Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-03 14:28

Rodzina polonijna w budowaniu cywilizacji miłości

Książka ta stanowi zbiór artykułów mających wesprzeć polonijne poradnictwo rodzinne w PMK w Niemczech. Poradnictwo to rozumiane jest jako pomoc rodzinie w wypełnianiu jej istotnych zadań i osiągnięciu doczesnego i wiecznego szczęścia. W realizacji tych celów służy ustanowiony przez Chrystusa sakrament małżeństwa, który został powierzony Kościołowi.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Rodzina polonijna w budowaniu cywilizacji miłości. Teoria i praktyka , Kraków 2016 - do pobrania w pdf

Tym samym małżonkowie nie pozostają sami, jest z nimi Bóg. Ich wspólna droga w małżeństwie i rodzinie czerpie wzór z jedności Chrystusa ze wspólnotą wierzących, czyli Kościołem. Życie niesie jednak różne problemy i nieoczekiwane kłopoty. Aby małżonkowie nie pozostawali sami, szczególnie w momentach trudnych i wymagających podjęcia istotnych decyzji, Kościół pragnie im pomóc przez zorganizowane poradnictwo specjalistyczne. Prowadzą je osoby świeckie, zwane doradcami życia rodzinnego. Po gruntownym i odpowiednim przygotowaniu przez zespół fachowców kierujących się zasadami życia zaczerpniętymi z Ewangelii i nauczania 

Kościoła oraz z uwzględnieniem innych dziedzin, jak psychologia, pedagogika, medycyna czy socjologia, doradcy otrzymują misję kanoniczną, czyli zgodę Urzędu  Kościelnego do kompetentnego wypełnienia misji, która została im powierzona. 

Obserwując sytuację rodzin i małżeństw pochodzących z Polski, a żyjących  na terenie Niemiec, niezależnie od ich statusu, pochodzenia, zawodu czy miejsca zamieszkania, dostrzegliśmy potrzebę zorganizowanej pomocy w tych obszarach, z uwzględnieniem powyżej wskazanych wymogów życia i nauki. 

W oparciu o powyższe założenia i dostrzeżone trudności ks. dr Władysław  Szewczyk opracował program szkoleń dla naszych Rodaków mieszkających na terenie Niemiec, uwzględniający osiągnięcia w tym temacie w Polsce, a także odmienność stylu życia, złożoność problematyki i trendów, jakie panują w życiu społecznym na emigracji. Realizację tego projektu umożliwiły warunki, jakimi dysponuje Polska Misja Katolicka, czyli dom Concordia, gdzie odbywały się kursy, oraz Internet. Nieoceniona okazała się fachowa, naukowa pomoc Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Mieczysława Ozorowskiego, dziekana Wydziału Studiów nad Rodziną, oraz innych zaangażowanych osób duchownych i świeckich. 

Doradcy pomagają przeprowadzać kursy przedmałżeńskie, katechezy dla młodzieży, rozmowy z małżonkami przeżywającymi radości i trudności życia małżeńskiego i rodzinnego. Przygotowaną kadrę stanowią pary małżeńskie oraz indywidualne osoby, które służą bezinteresowną pomocą, życzliwością i dyskretną troską o dobro każdego zainteresowanego. Kierunek tej pracy bazuje na szacunku dla życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, na nauczaniu metod naturalnego planowania rodziny, kształtowaniu postaw prorodzinnych, na odkrywaniu przez ludzi młodych wartości wspólnego życia opartego na zasadach chrześcijańskich i ukazywaniu im właściwego wymiaru miłości małżeńskiej, a także zorientowany jest na ratowanie nadwyrężonego nieraz szczęścia małżonków. Prace poradnictwa na terenie Niemiec koordynują dr Grażyna Koszałka z Hamburga i mgr Sabina Suchecka z Kevelaer. 

Ks. prałat Stanisław Budyn 

Rektor PMK w Niemczech

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy