski z Duszpasterstwa Rodzin w Poznaniu w wykładzie pt. „Dzieci – inwestycją i źródłem szczęścia w rodzinie”

W rozważaniu o szczęściu nawiązał do Rodziny Ulmów. – Po ludzku spotkała ich tragedia. Po Bożemu – miłowali siebie, dzieci i innych ludzi. I doszli w komplecie do zbawienia. Kto z nas by tego nie chciał? – mówił. Podkreślił, że szczęście możemy osiągnąć odkrywając Boży plan wobec nas. Gdy postawimy się w pozycji stwórcy – to się nam nie uda.

Dr Pulikowski zwrócił uwagę, że na poziomie cielesnym możemy osiągnąć tylko przyjemność, na poziomie psychicznym – radość, natomiast szczęście – jedynie na poziomie duchowym. Możliwe jest ono jedynie poprzez relację miłości – do Boga i do innych ludzi, miłości rozumianej jako bezinteresowny dar z siebie samego.

Zaznaczył, że celem wychowania jest doprowadzenie dzieci do szczęścia – na ziemi i w wieczności. Dlatego pierwszym krokiem wychowania jest wychowanie do wolności, gdyż aby dać samego siebie, trzeba najpierw siebie posiadać. W tym kontekście w wychowaniu bardzo ważny jest duch ascezy, panowania nad sobą, po to, by wybierać dobro. Drugi krok to zachęta dzieci do tego, by zamarzyły o miłości. Trzeci – by były wierne wybranemu powołaniu.

Podkreślił, że szczęście możemy osiągnąć odkrywając Boży plan wobec nas. Gdy postawimy się w pozycji stwórcy – to się nam nie uda. – Z dobrze wychowanych dzieci płynie dożywotnia lawina szczęścia – powiedział dr Pulikowski. – Dlaczego ludzie z tego nie korzystają? Bo zapominają, że twórcą małżeństwa jest Pan Bóg. Posłuszeństwo Jego przykazaniom to gwarancja szczęścia – zakończył.

O budowaniu relacji z dzieckiem mówiła s. dr Maria Kwiek UJSK. Podkreśliła, że budowanie tej relacji zaczyna się już w okresie narzeczeńskim, gdyż relacja z dzieckiem jest bezpośrednio związana z relacją między rodzicami. – Dzieci powinny czuć między nimi jedność – powiedziała. Zwróciła też uwagę, jak ważne jest patrzenie na dziecko jako na dar, a nie kłopot, oraz odkrywanie jego własnych talentów, możliwości i trudności, a nie realizowanie własnych marzeń czy projekcji.

S. Kwiek mówiła o znaczeniu głębokiego wychowania religijnego, o kształtowaniu sumienia, o konieczności rozmów nt. sensu życia, a także o wychowaniu do samodzielności.

Foto galeria - 1 dzień Kongresu

Na zakończenie sesji bogatą ofertę KUL dla Rodzin i Polonii przedstawił rektor uczelni, ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. W swoim wystąpieniu rektor KUL mówił o wychowaniu w duchu Ewangelii, której KUL chce być wierny w prowadzonych badaniach i zajęciach dydaktycznych. Przedstawił także działalność KUL na rzecz rodziny i ofertę edukacyjną uniwersytetu, który od blisko roku realizuje kursy w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Uczestnicy Kongresu mogą zapoznać się z ofertą KUL na stoisku Centrum Polonijnego KUL.

Rektor KUL do rodzin polonijnych

W trakcie trwania Kongresu przedstawiciele wspólnot, stowarzyszeń i liczni wystawcy mieli możliwość zaprezentowania swojej działalności oraz rozprowadzenia własnych artykułów.

„Wybrać małżeństwo i rodzinę” – Światowy Kongres Rodzin Polonijnych - KAI

Wykłady i prelekcje na Kongresie uwieńczyło wręczenie medali „ Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów. Przewodniczący KEP, ks. abp Stanisław Gądecki uhonorował Ośrodek” Marianum” – Centrum Ruchu Światło- Życie w Carlsbergu, Instytut Studiów nad Rodziną im. Abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach, Dom Samotnej Matki im. Św. Rodziny w Chicago prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, ks. dr Władysława Szewczyka, państwa Irenę i Jerzego Grzybowskich oraz państwa Elżbietę i Bogumiła Mura.

