Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-26 18:40
S. Zielińska / KAI

Kraków: wkrótce Copernicus Festiwal na temat przypadku w teologii i kulturze

O przypadku z rozmaitych perspektyw – biologicznej, psychologicznej i teologicznej będą rozmawiać uczestnicy piątej edycji Copernicus Festiwal, który rozpocznie się 22 maja w Krakowie.

Autor/źródło: pixabay, Unsplash, licencja: CC0

Wśród uczestników spotkania będzie wielu sławnych naukowców z Polski i zagranicy, m. in. ks. prof. Michał Heller, Daniel Gilbert, psycholog z Uniwersytetu Harvarda i Jean-Pierre Lasota, emerytowany profesor obserwatorium paryskiego.

- Pytanie o to, czy świat jest zdeterminowany, czy też - w mniejszym lub większym zakresie - rządzi nim przypadek, wpisuje się w długą historię sporów filozoficznych i teologicznych, które za pośrednictwem literatury i sztuki współkształtują od wieków naszą kultur. Problem przypadku wykracza poza naukę, stanowiąc kluczową kwestię dla ogólnej wizji świata – podkreślają organizatorzy wydarzenia. Jak dodają, przypadek odgrywa kluczową rolę w rozmaitych dziedzinach nauki. W naukach kognitywnych dyskusja wokół przypadku prowadzi do pytania o to, skąd wziął się umysł i czy jest on wolny w podejmowaniu decyzji. Odkrycia psychologów i neurobiologów pozwalają w nowym świetle spojrzeć na stary filozoficzny problem istnienia wolnej woli.

Festiwal podzielony jest na kilka pasm. W “wykładach” uczestniczyć będą m. in. Robert H. Frank, ekonomista z Cornell University, Daniel Gilbert, psycholog z Harvard University, Jean-Pierre Lasota, astronom i fizyk teoretyczny, emerytowany profesor obserwatorium paryskiego, Adam Zagajewski, poeta, eseista, laureat m.in. Międzynarodowej Nagrody Literackiej Neustadt i Nagrody Księżnej Asturii oraz ks. prof. Michał Heller, filozof, kosmolog, teolog, laureat Nagrody Templetona.

W paśmie “debaty” odbędą się rozmowy poświęcone takim zagadnieniom, jak determinizm w świecie fizycznym, istnienie wolnej woli, przypadek w procesie twórczym i przypadek w historii.

W paśmie “śniadania mistrzów”, zaplanowano spotkania z wybitnymi intelektualistami. Gośćmi będą m.in. prof. Władysław Stróżewski, Dorota Segda czy Czesław Porębski.

W festiwalu oprócz naukowców udział wezmą artyści. Dzięki temu możliwe będzie pokazanie jak nauka i sztuka mogą i powinny prowadzić dialog, szczególnie wtedy, gdy dotyczy on tak ważnych kwestii, jak przypadkowość we Wszechświecie i w ludzkim życiu.

Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy i koncerty. Zaplanowano informeli Tadeusza Kantora, koncert muzyki poważnej poświęcony muzyce serialnej, któremu towarzyszyć będzie wykład opisujący tę technikę kompozytorską, a także koncert muzyki popularnej w wykonaniu zespołu Pablopavo i Ludziki.

Copernicus Festiwal potrwa od 22 do 27 maja. Organizatorem festiwalu jest Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, jednostka wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, która powołana została w 2008 r. na podstawie uchwał senatów obu uczelni z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Tygodnika Powszechnego.

led / Kraków

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-26 15:06:14
miniaturka

Ukraina: od jutra spotkanie Taizé we Lwowie

Trzy tysiące młodzieży z całej Europy przybywa do Lwowa na spotkanie organizowane przez Wspólnotę z Taizé w dniach 27 kwietnia - 1 maja.
2018-04-26 15:31:36
miniaturka

Delegacja KUL z wizytą u Benedykta XVI

Po wczorajszym spotkaniu delegacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z Papieżem Franciszkiem, dzisiejszej porannej Mszy przy grobie św. Jana Pawła II, pielgrzymka do trzech Papieży zakończyła się spotkaniem z Papieżem Seniorem.
2018-04-26 15:58:27
miniaturka

Kontrowersje wokół sprawy Alfiego

Arcybiskup Liverpoolu broni szpitala i brytyjskiego systemu prawnego. Bp Cavina, który towarzyszył tacie Alfiego podczas spotkania z Papieżem, ostrzega, że stawką w tej sprawie jest walka z nową absolutyzacją państwa.
2018-04-26 19:09:42
miniaturka
play

Polski Szarbel na problemy finansowe

O niezwykłej znajomości z Wenantym Katarzyńcem, jego skutecznym wstawiennictwie oraz historii powstawania biografii tego Sługi Bożego mówi Tomasz Terlikowski.
2018-04-26 19:34:32
miniaturka

Abp Jędraszewski: Jest czas zmagania

- Myśmy się nie poddali jako Kościół, jako wspólnota ludzi wierzących, która czuje się odpowiedzialna za Polskę rozumianą na różnych płaszczyznach. - mówił podczas spotkania w „Polach Dialogu" abp Marek Jędraszewski.
2018-04-26 22:10:47
miniaturka

Spotkanie ze św. Józefem

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego zaplanowano spotkania dla młodzieży w ramach projektu „Moje ID – spotkanie młodzieży ze św. Józefem”.