Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-26 19:01
S. Zielińska / KAI

Gdynia: jacht „Dunajec” wypłynął do Panamy na Światowe Dni Młodzieży

Z portu w Gdyni wypłynął jacht „Dunajec”. Przed załogą długa droga do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Ekipa będzie się zmieniać, a pierwszy etap do Świnoujścia potrwa do 1 września.

Autor/źródło: Pixabay, -sorry-, licencja: CC0

Wyprawa jachtem „Dunajec” do Panamy to pomysł Sądecko-Podhalańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Podróż potrwa pięć miesięcy. „Nasz rejs będzie promocją Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Na burcie mamy logo ŚDM. Na morzu można być bliżej Boga. Chcemy też promować żeglarstwo, będą więc z nami doświadczeni żeglarze i młodzi, dla których będzie to nowość. Jacht jest po remoncie, został też doposażony. Można jeszcze do nas dołączyć” – mówi jeden z pomysłodawców i koordynator projektu Kazimierz Jan Kudlik.

Z Gdyni na jachcie wypłynęło dziewięć osób. W tym gronie jest także przedstawicielka młodzieży z Synaj.tv, więc z rejsu pojawią się także relacje.

Na wszystkie etapy zapisało się 80 osób w różnym wieku z całej Polski i jedna z Pragi. Lista uczestników jest jeszcze otwarta, o szczegółach można przeczytać na www.spozz.com

Rejs poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. Artura Mularza, wicedyrektora Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Z uczestnikami modlił się także ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. „Ta wyprawa to pielgrzymka oceaniczna. To dobry sposób, by dotrzeć do Panamy i kształtować siebie. Będę czekał na uczestników tej wyprawy w Panamie” – dodał.

Jak poinformował ks. Emil Parafiniuk, na Światowe Dni Młodzieży do Panamy wybiera się od 3,5 tys. do 4 tys. młodych z Polski. We wrześniu na stronie panama2019.pl ukaże się bank wolnych miejsc na wyjazd, więc będzie się można jeszcze zgłaszać.

Jacht żegnała m.in. młodzież diecezji tarnowskiej. Dla ok. 30 osób podróż „W pogoni za jachtem” rozpoczęła się już w sobotę od Mszy św. na Jasnej Górze podczas zakończenia Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. „Chcieliśmy być na Jasnej Górze, bo przecież w Częstochowie w 1991 r. odbyły się Światowe Dni Młodzieży. Żeglarstwo to pasja, warto żyć aktywnie. Biskup tarnowski Andrzej Jeż podpisał nam dziennik pokładowy. Będzie się tam wpisywać załoga poszczególnych etapów, a później będzie to dla nas pamiątka po Światowych Dniach Młodzieży” – mówi Alicja Majda z Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Tarnowskiej i jedna z organizatorek „Pogoni za jachtem”.

Młodzi z diecezji tarnowskiej zostaną jeszcze kilka dni nad morzem. To czas modlitwy i integracji z młodzieżą z Gdyni, która przygotowuje się do wyjazdu do Panamy.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 roku pod hasłem „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38). Wydarzenia centralne poprzedzą Dni w Diecezjach od 17 do 21 stycznia.

Sądecko-Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski (SPOZŻ) z siedzibą w Nowym Sączu jest właścicielem i armatorem morskiego jachtu żaglowego „Dunajec” od momentu jego wybudowania i wodowania, co miało miejsce w roku 1979 r. Jacht podczas swoich wędrówek po morzach i oceanach w rejsach stażowo-szkoleniowych przebył ok. 180 tys. mil.

eb / Gdynia

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-26 17:33:41
miniaturka

XVI Pielgrzymka osób niepełnosprawnych

„Miej czas na to, aby pomyśleć ~ to źródło mocy. Miej czas na modlitwę ~ to największa siła na ziemi. Miej czas na uśmiech ~ to muzyka duszy.” (św. Matka Teresa z Kalkuty)
2018-08-26 17:40:01
miniaturka

Papież w Knock: Dom Maryi i inna Irlandia

Dziś rano Franciszek spotykał się z irlandzkim Kościołem i to tym z peryferii, bardziej żywotnym niż w silnie zsekularyzowanym Dublinie. Na miejsce spotkania Papież obrał Knock, główne sanktuarium maryjne Irlandii.
2018-08-26 18:08:46
miniaturka

Abp Skworc: łódź Kościoła nigdy nie osiądzie ani na dnie, ani na mieliźnie

Metropolita katowicki przewodniczył w Piekarach Śląskich uroczystej Eucharystii z okazji 700-lecia konsekracji pierwszego kościoła poświęconego św. Bartłomiejowi.
2018-08-26 23:46:51
miniaturka
play

XV Lednica Seniora JESTEM MŁODY DUCHEM

Drodzy! Odliczamy już ostatnie dni do rozpoczęcia 15 Lednicy Seniora! Już 1 września spotykamy się wszyscy MŁODZI DUCHEM! Przybędziemy na Lednicę, żeby spotkać się ze spojrzeniem Boga.
2018-08-27 07:30:03
miniaturka

Zakończyło się 25. Spotkanie Młodych diecezji legnickiej

Blisko 300 osób w różnym wieku, od szkoły podstawowej po studentów, uczestniczyło w 25. Spotkaniu Młodych w Legnickim Polu.
2018-08-27 08:09:07
miniaturka

Papież: dzielcie się Ewangelią rodziny będącą radością dla świata

Następne Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w Rzymie. Decyzję Papieża Franciszka ogłoszono podczas Mszy wieńczącej spotkanie w Dublinie.