Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-09 14:01
mk

„Powtarzałem: Jezus jest z tobą”. Wspomnienia kapłana 20 lat po zamachu na Pentagon

„Pamiętam, jak powtarzałem im: «Jezus jest z tobą», próbując ich w ten sposób pocieszyć” – wspomina swoją posługę wśród rannych w zamachu na Pentagon ks. Stephen McGraw. „Od samego początku miałem przekonanie, że znalazłem się tam z Bożej opatrzności” – zapewnia.

Autor/źródło: pixabay.com

Rankiem 11 września 2001 roku ks. Stephen McGraw – wtedy świeżo wyświęcony kapłan, pracujący w położonej niedaleko Pentagonu parafii św. Antoniego – odprawił Mszę św. i wsiadł do samochodu, by udać się na cmentarz w Arlington. Niezbyt dobrze pamiętał drogę, przez co wybrał zły zjazd z autostrady i znalazł się przed Pentagonem. Utknął w korku i denerwował się, że spóźni się na pogrzeb. Wtedy nad głowami uziemionych kierowców przeleciał samolot, który w następnym momencie uderzył w budynek Pentagonu.

O tym, że był to zamach terrorystyczny, dowiedział się w przeciągu pół godziny. „Od samego początku miałem przekonanie, że znalazłem się tam z Bożej opatrzności. Świadomość, że to był zamach, tylko to pogłębiła” – opowiada w rozmowie z National Catholic Register.

Wspomina przyjazd służb medycznych, widok rannych i swoją posługę wśród nich. „Jestem pewny, że modliłem się nad nimi, ale przede wszystkim pamiętam, jak powtarzałem im: «Jezus jest z tobą», próbując ich w ten sposób pocieszyć” – mówi.

Mówiąc o tym, co działo się po zamachach – wojnie z terroryzmem, ale i kościołach, które zapełniły się po tragedii z 11 września – ks. McGraw przypomina pierwsze kazanie Benedykta XVI jako papieża. Ojciec Święty mówił o cierpliwości Boga i niecierpliwości człowieka.

„Cierpliwość Boga zbawia świat, a niecierpliwość człowieka go niszczy. Pod pewnymi względami mogło to mieć miejsce w naszym kraju. Niecierpliwość w naprawieniu zła terroryzmu, wielkiego zła terroryzmu, wyrządzonego niewinnym ludziom w naszym kraju, ogromnego zła, którego nie da się nawet objąć – pojawia się impuls, żeby wziąć byka historii za rogi” – mówi kapłan.

„Zawsze istnieje pokusa, a tym bardziej w tak wielkim narodzie jak nasz, do tej pychy. Istnieje tendencja do tej pychy, którą mieliśmy [od I wojny światowej], aby wziąć byka historii za rogi: że to należy do nas. Ale to należy do Boga” – tłumaczy.

Podsumowując, także w kontekście obecnej sytuacji w Afganistanie, ks. Stephen McGraw podkreśla, że jako chrześcijanie „powinniśmy ponad wszystko wypatrywać nowego nieba i nowej ziemi”.

„To chwila łaski. Wierzę, że ten czas jest również dla nas chwilą łaski. Byliśmy niecierpliwi, ale jak powiedział papież Benedykt, miłosierdzie Boże triumfuje nawet nad naszą niecierpliwością. Więc nigdy nie powinno się popadać w rozpacz, że zepsuliśmy rzeczy nie do naprawienia. Raczej nasza chrześcijańska nadzieja zawsze każe nam być gotowymi do pójścia dalej” – mówi.

Źródło: ncregister.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-09 12:19:37
miniaturka

Pastores: samodzielność to nie indywidualizm, ale odpowiedzialne posłuszeństwo

Tematem najnowszego kwartalnika „Pastores” jest „samodzielność i posłuszeństwo”. Słowa te opisują właściwe spektrum relacji między przełożonymi a podwładnymi w Kościele, będąc alternatywą dla indywidualizmu oraz bezdusznej podległości
2021-09-09 12:33:47
miniaturka

Spotkanie w Kościele i Domu Polskim w Budapeszcie

W czwartek, 9 września młodzież polonijna, biorąca udział w Kongresie Eucharystycznym, zgromadziła się wraz z bp Wiesławem Lechowiczem, swoimi opiekunami oraz miejscową Polonia w Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie. Spotkanie rozpoczęto adoracją Najświętszego Sakramentu. W modlitwie wziął udział abp Stanisław Gądecki, który skierował do zebranych słowa pozdrowień. Następnie był czas na wspólną agapę z zabawą, śpiewami i węgierskim gulaszem.
2021-09-09 13:16:40
miniaturka
play

„Fatima” – film, który daje siłę!

W czasach Wielkiej Wojny ludzie poszukiwali nadziei. Doświadczyli cudu. O tym mówi film „Fatima” – inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan. Specjalnie skomponowany do filmu utwór śpiewa Andrea Bocelli.
2021-09-09 14:45:11
miniaturka

Program beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej

Pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w niedzielę 12 września w południe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.
2021-09-09 15:03:59
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus mówi w dzisiejszej Ewangelii o potrzebie zachowania pewnych proporcji w ocenianiu samych siebie i naszych bliskich. W każdym z nas bowiem jest tendencja do tego, aby wyolbrzymiać winy i wady innych, a pomniejszać własne
2021-09-09 15:27:32
miniaturka

„98 uderzeń na minutę”. Nauka rzuca światło na bicie serca nienarodzonego dziecka

„Ochrona nienarodzonego dziecka z biciem serca sprawdza, czy my też mamy serce” – mówi prezes CLI Charles A. Donovan. Charlotte Lozier Institute to organizacja zrzeszająca ponad 60 akredytowanych naukowców, praktykujących lekarzy i innych uczonych, która od ponad 10 lat bada życie w łonie matki.