Strona główna
opoka.org.pl
2023-06-06 11:22
PS

Szkolenie delegatek i delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży

„Trzeba nam z pokorą jeszcze raz uznać, że Kościół potrzebuje oczyszczenia, to znaczy, że my wszyscy potrzebujemy nawrócenia, że potrzebna jest zmiana mentalności” – mówił abp Wojciech Polak podczas trwającego w Gnieźnie szkoleniowego spotkania z delegatkami i delegatami ds. ochrony dzieci i młodzieży z całej Polski.

„Trzeba nam z pokorą jeszcze raz uznać, że Kościół potrzebuje oczyszczenia, to znaczy, że my wszyscy potrzebujemy nawrócenia, że potrzebna jest zmiana mentalności” – mówił abp Wojciech Polak podczas trwającego w Gnieźnie szkoleniowego spotkania z delegatkami i delegatami ds. ochrony dzieci i młodzieży z całej Polski.

Msza św. celebrowana 5 czerwca w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie poprzedziła wieczorne spotkanie Prymasa Polski z uczestnikami odbywającego się w Gnieźnie w dniach 4-7 czerwca kolejnego szkolenia dla osób zaangażowanych bezpośrednio w pomoc skrzywdzonym.

„Chciałbym jeszcze raz za waszą niełatwą pracę podziękować i dostrzec w niej konieczność przywracania należnej sprawiedliwości, zwłaszcza wobec wszystkich skrzywdzonych we wspólnocie Kościoła. Wiąże się ona z otwarciem wobec ich bólu i krzywdy oraz ich wysłuchaniem i przyjęciem” – mówił w homilii abp Polak podkreślając, że posługa delegatek i delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży jest często posługą pierwszego kontaktu. Trzeba więc umieć słuchać i dopomóc w zrozumieniu tego, co się stało i co – poprzez zgłoszenie zła i doznanej krzywdy – winno znaleźć należną sprawiedliwość.

„To naprawdę jest droga uzdrowienia i odkupienia” – powtórzył za papieżem Franciszkiem abp Polak. Przypomniał także słowa, jakie Franciszek wypowiedział przed miesiącem do członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, że: „kryzys związany z wykorzystaniem seksualnym jest dla Kościoła szczególnie poważny, ponieważ podważa jego zdolność do pełnego przyjęcia wyzwalającej obecności Boga i dawania o niej świadectwa”.

„Trzeba nam zatem z pokorą jeszcze raz uznać, że Kościół potrzebuje oczyszczenia, to znaczy, że my wszyscy potrzebujemy nawrócenia, że potrzebna jest zmiana mentalności. Nie wolno nam zapominać – jak wskazywał we wspomnianym przemówieniu papież Franciszek – że również zaniechanie odpowiednich działań, by powstrzymać zło i pomóc jego ofiarom, splamiło nasze świadectwo Bożej miłości. Poprzez podejmowane działania, także związane z pracą i posługą delegatów i delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży, nie tylko uświadomiliśmy sobie naszą odpowiedzialność, ale nie jesteśmy już bezczynni” – stwierdził delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W szkoleniu uczestniczy blisko 70 osób delegatów diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych i kilka osób świeckich. Blisko połowa bierze udział w szkoleniu po raz pierwszy. Dla nich przeznaczona była pierwsza część spotkania, podczas której zapoznali się m.in. z rolą i zadaniami delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, które to zagadnienie w kontekście działań Kościoła w Polsce zreferował o. Adam Żak SJ koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Ks. Jan Dohnalik przedstawił z kolei podstawowe informacje z zakresu prawa kanonicznego i świeckiego potrzebne w posłudze Delegata oraz ich zastosowanie w procedowaniu spraw. Nowi delegaci mieli również okazję zapoznać się z teorią i praktyką posługi delegata w kontekście specyfiki spotkań z osobami wykorzystanymi seksualnie o czym mówił gospodarz spotkania ks. Wojciech Rzeszowski, delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Rozpoczęte 4 czerwca szkolenie potrwa do środy 7 czerwca. Uczestnicy – już wszyscy wspólnie – zapoznają się z takimi zagadnieniami jak: „Problem wykorzystania seksualnego w środowisku kościelnym jako przejaw patologii duchowości” – O. Tomasz Franc OP czy „Kościół w Polsce a problematyka wykorzystania seksualnego w perspektywie widzianej oczami dziennikarza” – redaktor Tomasz Krzyżak. Będzie również mowa m.in. o aktualnych problemach systemu prewencji Kościoła oraz współpracy regionalnej delegatów. W spotkaniu uczestniczy także Marta Titaniec, prezes powołanej przez KEP Fundacji św. Józefa.

Delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży, powołani przez biskupów w diecezjach i przełożonych w zgromadzeniach zakonnych, stanowią główną strukturę stabilnego systemu zgłoszeń przypadków wykorzystania seksualnego w Kościele. Ich głównym zadaniem jest przyjmowanie osób zgłaszających krzywdę i uruchamianie przewidzianych prawem działań. Informacje o delegatach znajdują się w widocznym miejscu na stronach diecezjalnych i zakonnych. Pełna baza danych widnieje także na stronie ochrona.episkopat.pl.

Za: archidiecezja.pl / B. Kruszyk KAI / Fot. B. Kruszyk, M. Titaniec

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2023-05-30 11:12:45
miniaturka

III edycja Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą!

W ofercie rekrutacyjnej III edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, prowadzonego przez Akademię Polonijną KUL, jest aż 18 propozycji kursów. Wśród nowości znalazły się m.in. sztuczna inteligencja, logopedia, mediacje i negocjacje, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego, historia literatury, studium reportażu i wywiadu oraz chrześcijaństwo i judaizm – wspólne korzenie.
2023-05-31 11:15:22
miniaturka

Do Polonii o jedynych uznanych objawieniach Matki Bożej w Afryce

W święto Nawiedzenia NMP 31 maja br. mija 20 lat od otwarcia sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kibeho, którego dokonał prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Crescenzio Sepe. To właśnie o jedynych w Afryce uznanych przez Kościół objawieniach maryjnych opowiedzą prelegenci podczas Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 15-17 września br. w Gdańsku. Trwają zapisy.
2023-06-01 19:43:58
miniaturka

Ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych. Kodeń 2023

W dniach 30 maja do 1 czerwca odbyło się ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych. Głównym tematem spotkania były „Próby ożywienia katechezy parafialnej”. Podjęto refleksję na poziomie teoretycznym, ale także poszukiwano rozwiązań praktycznych. Punktem wyjścia do dyskusji były wygłoszone referaty oraz towarzysząca im dyskusja.
2023-06-06 12:22:07
miniaturka

Zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W Warszawie odbyło się kolejne zebranie robocze Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP
2023-06-06 21:26:58
miniaturka

Wkrótce Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra” w Licheniu

II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra" odbędzie się w dniach 19-21 września w Licheniu. Wezmą w nim udział naukowcy, duszpasterze i świeccy przedstawiciele wspólnot parafialnych, aby rozmawiać o perspektywach i wyzwaniach, przed jakimi w nieodległej przyszłości stanie Kościół w Polsce
2023-06-06 21:31:54
miniaturka

TOGETHER - ZGROMADZENIE LUDU BOŻEGO

Spotkanie Młodych I Ekumeniczna Modlitwa Poprzedzające XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów