Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-04-26 22:08
Ewa Kotowska-Rasiak

Spotkanie ze św. Józefem

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego zaplanowano spotkania dla młodzieży w ramach projektu „Moje ID – spotkanie młodzieży ze św. Józefem”.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

26 kwietnia młodzi z 9 dekanatów diecezji kaliskiej spotkali się w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

Z racji przeżywanego Roku Świętego Józefa Kaliskiego powstała idea przybliżenia patrona młodzieży. - Idea tych spotkań narodziła się podczas warsztatów ewangelizacyjnych zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Tratwa” w Przedborowie. Odwiedził nas wówczas biskup kaliski Edward Janiak, który zlecił nam przygotowanie takiego programu dla ludzi młodych – mówi w rozmowie z KAI ks. Witold Kałmucki, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Program „Moje ID” obejmuje trzy etapy. – ID, czyli dokument tożsamości, ponieważ św. Józef jest tym, który nadaje tożsamość Jezusowi jako ojciec ziemski – wyjaśnia duchowny.

Pierwszy etap to były katechezy w szkole, w której przygotowanie włączył się Wydział Katechetyczny Diecezji Kaliskiej. Katecheza dawała młodym ludziom możliwość poznania postaci św. Józefa.

Na drugi etap składają się spotkania rejonowe dla młodzieży. Pierwsze odbyły się w lutym w Ostrzeszowie i Pleszewie.

Trzeci etap to spotkanie młodzieży ze św. Józefem w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w dniu 7 czerwca. – Wcześniej, bo w dniach 25-27 maja w Pleszewie odbędzie się Festiwal Tratwa, podczas którego młodzi ludzie będą mogli uczestniczyć w wybranych przez siebie warsztatach, a zaplanowano takich 32. Będą także koncerty i spotkania z gośćmi, a przede wszystkim modlitwa i Msza św. – zachęca ks. Marek Muzyka.

Za organizację spotkań odpowiedzialni są: Stowarzyszenie „Tratwa” i Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kaliskiej.

W programie spotkania ID w Ostrowie Wielkopolskim znalazł się koncert rapera Tau, który podzielił się z młodymi świadectwem swojego nawrócenia. W katechezie ks. Paweł Gomółka dał świadectwo o tym, jak Pan Bóg dał mu siłę do pokonania trudności przeżywanych w kapłańskim życiu. Z kolei ks. Michał Włodarski zachęcał młodych, aby czerpali wzór ze św. Józefa. Podczas spotkania zaśpiewał zespół Tratwa Music Project.

Spotkanie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna, który w homilii odwołując się do dzisiejszej Ewangelii stwierdził, że każdy człowiek ma powołanie do zmiany swojego życia.Biskup dodał, że bierzmowanie to czas, kiedy młody człowiek powinien odbyć generalną spowiedź. Zaznaczył, że Pan Bóg obdarzając człowieka powołaniem daje mu do wykonania zadania. Zachęcał, aby młodzi ludzie obrali Maryję za przewodniczkę w swoim życiu.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bp Buzun, Ostrów Wielkopolski, Konkatedra, Moje ID