Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-09 18:26
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Spotkanie w Kościele i Domu Polskim w Budapeszcie

W czwartek, 9 września młodzież polonijna, biorąca udział w Kongresie Eucharystycznym, zgromadziła się wraz z bp Wiesławem Lechowiczem, swoimi opiekunami oraz miejscową Polonia w Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie. Spotkanie rozpoczęto adoracją Najświętszego Sakramentu. W modlitwie wziął udział abp Stanisław Gądecki, który skierował do zebranych słowa pozdrowień. Następnie był czas na wspólną agapę z zabawą, śpiewami i węgierskim gulaszem.

Tradycyjnym polskim obyczajem, chlebem i solą powitały przybyłych gości panie Monika Molnárné Sagun i Katarzyna Takácsné Kalińska.

Foto Galeria

W czasie agapy młodzież polonijna zaprezentowała swoje wspólnoty i podzieliła się podejmowaną działalnością w swoich krajach zamieszkania. Było też dużo śpiewu i wspólnej zabawy, był to czas integracji młodych żyjących poza granicami kraju min. przy polonezie albo belgijce. Młodzież wyraziła szczerą radość i wdzięczność, że może uczestniczyć w Kongresie Eucharystycznym. „Młodzież zawsze chętnie podąża za ideałami. Na każdym kroku ci młodzi ludzie wyrażają szczerą radość i wdzięczność, że mogą uczestniczyć w takich wydarzeniach, mówią, że tęsknili za takimi spotkaniami. Choć brzmi to jak banał, oni naprawdę są nadzieją na przyszłość. I budujące jest to, że wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju, nie brak młodych ludzi, którzy żyją wiarą i chcą tą wiarą dzielić się właśnie w takim gronie – powiedział w wywiadzie dla KAI bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W czasie spotkania nie zabrakło także podziękowań skierowanych pod adresem Polskiej Parafii Personelnej w Budapeszcie i Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha za pomoc w zorganizowaniu przyjazdu młodzieży polonijnej do Budapesztu. 

Wyrazy wdzięczności skierowano do rzecznik narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier dr Rónayné Słabej Ewy za finansowe wsparcie przyjazdu polonijnych grup z krajów europejskich do Budapesztu oraz na ręce ks. Krzysztofa Grzelaka, miejscowego proboszcza i Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, posługujących w Parafii. Szczególne podziękowania otrzymała p. Katarzyny Takácsne Kalinskiej za jej nieocenioną pomoc, zaangażowanie.

Msza św. kościele św. Antoniego z Padwy w jęz. polskim - Foto Galeria.

Relacja z Kongresu - https://www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej


Zobacz także:

Abp Gądecki w Budapeszcie: pokój między ludźmi nie jest możliwy bez nawrócenia serc

W środę wieczorem, 8 października modlono się na Mszach św. w różnych językach. Polacy zgromadzili się o godz. 17.00 w kościele św. Antoniego z Padwy. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W koncelebrze uczestniczył bp Wiesław Lechowicz i księża, którzy towarzyszą młodzieży polonijnej z różnych krajów. W Mszy św. uczestmiczyła miejscowa Polonia oraz przedstwaiciele Parafii św. Antoniego, gdzie sprawowana była Eucharystia.

Po Mszy świętej z koncertem muzyki sakralnej wystąpiła młoda, znana harfistka, po dziadku Polka, Fanni Nizalowski.

Foto Galeria


Bp Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - dla KAI

KAI:  obecności młodzieży polonijnej To chyba nowość w naszej przestrzeni duszpasterskiej i pierwsza tak skonsolidowana wspólnota rozproszonych po świecie młodych katolików o polskich korzeniach?

- Tak, to tylko pokazuje, że tak naprawdę niewiele trzeba, żeby uruchomić pokłady entuzjazmu i dobra, które są w człowieku. Młodzież zawsze chętnie podąża za ideałami. Na każdym kroku ci młodzi ludzie wyrażają szczerą radość i wdzięczność, że mogą uczestniczyć w takich wydarzeniach, mówią, że tęsknili za takimi spotkaniami. Choć brzmi to jak banał, oni naprawdę są nadzieją na przyszłość. I budujące jest to, że wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju, nie brak młodych ludzi, którzy żyją wiarą i chcą tą wiarą dzielić się właśnie w takim gronie.  Czytaj więcej..


Jasnogórska ikona jednym z symboli 52. MKE

Kopia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej to, oprócz krzyża misyjnego, jeden z dwóch symboli trwającego 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie. Przez cały tydzień jest ona wyeksponowana w ołtarzu głównym, zbudowanym w jednym z pawilonów budapeszteńskich hal Hungexpo, gdzie odbywa się kongres.  Czytaj więcej..


Eucharystia jest dla Benedykta XVI centralnym wydarzeniem i streszczeniem całej historii

„Eucharystia jest dla Josepha Ratzingera/Benedykta XVI nie tylko tematem jego pokornego życia i wspaniałej myśli teologicznej, ale przede wszystkim centralnym wydarzeniem i streszczeniem całej historii oraz całego stworzenia, które dąży do zjednoczenia z Bogiem” – uważa ks. prof. Krzysztof Góźdź z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Profesor nauk teologicznych i dogmatyk, wygłosił wykład pt. „Eucharystia w teologii Josepha Ratzingera – Benedykta XVI” podczas sympozjum teologicznego w dniach 2-4 września w węgierskim Ostrzyhomiu (Esztergom).   Czytaj całość..


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-09-09 11:42:01
miniaturka

Sympozjum naukowe liturgistów polskich

W Rzeszowie odbyło się 56. Sympozjum Wykładowców Liturgiki na Wydziałach Teologicznych i w Wyższych Seminariach Duchownych. Wybrano nowe władze sekcji liturgistów polskich
2021-09-09 11:49:32
miniaturka

Antoni Tompolski: ewangelizacja wymaga budowania relacji

Jak docierać dziś z Dobrą Nowiną do młodych? – Poprzez budowanie relacji, gotowość do poświęcenia czasu, umiejętność słuchania i bycie wiarygodnym świadkiem – mówi Antoni Tompolski, koordynator CHARIS Polska i jeden z organizatorów VI Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji.
2021-09-09 12:19:37
miniaturka

Pastores: samodzielność to nie indywidualizm, ale odpowiedzialne posłuszeństwo

Tematem najnowszego kwartalnika „Pastores” jest „samodzielność i posłuszeństwo”. Słowa te opisują właściwe spektrum relacji między przełożonymi a podwładnymi w Kościele, będąc alternatywą dla indywidualizmu oraz bezdusznej podległości
2021-09-09 13:16:40
miniaturka
play

„Fatima” – film, który daje siłę!

W czasach Wielkiej Wojny ludzie poszukiwali nadziei. Doświadczyli cudu. O tym mówi film „Fatima” – inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan. Specjalnie skomponowany do filmu utwór śpiewa Andrea Bocelli.
2021-09-09 14:03:04
miniaturka

„Powtarzałem: Jezus jest z tobą”. Wspomnienia kapłana 20 lat po zamachu na Pentagon

„Pamiętam, jak powtarzałem im: «Jezus jest z tobą», próbując ich w ten sposób pocieszyć” – wspomina swoją posługę wśród rannych w zamachu na Pentagon ks. Stephen McGraw. „Od samego początku miałem przekonanie, że znalazłem się tam z Bożej opatrzności” – zapewnia.
2021-09-09 14:45:11
miniaturka

Program beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej

Pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w niedzielę 12 września w południe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.