Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-10-09 14:08
Bogusława Wazl

XIII Ogólnopolskie Prezentacje Teatralne Żywotów Świętych i Patronów

Kolejny raz Opoka.news przyjęła Patronat nad niezwykłym przeglądem teatralnym, który odbędzie się 13-15 listopada w Katowicach przy ul. Marcinkowskiego 13a.

Teatr Kefas o św. Franciszku "Pokój od zaraz"
Autor/źródło: MDK "Bogucice-Zawodzie"

Parafia pw. Opatrzności Bożej w Katowicach i Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie” także w tym roku będą gościć grupy teatralne na przeglądzie, w którym można się przyjrzeć wielkim postaciom świętych i patronów – ludzi, którzy swe życie wypełnili służbą Bogu i bliźnim.

W ubiegłym roku w przeglądzie wzięło udział 17 zespołów, aż 5 w kategorii dorosłej (a więc nie inspirowanych przez wyjątkowych pedagogów) i ponad 360 uczestników!

Wiele przedstawień i zjawisk wzbudziło podziw widzów i jurorów:

- Siostry Zgromadzenia św. Elżbiety wystąpiły ze spektaklem pantomimicznym o Spotkaniu Fatimskim. Było to prawdziwe misterium, przepełnione modlitwą, niezwykłą plastyką (uzyskaną gł. dzięki oszczędnemu, symbolicznemu ruchowi i grze świateł), wypełnione ciepłem i prawdą. Przy werdykcie jury - zajęły 3 miejsce - uzyskały owację na stojąco młodej widowni, a same się przyznały, że umierały ze strachu – bo nigdy wcześniej nie robiły w zgromadzeniu przedstawień.

- W kategorii grup ponadpodstawowych w której brały udział 4 zespoły, jurorzy długo nie byli w stanie ustalić zwycięzcy, bo każdy zespół na to zasługiwał!

- Zespół Katolickiej SP z Katowic przedstawił multimedialne przedstawienie o św. Jacku: „Jak zostać świętym – instrukcja obsługi”, z udziałem grupy baletowej (tańczące kłosy), pokazu slajdów i filmów a także – akompaniującej orkiestry dętej! Cały zespół liczył ponad 50 osób.

- Wielkie uznanie budzili znakomici instruktorzy, wyjątkową postacią okazała się Anna Morajko z Rudy Śląskiej, która przygotowała dwie młodzieżowe grupy teatralne z dwoma świetnymi spektaklami, bardzo różnymi i oryginalnymi.

Zdając sobie sprawę, że widzom ciężko jest śledzić cały przegląd, organizatorzy zamkną tegoroczne Prezentacje 15 listopada o godzinie 17.00 pokazem finałowym, na którym wystąpi ubiegłoroczny zwycięzca kategorii dorosłej –Teatr Kefas – i laureat tegoroczny. 

A jak będzie w tym roku, mamy nadzieję opowiedzieć następnym razem.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Przegląd teatralny, Żywoty Świętych, Katowice Zawodzie