Strona główna
opoka.org.pl
2021-12-16 13:03
PS

Seminarium Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

"Mam nadzieję, że to seminarium udzieli szerszego głosu ofiarom, tym, którzy doświadczyli nadużyć, i sformułuje wyraźniejsze wskazówki dla tych, którym powierzono odpowiedzialność za przywództwo w naszym Kościele” - powiedział kard. Seán O'Malley OFMCap,przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

W dniach 12-14 grudnia 2021 r. Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich zorganizowała seminarium naukowe na temat „Prawa domniemanych nieletnich ofiar nadużyć seksualnych w kanonicznych procedurach karnych”.

W ciągu trzech dni około 60 ekspertów z całego świata z zakresu prawa cywilnego i kanonicznego, teologii, psychiatrii i nauk społecznych dołączyło do urzędników Kurii Rzymskiej, aby przestudiować przepisy obowiązujące w różnych systemach sądowniczych i ocenić rolę ofiar w różnych aktualnych kanonicznych procedurach karnych.

Seminarium opierało się na analizie porównawczej jurysdykcji cywilnych w 10 krajach. Celem było poznanie zasad, które rządzą różnymi tradycjami prawnymi w odniesieniu do roli ofiar w procedurach karnych na całym świecie i zapoznanie się z tym, jak zasady te rozwinięte zostały w różnych jurysdykcjach cywilnych.

Ponadto uczestnicy podjęli dialog, aby wspólnie rozeznać, co już przewidują obecne przepisy kanoniczne, w jakich obszarach potrzebne są lepsze i szersze informacje na temat istniejących przepisów oraz jak można jeszcze bardziej wzmocnić rolę ofiar w różnych procedurach kanonicznych, aby jak najlepiej chronić i promować godność osoby ludzkiej.

Komisja z zadowoleniem przyjmuje swoją rolę w promowaniu wyników Seminarium oraz w badaniu, w jaki sposób Kościół może uczynić obowiązujące przepisy bardziej zrozumiałymi i dostępnymi dla wszystkich zainteresowanych.

Przewodniczący Komisji Kardynał Seán O'Malley, OFM Cap. powiedział: „Nasi członkowie i szanowni koledzy, którzy się tutaj zgromadzili, są widocznym wyrazem wezwania Ojca Świętego skierowanego do nas wszystkich, abyśmy byli częścią wspólnoty, która staje wobec zbrodni i zła nadużyć i bierze za nie odpowiedzialność. Te chwile studiów i badań są ważną częścią mandatu Komisji, aby prowadzić prawdziwe, szczere i świadome rozmowy o tym, co nie działa i co należy poprawić w naszych systemach ochrony. Mam nadzieję, że to Seminarium udzieli szerszego głosu ofiarom, tym, którzy doświadczyli nadużyć, i sformułuje wyraźniejsze wskazówki dla tych, którym powierzono odpowiedzialność za przywództwo w naszym Kościele.”

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich/ tłum. Biuro Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-12-13 21:22:18
miniaturka

Jest już obrzęd ustanowienia posługi katechety. Kto może ją otrzymać?

Papież zatwierdził obrzęd liturgiczny ustanowienia katechetów. Wyjaśniono też, jak rozumieć tę nową posługę. Jest to raczej posługa przeznaczona dla tych, którzy uczestniczą w różnych formach apostolatu.
2021-12-16 12:18:11
miniaturka

Fundacja Świętego Józefa dziękuje duchownym za wsparcie działań

„Dziękujemy za to, że dzięki Księdza/Ojca składkom jesteśmy jako Kościół w Polsce mniej bezradni wobec dramatu wykorzystania seksualnego” – napisali członkowie Zarządu Fundacji Świętego Józefa do duchownych, finansujących jej działalność.
2021-12-16 12:20:03
miniaturka

Granty na pomoc pokrzywdzonym i działalność prewencyjną

Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski ogłosiła „Regulamin grantowy na rok 2022”. Jest to druga edycja systemu grantowego dla pokrzywdzonych oraz osób i podmiotów wspierających osoby pokrzywdzone wykorzystaniem seksualnym w Kościele.
2021-12-18 22:13:32
miniaturka

Przedświąteczne spotkanie formacyjne młodzieży polonijnej

W sobotę, 18 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Kongresu Młodzieży Polonijnej online, pod hasłem „Być sobą”. W Kongresie wzięli udział przedstawiciele młodzieży polonijnej z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii, Szwajcarii, Irlandii, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Grecji, Ukrainy, Białorusi i Polski. Wprowadzeniem w tematykę spotkania była konferencja bpa Wiesława Lechowicza: Być sobą na przykładzie Jezusa. W czasie Kongresu odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu: "Być patriotą na emigracji".
2021-12-20 13:24:37
miniaturka

Konkurs "Być patriotą na emigracji"

Sara Ciepły ze Stanów Zjednoczonych zajęła pierwsze miejsce w konkursie: "Być patriotą na emigracji". Celem konkursu było zwrócenie uwagi na osoby zasłużone dla Polski, a także na działania o charakterze patriotycznym w środowiskach polonijnych. Konkurs polegał na przygotowaniu krótkiego materiału filmowego lub prezentacji multimedialnej o tej tematyce. Rozstrzygnięcie Konkursu miało miejsce w czasie Kongresu Młodzieży Polonijnej online.
2021-12-21 11:46:35
miniaturka

Odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski spotkała się na zebraniu roboczym w formie on-line