Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-30 11:58
bpmm

Rekomendacja Komisji dla inicjatywy Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej

Do organizacji prorodzinnych oraz zajmujących się sprawami dzieci i młodzieży

Autor/źródło: Pixabay, Eliens, licencja: CC0

Szanowni Państwo,

Zwracam się do Was z gorącą prośbą o podpisanie w imieniu Waszej organizacji załączonego dokumentu Młodzież u progu nowego stulecia Niepodległej - Deklaracja organizacji-sygnatariuszy „Porozumienia na Rzecz Zintegrowanej Polityki Młodzieżowej”.

Proszę Was o przesłanie podpisanej (podpis + pieczęć) wersji Deklaracji w formie skanu na adres mailowy biuro@ipzin.org i o dołączenie w mailu b. krótkiej informacji o Waszej organizacji (adres siedziby, kontakt, obszar terytorialny działalności, skala działania).

Proszę o szybką decyzję i działanie w tej sprawie.

Naszym celem jest zebranie podpisów przedstawicieli kilkudziesięciu organizacji do 6 czerwca. Ale po tej dacie zbieramy dalej, więc nawet podpis pod koniec czerwca będzie dla nas cenny.

Wasze podpisy bardzo pomogą nam w przekonywaniu osób mających wpływ na politykę społeczną i państwową, że troska o młodzież powinna stanowić jeden z jasno wskazanych priorytetów polityki rodzinnej oraz że efektywność działań na rzecz młodzieży wymaga podejścia zintegrowanego i ponadresortowego. Podejście zintegrowane oparte na „Siedmiu dźwigniach skutecznej profilaktyki” to szeroka platforma, która może pomóc w realizacji celów wielu Waszych organizacji [więcej informacji o zintegrowanej polityce młodzieżowej i „Siedmiu dźwigniach” w załączonym pliku oraz na stronie www.ipzin.org].

Jeśli uda nam się przekonać Rząd do podjęcia tego tematu w proponowanym kształcie, ułatwione będą działania w wielu obszarach dotyczących konkretnych zagrożeń dzieci i młodzieży, ale także wszelkie działania umacniające małżeństwo, rodzinę. Także działania oparte na współpracy z organizacjami religijnymi, jako że rodzina i religijność to udowodnione w badaniach czynniki chroniące młodzież przed zagrożeniami.

Jestem przekonany, że podpisując tę deklarację w imieniu Waszej organizacji nie tylko pomożesz nam, ale także uczynisz istotny krok pomagający w realizacji misji Twojej fundacji czy stowarzyszenia.

UZASADNIENIE:

Liczę na Wasze wsparcie i współpracę bazując na zbudowanym przez lata zaufaniu.

Wielu z Was zna lub przynajmniej słyszało o działaniach Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej na rzecz spraw młodzieży, małżeństwa, rodzicielstwa i rodziny. Z wieloma z Was znam się osobiście i mam cenne doświadczenia współpracy przy okazji różnych przedsięwzięć i akcji – czasem sięgające jeszcze okresu lat 90.

Od pierwszego miesiąca po powstaniu rządu PiS jesienią 2015 czyniliśmy wytrwałe próby by przekonać decydentów o znaczeniu spraw młodzieży i o potrzebie dołączenia priorytetu „młodzież” do celów polityki rodzinnej.

W marcu 2016 r. zawiązaliśmy pierwsze „Porozumienie na Rzecz Zintegrowanej Polityki Młodzieżowej”, które podpisało wtedy 10 zaprzyjaźnionych z nami fundacji (większość to organizacje z którymi współpracujemy przy wdrażaniu programu „Archipelag Skarbów”).

Na przestrzeni ostatnich 2 lat wykonaliśmy ogromną pracę. Odbyliśmy kilkadziesiąt spotkań z ministrami, posłami, senatorami i biskupami. Przedstawialiśmy ideę zintegrowanej polityki młodzieżowej na konferencjach w Sejmie i Senacie RP, w Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i podczas plenarnego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski.

Nasza praca zaczyna przynosić kolejne owoce:

  • We wrześniu 2016r pani Premier Beata Szydło podpisała Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020, w którym znalazło się wiele sugerowanych przez nas zapisów o bardzo dużym znaczeniu (m.in. mieliśmy wkład w dopisanie pornografii i seksualizacji jako zagrożeń dla zdrowia psychicznego czy dopisanie punktu o współpracy z organizacjami religijnymi).  
  • Jesienią 2016r MEN uwzględnił nasze sugestie o konieczności mocniejszego wpisania spraw wychowania i profilaktyki do ustawy Prawo oświatowe (patrz: art1 pkt 3). 
  • W lutym 2018r Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP jednomyślnie przyjęła pozytywne Stanowisko w sprawie „Zintegrowanej polityki młodzieżowej”  
  • Na jesień planowana jest konferencja w Senacie na temat „Zintegrowanej polityki młodzieżowej”  

Obecnie próbujemy przekonać do sprawy kolejne grupy decydentów. Szansa, że nam się uda, będzie znacznie większa, gdy będziemy mogli występować w sprawach młodzieży z mandatem udzielonym przez wiele bratnich organizacji pozarządowych.

Jednocześnie widzimy, że nie możemy poprzestać na postulowaniu czegoś tak ogólnego jak potrzeba polityki młodzieżowej, bo zbyt ogólne postulaty rodzą dwa niebezpieczeństwa:

  1. Ogólnikowe postulaty mogą prowadzić do pozorowania zmian przez instytucje i urzędy, które zamiast realnych zmian mogą dokonać jedynie korekt w języku urzędowym. Dostosowanie języka sprawozdawczości to nie jest to, o co nam chodzi. 
  2. Ogólnikowe postulaty otwierają furtkę do działania organizacjom, które nie mają podejścia prorodzinnego lecz są w stanie dokonać korekt języka, by uzyskać wsparcie na swoje działania. Rodzi to zagrożenie rozwijania działań antyrodzinnych pod prorodzinnym szyldem. 

Z tego powodu upieramy się przy pełnym terminie „zintegrowana polityka młodzieżowa” i samodzielnie ten termin definiujemy w osobnym dokumencie (w załączniku). Z tego samego powodu wpisaliśmy w deklarację „Siedem dźwigni skutecznej profilaktyki” – bo to jest konkret, który trudno nagiąć.

Drodzy, bardzo liczę na Waszą pomoc, współpracę i solidarność. Ostatnie lata naszych działań to wielka praca dla kraju, którą wykonujemy bez żadnych dedykowanych środków. Bez pomocy publicznej. Niemal w całości ze środków wyproszonych u indywidualnych darczyńców. Liczę na to, że przebicie się z priorytetem „młodzież” pomoże wszystkim naszym organizacjom i że wszyscy zbliżymy się do sytuacji, w której podział zadań na poziomie ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym będzie dokonywany w oparciu o sensowną, całościową wizję i mądrą strategię.

Liczę na Was i na powodzenie naszej akcji. Będziemy informować o jej postępach.

dr Szymon Grzelak,
Prezes Zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zintegrowanej


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy