Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-10-09 13:41
S. Zielińska / Monika Wojtkowiak

„Przebudzenie Ekologiczne”. Ponad podziałami przeciwko marnowaniu żywności

Pierwsza Niedziela Św. Franciszka połączyła różne środowiska o często sprzecznych interesach: od producentów i dystrybutorów przez przedstawicieli handlu w sektorze spożywczym oraz rządu aż po organizacje społeczne.

Autor/źródło: Caritas Polska

Pierwsza Niedziela Świętego Franciszka połączyła różne środowiska o często sprzecznych interesach: od producentów i dystrybutorów przez przedstawicieli handlu w sektorze spożywczym oraz rządu aż po organizacje społeczne, w tym ekologiczne. Wszyscy oni odpowiedzieli na wezwanie Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska (GCCM) i Caritas Polska do podjęcia konkretnych zobowiązań ograniczających marnowanie żywności. Inspiracją do zorganizowania święta była encyklika papieża Franciszka „Laudato Si’”, tzw. „zielona encyklika”.

Świat, który znamy powoli odchodzi, a dzieje się to z naszej winy. Dlatego potrzebujemy "ekologicznego przebudzenia" –powiedział ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska na konferencji w Toruniu – Zmiany klimatyczne mają charakter globalny, ale wpływają także na każdego z nas. Dlatego wszyscy możemy zrobić ten pierwszy krok w stronę poprawy życia na naszej planecie: nie marnować żywności.

Konferencja „Ekologiczne Przebudzenie. Krok pierwszy - nie marnuję żywności” stała się okazją do spotkania się partnerów z sektora spożywczego, często o sprzecznych interesach, którzy postanowili podjąć decyzję o wspólnych działaniach w dziedzinie food waste. Symbolem porozumienia stała się Deklaracja Świętego Franciszka, podpisane przez wszystkich uczestników indywidualne zobowiązanie dotyczące niemarnowania żywności.

Wydarzenie koncentrowało się na tematyce oszczędzania produktów żywnościowych i racjonalnego ich wykorzystania. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, przypomniał, że ziemia i jej zasoby zostały stworzone dla dobra człowieka, jednak powinien on wykorzystywać je w sposób rozumny: –Rolnicy muszą produkować coraz więcej, bo rzekomo świat tego potrzebuje. Miliardy ludzi głodują, jednak wszystkiemu winna jest cyniczna forma dystrybucji, gra możnych tego świata tocząca się wokół problemów demograficznych.

Partnerem strategicznym wydarzenia był Lidl Polska. Firma od wielu lat prowadzi programy promujące racjonalne korzystanie z żywności. Aleksandra Robaszkiewicz, PR menadżer Lidl Polska, przedstawiła projekty społeczne realizowane przez sieć handlową i wskazała na cele strategiczne związane z coraz większym wykorzystaniem produktów polskich rolników.

Wśród partnerów znaleźli się m.in. Sylwester Cacek, prezes sieci restauracji Sphinx i Chłopskie Jadło, Marcin Zawadzki z Związku Pracodawców Hoteli, Restauracji i Cateringu – HoReCa, Fundacja ORLEN Dar Serca, stowarzyszenia Polska Ekologia i Eko-Łan, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i KRUS. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas konferencji w Toruniu na rzecz Caritas Polska od Jastrzębskiej Spółki Handlowej został przekazany elektryczny bus –Mobilna Ambasada „Laudato Si’”– , który będzie promował ideę ekologii integralnej w trasie po całej Polsce. Konferencjom towarzyszyły stoiska kilkudziesięciu wystawców produktów ekologicznych oraz pokazy kulinarne pod hasłem „Food Waste”.

– Procedury mówią, że chleb wypieczony rano, wieczorem nie może być już sprzedany. Ale to nie znaczy, że nie może nakarmić kogoś, kto tego potrzebuje! – powiedziała Małgorzata Jarosz-Jarszewska, koordynator programów żywnościowych Caritas Polska. – Jesteśmy zahipnotyzowani terminem ważności produktu, nie zastanawiamy się już czy naprawdę nie nadaje się on już do zjedzenia – uzupełnił minister rolnictwa.

Gośćmi specjalnymi na konferencjach byli s. Sheila Kinsey - przełożona międzynarodowego zgromadzenia Sióstr Boskiego Zbawiciela,  Budi Tjahjono - przedstawiciel Catholic Center of Geneva, John Paul de Quay - angielski biolog i badacz środowiska, współpracujący z Caritas w Wielkiej Brytanii oraz dr Zsolt Bauer - kierownik oddziału The Climate Reality Project.

7 października w czterech miastach w Polsce (Krakowie, Toruniu, Poznaniu i Gdańsku) odbyła się Niedziela Świętego Franciszka - konferencja pt. „Przebudzenie ekologiczne. Krok pierwszy – nie marnuję żywności". W programie znalazły się panele dyskusyjne, warsztaty kulinarne oraz kiermasze zdrowych produktów. Wydarzenie zorganizował Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska (GCCM) przy współpracy z Caritas Polska.

Zachęcamy do podpisania Deklaracji Świętego Franciszka, podjęcia indywidualnych zobowiązań i przyczynienia się w ten sposób do przebudzenia ekologicznego.


Źródło: Monika Wojtkowiak, Caritas Polska


Podziel się tym materiałem z innymi: