Dołączyli do nich uczniowie szkół zawodowych wraz z pocztami sztandarowymi oraz księża – członkowie Kapituły Krzeszowskiej. W modlitwie uczestniczyli także pielgrzymi noszący imię Józef i Józefa oraz przedstawiciele Bractwa św. Józefa.
Spotkanie rozpoczęło się od wykładu Barbary Skoczylas-Stadnik, historyk sztuki, która mówiła o kulcie św. Józefa w Krzeszowie w kontekście 350 rocznicy utworzenia Bractwa św. Józefa. W południe Mszy św. w kościele brackim św. Józefa przewodniczył kanclerz kurii biskupiej ks. Józef Lisowski. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Rusiecki, krajowy duszpasterz rzemiosła polskiego.
Po wspólnej modlitwie był czas na integrację i zwiedzanie opactwa po tzw. “Szlaku śladami budowniczych”. W pielgrzymce uczestniczyło blisko 250 osób z całego Dolnego Śląska. – Mam nadzieję, że to spotkanie wpisze się na stałe w kalendarz cechów rzemieślniczych, powiedział Zbigniew Ładziński, Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.
Więcej na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm
Kościół p.w. św. Józefa został wzniesiony w latach 1690 - 1696 przez opata Bernarda Rosę. Pracami budowlanymi kierował Marcin Urban, a jego pomocnikiem był Józef Lepschy. Zrealizowali oni koncepcję kościoła ścienno - filarowego w typie halowym. Przęsła sklepienia opierają się filarach zespolonych z murami magistralnymi, między którymi zawieszono empory, tworząc założenie halowo - emporowe. Bryła kościoła jest na rzucie zbliżonym do prostokąta, którego ramy deformuje apsyda prezbiterium i przyziemia niezrealizowanych wież. Dwa rzędy okien wpuszczają do wnętrza dużo światła, a efekt został spotęgowany zaniechaniem orientacji świątyni. Krzeszowski kościół realizuje założenia wariabilizmu, poprzez inspirację fasadą rzymskiej świątyni Il Gesu, a ogromny wpływ na architekturę wnętrza miała kaplica Sykstyńska.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: