Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-26 17:18
Agnieszka Lis / ks. kan. Łukasz Żurawski

XVI Pielgrzymka osób niepełnosprawnych

„Miej czas na to, aby pomyśleć ~ to źródło mocy. Miej czas na modlitwę ~ to największa siła na ziemi. Miej czas na uśmiech ~ to muzyka duszy.” (św. Matka Teresa z Kalkuty)

Autor/źródło: https://www.facebook.com/wisprzemienieniekrotoszyn/

Taka właśnie była XVI Pielgrzymka osób niepełnosprawnych, która w sobotni poranek, po otrzymanym błogosławieństwie od ks. kan. Dariusza Kowalka, sprzed kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie, wyruszyła do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie. Przewodnikiem tej wyjątkowej grupy był ks. Artur Kułton wspomagany przez ks. Andrzeja Szulca oraz ojca Faustyna. Osobom niepełnosprawnym w tych wyjątkowych rekolekcjach w drodze towarzyszyli zarówno ich rodziny jak i przyjaciele, którzy często rezygnując czasem z ciekawszej formy spędzenia wolnego czasu postanowili pomóc nam w spełnieniu naszego marzenia. 

Nasze pielgrzymowanie to przede wszystkim modlitwa, wyrażana również wspólnym śpiewem, która jest również byciem z drugim człowiekiem. Jednak pielgrzymować to także unieść swoją słabość, niepełnosprawność, przyjąć pomoc drugiego człowieka. Nie da się przejść wybranej drogi bez zmierzenia się z własnymi ograniczeniami. Wędrowanie to zawsze w jakiejś mierze bąble na nogach, w przypadku osób poruszających się na wózkach także na  rękach, chęć powrotu do domu, pokusy ucieczki z wyznaczonej trasy po męczącym etapie. 

Pielgrzymować znaczy w końcu dojść do celu - ucieszyć się z wypełnionej obietnicy, z wyrażonej duchem i ciałem modlitwy. Na powitanie strudzonych ale jakże szczęśliwych pielgrzymów wyszedł ks. kan. Łukasz Żurawski, kustosz tutejszego Sanktuarium, wraz z ks. kan. Dariuszem Kowalkiem, aby jeszcze uroczyściej przy bijących dzwonach wprowadzić nas przed obraz Matki Bożej Pocieszenia.

Po powitaniu przez ks. kustosza, nie kryjącego swej radości z naszego obecności i przedstawieniu grup pielgrzymkowych oraz osób, które przybyły indywidualnie z terenu całej diecezji kaliskiej, w oczekiwaniu na najważniejsze spotkanie tego wyjątkowego dnia, po raz kolejny wyraziliśmy swoją radość we wspólnym śpiewaniu. 

O godzinie 10:00 uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, którą odprawił ks. Andrzej Szulc. W koncelebrze stanęli: ks. Artur Kułton, ks. Stanisław Kowalczyk, ojciec Faustyn. Ks. Andrzej w słowie skierowanym do pielgrzymów, przypomniał nam, jak wyjątkową Matką jest Maryja.  Maryja tak bardzo chce być także wyjątkową osobą w życiu każdego człowieka. Ona pragnie słuchać zarówno o naszych lękach troskach, ale pragnie także posłuchać o naszych radościach.

Po zakończonej Eucharystii jeszcze raz swoje słowa skierował do nas ks. kustosz, który zaprosił nas do uczczenia relikwii św. Siostry Faustyny, wspólnego odmówienia Litanii do Matki Bożej Pocieszenia a także do przejścia wokół ołtarza. Nasze radosne i pełne wzruszeń spotkanie, zakończyliśmy w Ogrodach Proboszczowskich, gdzie w „Altance u Plebanka”, czekały na nas pyszne zupy, przygotowane przez tutejszych parafian oraz wiele innych wyjątkowych atrakcji.  


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-26 13:37:08
miniaturka

Bp Libera: niech wspólna modlitwa otworzy serca i umysły na natchnienia Ducha Świętego

„Niech wspólna modlitwa otworzy serca i umysły młodzieży na natchnienia Ducha Świętego i uczyni owocnymi synodalne obrady” - napisał biskup Piotr Libera w zachęcie do modlitwy przed rozpoczęciem II Synodu Młodych diecezji płockiej.
2018-08-26 13:55:58
miniaturka

Prymas Polski na Jasnej Górze: Wolność jest darem i zadaniem

Wolność jest darem i zadaniem. I można jej używać dobrze lub źle, a to znaczy, że można przez nią budować lub niszczyć – powiedział abp Wojciech Polak, Prymas Polski 26 sierpnia na Jasnej Górze.
2018-08-26 17:20:21
miniaturka

Kraków: trwają Rekolekcje Modlitwy Tańcem

Od piątku w Krakowie odbywają się Rekolekcje Modlitwy Tańcem. Uczestnicy wydarzenia poprzez konferencje, warsztaty taneczne, modlitwę oraz uwielbianie Boga poprzez nabyte umiejętności, poznają prawdę, jaką o człowieku i Bogu odsłania ruch.
2018-08-26 17:40:01
miniaturka

Papież w Knock: Dom Maryi i inna Irlandia

Dziś rano Franciszek spotykał się z irlandzkim Kościołem i to tym z peryferii, bardziej żywotnym niż w silnie zsekularyzowanym Dublinie. Na miejsce spotkania Papież obrał Knock, główne sanktuarium maryjne Irlandii.
2018-08-26 18:08:46
miniaturka

Abp Skworc: łódź Kościoła nigdy nie osiądzie ani na dnie, ani na mieliźnie

Metropolita katowicki przewodniczył w Piekarach Śląskich uroczystej Eucharystii z okazji 700-lecia konsekracji pierwszego kościoła poświęconego św. Bartłomiejowi.
2018-08-26 19:07:50
miniaturka

Gdynia: jacht „Dunajec” wypłynął do Panamy na Światowe Dni Młodzieży

Z portu w Gdyni wypłynął jacht „Dunajec”. Przed załogą długa droga do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Ekipa będzie się zmieniać, a pierwszy etap do Świnoujścia potrwa do 1 września.