Przewodniczący Episkopatu wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia”

Poza częścią naukową i warsztatową, w piątkowy wieczór uczestnicy mieli możliwość udziału w przygotowanej przez Fundację R7B modlitewnej strefie KIBEHO, dotyczącej objawień Maryi w Kibeho i formacji duchowej w rodzinach. Po wspólnym różańcu do Siedmiu Boleści Matki Bożej odbył się koncert misyjnych piosenek dziecięcej scholii „Armia Pana”. Podczas Kongresu każdy mógł dołączyć się do całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w specjalnie przygotowanej kaplicy.

Strefie KIBEHOD - o jedynych uznanych objawieniach Matki Bożej w Afryce

Foto Galeria - koncert misyjnych piosenek „Armia Pana”

W drugim dniu spotkania, po Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp Piotra Turzyńskiego, delegata KEP Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, odbyła się sesja pt. „Wyzwolić siły dobra”, w czasie której prelegenci zastanawiali się m.in. nad głównymi aspektami zmian we współczesnych rodzinach, mówili o rodzinach w kryzysie, o zjawisku samotności w rodzinie czy o młodzieży.

Jak pielęgnować życie polskich rodzin na emigracji? Na to pytanie odpowiadali uczestnicy głównego kongresowego panelu. Uczestniczyli w nim: ks. dr Władysław Szewczyk, twórca poradnictwa rodzinnego w Polsce i dla emigracji polskiej, założyciel Poradni Specjalistycznej Arka i Telefonu Zaufania w Tarnowie w 1981 r., ks. dr hab. Jarosław Jęczeń z KUL, ks. dr hab. Józef Młyński, profesor UP w Krakowie oraz UKSW w Warszawie, dr n. med. Izabela Limburska-Czekaj z poradni Rodzinnej „Familia Vera” w Glasgow, Elwira i Wojciech Pniewscy z Fundacji School and Family, Małgorzata i Daniel Mazurek, organizatorzy rekolekcji oraz akcji ewangelizacyjnych dla Polonii, Barbara Mazur z Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu, s. Barbara Sajnok, ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego na Białorusi oraz .Adriana i Marcin Uchańscy z Poradni Rodzinnej w Coventry.

Zdobytą na Kongresie wiedzą będziemy się dzielić

W sobotę wieczorem, w przeddzień 84 rocznicy inwazji Związku Sowieckiego na Polskę, w Kościele św. Jana, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku rodziny mogły uczestniczyć w koncercie orkiestry MŁODZI - POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego. Razem z orkiestrą wystąpili znani artyści: Anna Lasota, Joachim Mencel, Szymon Tadla, Łukasz Kluczniak, Szymon Madej, Paweł Wszołek, Justyna Stankiewicz, Paulina Glinka, Marcin Jajkiewicz, Anna Madej, Hania Madej, Hania Bendowska i Michał Bąk. Warsztaty oraz projekt MŁODZI- POLSCY realizowany jest pod Patronatem Honorowym Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, Pana Jana Dziedziczaka.

Koncert orkiestry MŁODZI-POLSCY

W niedzielę, 17 września w ostatnim dniu Kongresu Rodzin Polonijnych, małżeństwa i całe rodziny wzięły udział w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie. W tym miejscu słynącym licznymi łaskami, uczestnicy powierzali siebie i wszystkie polskie rodziny Najświętszej Maryi. Uroczystej Mszy świętej na zakończenie Kongresu przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, a homilię wygłosił bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Ostatnie chwile Kongresu na polanie przy Sanktuarium uczestnicy spędzili na rodzinnym pikniku z wieloma atrakcjami dla dzieci.

