Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-04-03 12:59
AC / dab, KAI

Abp Budzik: synod będzie „inwentaryzacją” archidiecezji

Musimy przejrzeć się naszemu lokalnemu Kościołowi, w jakim punkcie jesteśmy. Spotkanie synodalne będzie taką inwentaryzacją archidiecezji - powiedział abp Stanisław Budzik.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Metropolita lubelski wziął udział w konferencji prasowej, zapowiadającej III synod archidiecezji lubelskiej.

Sekretarzem synodu został ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej, który podczas spotkania z dziennikarzami przypomniał historię organizacji synodów w dziejach Kościoła. Zaznaczył, że synody nie są zwoływane jako odpowiedź na sytuacje krytyczne, ale są zwyczajną formą organizacji lokalnego Kościoła.

– Najważniejszym celem organizacji synodów jest wzrost wiary. Ze względu na długi odstęp pomiędzy synodami warto zdiagnozować niektóre zjawiska, które pojawiły się w życiu diecezjalnym na przestrzeni lat – powiedział kapłan.

Z kolei metropolita lubelski zauważył, że od ostatniego synodu upłynęło ponad 30 lat, podczas których zmieniła się rzeczywistość w Polsce. – Nie jesteśmy już diecezją, tylko archidiecezją. Współczesny Kościół stoi przed zupełnie nowymi wyzwaniami niż trzy dekady temu. Dlatego jest potrzeba, aby zwołać wspólne zgromadzenie księży i świeckich – powiedział abp Budzik.

Zdaniem hierarchy prace synodalne mają z jednej strony podsumować dotychczasowy model funkcjonowania archidiecezji, a z drugiej wypracować nowe metody współpracy wewnątrz lokalnej wspólnoty wiernych.

- Musimy przejrzeć się naszemu lokalnemu Kościołowi, w jakim punkcie jesteśmy. Spotkanie synodalne będzie taką inwentaryzacją archidiecezji. Nie chcemy nic z góry programować, chcemy, żeby Duch Święty kierował naszym spotkaniem – zaznaczył abp Budzik.

W ramach przygotowania do synodu zostanie wyłoniona komisja przygotowawcza, której pierwszym zadaniem będzie ustalenie tematów, jakie podejmie synod. Następnie powstaną zespoły robocze, które będą obradowały w ramach pierwszej fazie synodu.

Wyniki ich prac zostaną przedstawione zgromadzeniu plenarnemu synodu, który będzie odpowiedzialny za stworzenie dokumentu końcowego. W skład wszystkich gremiów synodu zostaną powołani księża, jak i świeccy. Dodatkowo do komisji zajmującej się dialogiem ekumenicznym zostaną zaproszeni przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich.

Faza przygotowawcza synodu ma zakończyć się w przyszłym roku.

dab / Lublin


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kościół, abp Stanisław Budzik, Lublin, archidiecezja lubelska, synod archidiecezji lubelskiej