Strona główna
opoka.org.pl
2023-11-23 10:01
Komisja Duszpasterstwa

Prezentacja programu duszpasterskiego "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła".

16 listopada br. w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której został zaprezentowany nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce.

Zamierzamy w nowym roku kościelnym pobudzić wszystkich wiernych do refleksji nad jakością swej przynależności do Kościoła, swojego bycia w Kościele i zaangażowania na rzecz jego rozwoju i realizacji jego misji – mówił bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, we wprowadzeniu do konferencji prasowej nt. nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na rok 2023/2024. Będzie on realizowany pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Bp Czaja podkreślił, że realizacja nowego programu od I Niedzieli Adwentu ma pomóc Kościołowi w Polsce postawić pierwsze kroki ku odnowie. „Kierunek drogi odnowy wytyczył całemu Kościołowi papież Franciszek. Mam na myśli hasło: Ku Kościołowi synodalnemu: wspólnota – uczestnictwo – misja. Wynika zeń, że Kościół należy przede wszystkim uczynić bardziej synodalnym, tzn. bardziej wspólnotowym i to na dwóch poziomach: w sposobie życia i funkcjonowania, a także w formie rozeznawania woli Bożej” – zaznaczył biskup opolski.

„Zamierzamy w nowym roku kościelnym pobudzić wszystkich wiernych do refleksji nad jakością swej przynależności do Kościoła, swojego bycia w Kościele i zaangażowania na rzecz jego rozwoju i realizacji jego misji” – zwrócił uwagę bp Czaja. „Chcemy pobudzić wszystkich do większego zaangażowania w to dzieło. Mam na myśli: gorliwe zaangażowanie w kształtowanie żywej więzi z Bogiem, przez czerpanie z tego, co święte, z Bożej łaski i prawdy, czyli wielką troskę o własne uświęcenie; świadome, odpowiedzialne i aktywne współuczestnictwo w dziele urzeczywistniania i rozwoju wspólnotowego sposobu życia i działania Kościoła w danym środowisku życia; współudział w rozeznawaniu woli Bożej w społecznych uwarunkowaniach konkretnej wspólnoty” – zwrócił uwagę Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Dr hab. Wioletta Szymczak, prof. KUL, konsultor Komisji Duszpasterstwa KEP, współautor nowego Programu Duszpasterskiego, wskazała na cztery kluczowe dla programu pojęcia: tożsamość, wspólnota i uczestnictwo oraz doświadczenie. „Jeżeli chodzi o tożsamość, proponowana jest nam odpowiedź na pytanie: Kim jesteśmy jako Kościół? Chodzi o to, abyśmy te treści, tę świadomość, że jako Kościół jesteśmy rzeczywistością Bosko-ludzką, rzeczywistością wertykalną i rzeczywistością horyzontalną, potraktowali jako opis nas samych, abyśmy w tych treściach odnajdywali się w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym” – zwróciła uwagę prof. Szymczak. Dodała, że „z tej tożsamości wynika wspólnotowość i nasze indywidualne uczestnictwo”.

„Rok duszpasterski chce zwrócić naszą uwagę na to, aby ta wspólnota była empirycznie rozpoznawalna, abyśmy zaczęli ją tworzyć, albo byśmy ją coraz głębiej pojmowali i tworzyli między nami” – zaznaczyła prof. Szymczak. Dodała, że chodzi o to, aby wspólnotowość stała się w Kościele zasadą. „Ten rok jest zaproszeniem do podmiotowego i aktywnego, ale też świadomego uczestnictwa we wspólnocie Kościoła w tychże wymiarach” – podkreśliła.

Bp Waldemar Musioł, biskup pomocniczy opolski, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, zauważył, że dwoma głównymi celami programu duszpasterskiego są: „ożywienie wspólnotowości w naszym Kościele oraz zdynamizowanie uczestnictwa w nim każdego ochrzczonego”. Dodał, że przekłada się to na cele szczegółowe, które wyznaczają szereg zadań związanych z przyjęciem, rozumieniem i realizacją soborowej wizji Kościoła jako komunii, czynienie go domem i szkołą komunii zarówno dla tych, którzy się z nimi odważnie identyfikują, jak i tych, którzy się od niego z różnych przyczyn, także tych leżących po stronie Kościoła, oddalili”.

