Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-20 08:14
Anna Bajon / Michał Król SJ

Liban: nowy kościół garnizonowy dla sił pokojowych ONZ

Papież Franciszek ma nadzieję, że nowe miejsce kultu będzie nieustannym zaproszeniem do spotkania z Panem w intymności modlitwy, aby świadczyć o Nim w codziennym życiu, stając się świadkami pokoju i braterstwa. Te słowa, w imieniu papieża, przesłał watykański Sekretarz Stanu.

Autor/źródło: Pixabay, skeeze, licencja: CC0

Nowa światynia powstała w Shama w południowym Libanie, gdzie stacjonują Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (UNIFIL). Powstały one 19 marca 1978 r. z powodu ataków na Izrael, jakie z terytorium Kraju Cedrów przeprowadzała Organizacja Wyzwolenia Palestyny. Po ponad 40 latach obecności żołnierze doczekali się swojego kościoła, którego patronami zostali Matka Boża z Góry Karmel oraz św. papież Jan XXIII.

Jest to dom dla żołnieży chrześcijańskich, ale także dla wielu mężczyzn, kobiet i dzieci, których na drodze waszej służby napotykacie i ochraniacie – mówił ordynariusz polowy Włoch w homilii podczas uroczystości konsekracji kościoła. Abp Santo Marcianò zwrócił również uwagę na konieczność szukania jedności pomiędzy prawem i miłością, aby uniknąć skrajności wykluczającego legalizmu oraz irracjonalnego pacyfizmu, który za nic ma najsłabszych. Hierarcha przypomniał również, że patron świątyni, papież Jan XXIII, był kapelanem wojskowym oraz legatem papieskim na koronację Maryi Królowej Libanu.

Z okazji konsekracji nowego kościoła swój list gratulacyjny wysłał także szef sztabu włoskiej armii gen. Salvatore Farina. Włoski kontyngent jest najliczniejszym z dwunastu przebywających w Libanie. Liczy około 3 tys. żołnierzy.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-19 20:19:26
miniaturka

Lilia dla św. Józefa jako wotum wdzięczności

Biskup kaliski Edward Janiak, duchowieństwo i wierni ofiarowali św. Józefowi srebrną, pozłacaną z elementami bursztynu lilię jako wotum wdzięczności za łaski otrzymane w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego.
2019-03-19 22:46:35
miniaturka

Droga Krzyżowa odkupieniem naszej wiary

Panie Jezu Chryste, pragnę razem z Tobą rozważać Drogę Krzyżowej Twojej męki i śmierci na krzyżu. Spraw, by to rozważanie było umocnieniem wierności i miłości do Ciebie, pomoże mi zbliżyć się do Ciebie i ukochać Cię jeszcze bardziej. W czasie tej Drogi krzyżowej Pan Jezus uczy mnie miłości poprzez swoją mękę. Poprzez cierpienie na krzyżu pokazuj mi, jak bardzo nas ukochasz.
2019-03-20 08:13:47
miniaturka

Kościół św. Józefa nad Więzieniem Mamertyńskim ponownie otwarty

Ze specjalnym błogosławieństwem Papieża Franciszka po raz pierwszy od 30 sierpnia ubiegłego roku otwarty dziś został dla wiernych kościół św. Józefa u stóp Kapitolu.
2019-03-20 08:37:46
miniaturka

Rzemieślnicy z Dolnego Śląska u św. Józefa w Krzeszowie

Już po raz 2 rzemieślnicy z całego Dolnego Śląska przyjechali do Krzeszowa 19 marca, w uroczystość swojego patrona św. Józefa na doroczną pielgrzymkę.
2019-03-20 09:23:01
miniaturka

Nuncjusz apostolski w Nikaragui odpowiada na krytyki medialne

Nuncjusz apostolski w Nikaragui, abp Waldemar Sommertag odpowiedział na krytykę ze strony lokalnej prasy, która zarzuca mu aktywny udział w negocjacjach pomiędzy rządem Daniela Ortegi a przedstawicielami opozycji.
2019-03-20 10:06:40
miniaturka

Porwanie księdza w Burkina Faso

W Burkina Faso, w strefie kontrolowanej przez dżihadystów porwano kapłana. W dwóch dni nie ma o nim wiadomości.