Czas Kongresu dla polskich małżonków i rodzin stał się okazją do pogłębienia wiedzy, umiejętności budowania relacji a także przestrzenią dla wzrostu wiary. Dla wielu była to też pomoc w przezwyciężaniu małżeńskich kryzysów. Umocnieni świadectwem innych rodziców i małżonków, swoje doświadczenie piękna powołania małżeńskiego oraz wartości rodziny, uczestnicy zaniosą do swoich domów i swoich środowisk.

KAI - Zakończył się VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych

VI Światowy  Kongres Rodzin Polonijnych odbył się w formie hybrydowej – stacjonarnie w Gdańsku oraz online. Głównym miejscem obrad Kongresu była Sala Plenarna Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Wśród uczestników Kongresu były osoby z: Anglii, Austrii, Australii, Arabii Saudyjskiej, Belgii, Białorusi, Czarnogóry, Francji, Grecji, Gruzji, Holandii, Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Malty, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Rumunii, Rwandy, Stanów Zjednoczonych, Szkocji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy i Węgier,

Organizatorem Kongresu była Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Instytut Studiów nad Rodziną im, abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach, Fundacja "Pomoc Rodzinie" oraz Fundacja "R7B". Kongres został objęty honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski. 

Relacja z VI Kongresu Rodzin Polonijnych

Zapraszamy do Studium Edukacyjnego w zakresie doradztwa rodzinnego "Pomagam sobie - pomagam innym"

STUDIUM EDUKACYJNE DLA POLONII „POMAGAM SOBIE – POMAGAM INNYM” – MODUŁ PODSTAWOWY – 2023

Instytut Studiów nad Rodziną im. abpa K. Majdańskiego w Łomiankach oraz Polonijna Rada Rodziny pod patronatem Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej we współpracy z Fundacją Pomoc Rodzinie zapraszają do udziału w Studium Edukacyjnym w zakresie doradztwa rodzinnego „Pomagam sobie – Pomagam innym” – moduł podstawowy.

STUDIUM EDUKACYJNE DLA POLONII „POMAGAM SOBIE – POMAGAM INNYM” MODUŁ POSZERZONY – 2023

Studium stanowi kontynuację zajęć z zakresu doradztwa rodzinnego prowadzonych wcześniej. Jego celem jest poszerzenie praktycznych umiejętności w towarzyszeniu małżeństwom w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę z nauk o rodzinie.

Kontakt; https://isnarakm.pl

email:isnarakm@gmail.com

Tel. : 0048 783-950-657

Projekt 2023 „Kształcenie liderów w zakresie doradztwa rodzinnego w strukturach poradnictwa polonijnego” . 

Projekt dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2023”

STREFA KIBEHO

Zapraszamy do wspólnego Wtorkowego Różańca do 7 Boleści, który na żywo transmitujemy z Parafii w Gdańsku-Jelitkowie już 2 rok w każdy wtorek o godz. 17:15 na żywo na YouTube.

Link:https://www.youtube.com/@parafiajelitkowowww.emigracja.episkopat.pl

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RELACJE - KONGRESY RODZIN POLONIJNYCH

I Kongres Rodzin Polonijnych odbył się w dniach 26 do 27 października 2019 roku w La Ferte–sous–Jouarre pod Paryżem. W związku z sytuacją pandemii następne 3 Kongresy odbyły się w formie online. Pierwszy taki Kongres odbył się 21 listopada 2020 r., pod hasłem: "Małżeństwo w centrum duszpasterskiej troski Kościoła na emigracji”. Kolejne spotkanie, którego temat brzmiał: „Idź i odbuduj mój Kościół… domowy” odbyło się 16 stycznia 2021 r. IV Kongres Rodzin Polonijnych odbył się 20 listopada 2021 r. - „Rodzina Polonijna wobec aktualnej sytuacji pandemii”.

 Kolejny V Kongres Rodzin Polonijnych odbył się w dniach 10-11 września br. stacjonarnie w Centrum Ewangelizacyjnym „Marianum” w Carlsbergu i online i poświęcony był tematyce: "Wychowanie dzieci i młodzieży w Rodzinie Polonijnej". W Kongresie wzięło udział ponad 300 osób z 23 krajów: Anglii, Austrii, Australii, Belgi, Białorusi, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Kanady, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy, Włoch i Litwy. Kolejny KRP odbył się w formie hybrydowej w dniach 10-11 września 2022 r. w Centrum Ewangelizacyjnym „Marianum” w Niemczech.

Następny VI Kongres Rodzin Polonijnych odbył się w dniach 15 - 17 września 2023 roku. Kongres odbył się w formie hybrydowej, stacjonarnie w Gdańsku z transmisją online. W Kongresie wzięło udział blisko 500 osób (stacjonarnie) z 28 krajów oraz 250 osób uczestniczyło online. Kongres odbył się pod hasłem: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę". 

Czytaj całość...

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych referatami wygłoszonymi podczas Kongresu Rodzin Polonijnych na nasz kanał YouTube - Rodzina na emigracji

Zapraszam do subskrybowania i słuchania!

Książka: Budowanie więzi w małżeństwie i rodzinie a emigracja. Teoria i praktyka. Warszawa 2019 IPJP2. - do pobrania

 www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-10-13 18:50:45
miniaturka

Słowo Komisji Wychowania Katolickiego KEP do katechetów i nauczycieli

z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej
2023-10-16 09:36:59
miniaturka

"Wasza misja ma wielkie znaczenie"

Bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli w życzeniach z okazji Dnia Edukacji Narodowej przypomniał, że w tym roku przypada okrągła rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej i podziękował nauczycielom za trud, jaki wkładają w codzienną edukację młodzieży. "Dziękuję za oddane serca, umysły, siły i czas w wielkim dziele wychowania dzieci i młodzieży oraz za świadectwo ofiarnego i szlachetnego życia".
2023-10-16 09:44:33
miniaturka

XXIII Dzień Papieski: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”

„Jako Kościół jesteśmy ludem życia, służymy życiu” – mówił w Bazylice Świętego Krzyża bp. Piotr Turzyński. Duszpasterz Polonii przewodniczył tzw. „Mszy radiowej” w XXIII Dniu Papieskim, obchodzonym w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Celem obchodów jest promowanie nauczania św. Jana Pawła II. W licznych zbiórkach na terenie całego kraju można wesprzeć program stypendialny dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, którą opiekuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
2023-10-23 09:33:08
miniaturka

Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów

W nocy z 20 na 21 października w kaplicy Cudownego Obrazu w Częstochowie odbyła się 38. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów i ich Duszpasterzy. Mottem tegorocznej modlitwy były słowa czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda: "By nowe życie polskie natchnęło się prawdą i miłością”. Punktem centralnym czuwania była Eucharystia, której przewodniczył bp Piotr Turzyński, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
2023-10-23 14:19:12
miniaturka

Spotkanie Polonii i Polaków za granicą "Niepodległa"

Poradnia "Familiaris" we Freiburg (Niemcy) zaprasza w dniach 10 - 12 listopada na wyjątkowe wydarzenie, które obchodzone będzie w duchu patriotyzmu, wolności i niepodległości: "Spotkanie Polonii i Polaków za granicą - Niepodległa". Myślami przewodnimi tego spotkania będą "Spektrum Emigracji 3T" - Tradycja, Tożsamość i Tolerancja. To tematy, które chcemy zgłębić i omówić wspólnie z Wami, aby zrozumieć nasze dziedzictwo i dążyć do jeszcze silniejszej wspólnoty. Ten czas spędzony razem będzie naszym hołdem dla Niepodległej i okazją do uczczenia naszych korzeni i wspólnej historii.
2023-10-23 14:40:42
miniaturka

Centrum Polonijnym KUL

Szkolenia, kursy, studia podyplomowe, a także organizacja konferencji, sympozjów, debat tematycznych, kursów i zajęć z języka polskiego i podnoszących kwalifikacje, np. dla nauczycieli szkół polskich, to główne zadania Centrum Polonijnego KUL (CPK), które koordynuje działania w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.