Bp Musioł przyznał, że głównymi przestrzeniami do realizacji programu są diecezje, parafie oraz rodziny, a głównymi adresatami materiałów Komisji Duszpasterstwa KEP są biskupi, duszpasterze parafialni oraz małżonkowie i rodzice.

Dr Ewa Porada, redaktor materiałów dla rodzin nowego Programu Duszpasterskiego, zwróciła uwagę, że jest to oferta skierowana do świeckich i małżonków, szczególnie dla tych, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą się formować we wspólnotach lub grupach parafialnych, albo się formują i chcą czegoś więcej. „Przygotowaliśmy na każdą niedzielę krótkie rozważania, dostosowane do czasu i mentalności osób świeckich” – zaznaczyła. „W tym roku oparliśmy się głównie o Sobór Watykański II włączając się też w intuicję papieża Franciszka – przygotowania do Roku Jubileuszowego Kościoła w 2025 roku” – zauważyła.

Dr Porada zachęciła, by zastanowić się nad tym, „co ja mogę dać wspólnocie Kościoła, czy parafialnego czy diecezjalnego, i wystąpić z konkretną ofertą do księdza proboszcza lub do księdza biskupa”.

Źródło tekstu; Biuro prasowe KEP, Źródło zdjęcia: Biuro Prasowe KEP


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2023-11-22 07:49:53

KIOD na Zebraniu Plenarnym KEP (21.11.2023 r.)

Dnia 21.11.2023 r. KIOD przedstawił biskupom obecnym na Zebraniu Plenarnym KEP komunikat ze swojej działaności
2023-11-22 14:50:08
miniaturka

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Inauguracja trzeciej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, z udziałem władz i wykładowców KUL oraz kursantów z 30 krajów, odbyła się zdalnie 18 listopada 2023 r. Sztuczna inteligencja, logopedia, mediacje i negocjacje, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego czy kurs reportażu i wywiadu dziennikarskiego to tylko niektóre z nowości Centrum Polonijnego KUL, które przygotowało na nowy rok akademicki aż 18 kursów edukacyjnych dla Polaków żyjących poza granicami kraju.
2023-11-22 15:05:27
miniaturka

Podwórko „Emi & Gracji” – innowacyjny projekt dla dzieci polonijnych

Projekt edukacyjny "Emi i Gracja" jest skierowany do dzieci polonijnych w wieku od 2 do 12 lat, które znają język polski na poziomie komunikatywnym. Jego celem jest promowanie świadomości tożsamości emigracyjnej i pomoc w przeciwdziałaniu bezradności wobec wyzwań życia na emigracji poprzez udział w spotkaniach integracyjnych. Projekt skierowany jest do społeczności szkolnej polonijnych i polskich szkół w Niemczech, wraz z rodzicami i opiekunami.
2023-11-24 11:50:03
miniaturka

Religia w szkole – standardem europejskim

Zdecydowana większość państw Unii Europejskiej naukę religii traktuje jako niezbędny element szkolnego systemu edukacji i finansują ją, gdyż wychodzą z przekonania, że bez tej formy edukacji obywatele będą mieć poważny kłopot z rozumieniem europejskiego „kodu kulturowego”. Religia jest nauczana w szkole w 23 krajach UE.
2023-11-30 21:51:24
miniaturka

Religia w szkole jest kluczowa dla formacji ogólnoludzkiej

Religia jest jedną z kluczowych lekcji, które służą formacji ogólnoludzkiej i chrześcijańskiej. Czy osoba, która nie ma fundamentalnej wiedzy biblijnej lub pojęcia o największych chrześcijańskich uroczystościach, może pretendować do miana osoby wykształconej? – mówi w rozmowie z KAI dr Aneta Rayzacher–Majewska. Konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP i wykładowca katechetyki z UKSW komentuje też polityczne zapowiedzi usunięcia religii ze szkół oraz najnowsze dane dotyczące uczęszczania na ten przedmiot.
2023-12-01 22:44:26
miniaturka

KONKURS BRACTWO OCZAMI MŁODEGO CZŁOWIEKA

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zaprasza do udziału w konkursie pt. „Bractwa religijne oczyma młodego człowieka”. Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Konfraternie – element polskiej tradycji regionalnej i narodowej: dokumentacja, animacja i integracja".