Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-26 17:47
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Papież w Knock: Dom Maryi i inna Irlandia

Dziś rano Franciszek spotykał się z irlandzkim Kościołem i to tym z peryferii, bardziej żywotnym niż w silnie zsekularyzowanym Dublinie. Na miejsce spotkania Papież obrał Knock, główne sanktuarium maryjne Irlandii.

Autor/źródło: Justyna Dobosz/Marcin Dobosz

Knock to główne sanktuarium maryjne Irlandii odwiedzane co roku przez 1,5 mln pielgrzymów. Tuż obok znajduje się inne święte dla Irlandczyków miejsce: góra św. Patryka. Apostoł Irlandii modlił się tam i pościł o nawrócenie mieszkańców Zielonej Wyspy. Knock – jak mówi pracujący w Irlandii o. Parys - wyróżnia się jednak przede wszystkim tym, że w 1879 r. objawiła się tam Matka Boża.

"Było to objawienie grupowe. Niemal 20 osób przez 2 godziny miało wizję Baranka Bożego na ołtarzu, Maryi, św. Józefa, św. Jana Ewangelisty oraz aniołów. To objawienie wydarzyło się w czasie, kiedy Irlandia podnosiła się po największej tragedii w całej swej historii, po wielkim głodzie, kiedy panowała wielka nędza i ubóstwo. To objawienie było znakiem nadziei dla Irlandczyków – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Parys. - Z czasem rozwinął się tam kult, objawienie zostało uznane za autentyczne i do dziś sanktuarium maryjne w Knock jest dla Irlandczyków znakiem pociechy i nadziei.”

Knock przywitał Papieża rzęsistym deszczem, takim samym jak podczas objawień. Irlandzkich katolików deszcz jednak nie zniechęcił. Tłumnie stawili się w sanktuarium, by wraz z Franciszkiem modlić się przez wstawiennictwo Maryi. Już na lotnisku witali Papieża bardzo wylewnie, nie przejmując się deszczem. Nie zauważał go również sam Papież, który poświecił dużo czasu, by poczuć bliskość irlandzkich katolików. Podszedł do barierek, pozdrawiał ludzi, żartował z przemoczonymi dziećmi.

Na plac przed sanktuarium Franciszek wjechał w papamobile. Widzieliśmy piękne sceny powitania, starzy i młodzi, całe rodziny, jakby inna Irlandia niż ta, o której słyszeliśmy w ostatnich dniach. Widział to również Papież i chciał jak najdłużej być z tą Irlandią, nie szczędził czasu, długo przejeżdżał pomiędzy wszystkimi sektorami wiernych. Nie spieszył się również w samej kaplicy na miejscu objawień. Zapalił świecę, modlił się w ciszy, a na koniec przekazał w darze złoty różaniec. Po wyjściu z kaplicy wraz z tłumami wiernych zgromadzonymi na placu przed sanktuarium odmówił modlitwę Anioł Pański.

Z Knock Franciszek powrócił samolotem do Dublina. Zjadł obiad w nuncjaturze i po krótkim odpoczynku udał się do Phoenix Park, by tam odprawić Mszę na zakończenie Światowego Spotkania Rodzin. W programie wizyty przewidziane jest jeszcze spotkanie z Episkopatem Irlandii. Tuż przed godz. 19.00 czasu lokalnego Franciszek odleci do Rzymu.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-26 13:55:58
miniaturka

Prymas Polski na Jasnej Górze: Wolność jest darem i zadaniem

Wolność jest darem i zadaniem. I można jej używać dobrze lub źle, a to znaczy, że można przez nią budować lub niszczyć – powiedział abp Wojciech Polak, Prymas Polski 26 sierpnia na Jasnej Górze.
2018-08-26 17:20:21
miniaturka

Kraków: trwają Rekolekcje Modlitwy Tańcem

Od piątku w Krakowie odbywają się Rekolekcje Modlitwy Tańcem. Uczestnicy wydarzenia poprzez konferencje, warsztaty taneczne, modlitwę oraz uwielbianie Boga poprzez nabyte umiejętności, poznają prawdę, jaką o człowieku i Bogu odsłania ruch.
2018-08-26 17:33:41
miniaturka

XVI Pielgrzymka osób niepełnosprawnych

„Miej czas na to, aby pomyśleć ~ to źródło mocy. Miej czas na modlitwę ~ to największa siła na ziemi. Miej czas na uśmiech ~ to muzyka duszy.” (św. Matka Teresa z Kalkuty)
2018-08-26 18:08:46
miniaturka

Abp Skworc: łódź Kościoła nigdy nie osiądzie ani na dnie, ani na mieliźnie

Metropolita katowicki przewodniczył w Piekarach Śląskich uroczystej Eucharystii z okazji 700-lecia konsekracji pierwszego kościoła poświęconego św. Bartłomiejowi.
2018-08-26 19:07:50
miniaturka

Gdynia: jacht „Dunajec” wypłynął do Panamy na Światowe Dni Młodzieży

Z portu w Gdyni wypłynął jacht „Dunajec”. Przed załogą długa droga do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Ekipa będzie się zmieniać, a pierwszy etap do Świnoujścia potrwa do 1 września.
2018-08-26 23:46:51
miniaturka
play

XV Lednica Seniora JESTEM MŁODY DUCHEM

Drodzy! Odliczamy już ostatnie dni do rozpoczęcia 15 Lednicy Seniora! Już 1 września spotykamy się wszyscy MŁODZI DUCHEM! Przybędziemy na Lednicę, żeby spotkać się ze spojrzeniem Boga.