Strona główna
opoka.org.pl
2023-11-22 15:04
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Podwórko „Emi & Gracji” – innowacyjny projekt dla dzieci polonijnych

Projekt edukacyjny "Emi i Gracja" jest skierowany do dzieci polonijnych w wieku od 2 do 12 lat, które znają język polski na poziomie komunikatywnym. Jego celem jest promowanie świadomości tożsamości emigracyjnej i pomoc w przeciwdziałaniu bezradności wobec wyzwań życia na emigracji poprzez udział w spotkaniach integracyjnych. Projekt skierowany jest do społeczności szkolnej polonijnych i polskich szkół w Niemczech, wraz z rodzicami i opiekunami.

W ramach projektu zostały również stworzone lalki o imionach Emi i Gracja, które mają służyć jako narzędzie do pracy z dziećmi. Udział dzieci w spotkaniach ma charakter integracyjny. Chodzi tu o integrację ze społecznością miejscową, to także forma przygotowania się na oddziaływanie kultury obcej (transfer kulturowy). Projekt edukacyjny „Emi i Gracja” skierowany jest do najmłodszych rodaków i jest umacniającym (empowering) treningiem dzieci polonijnych, którego celem jest promowanie świadomości tożsamości emigracyjnej, a także ma przeciwdziałać bezradności wobec wyzwań życia na emigracji.

-----------------------

Podwórko „Emi Gracji”

Zapraszamy wszystkie dzieci polonijne do udziału w comiesięcznych spotkaniach na podwórku „Familiaris”.

Terminy spotkań:

06.12.2023 – Świąteczne pogadanki Emi i Gracji – Merry Christmas, Weihnachten czy może Boże Narodzenia.  

08.11.2023 – Jesienny dylematy językowe Emi i Gracji – porozmawiajmy o Wszystkich Świętych, Zaduszkach i Święcie Niepodległości. 

11.10.2023 – Emi i Gracja dyskutują na pisownią wyrazów – porozmawiamy o ortografii.

13.09.2023 – Emi i Gracja przy biurku – porozmawiamy o powrocie do szkoły. 

09.08.2023 – Emi i Gracją na wakacjach w Polsce – porozmawiajmy o języku polskim.

Gościem specjalnym będzie: Milena Wilczyński – uczennica, młoda osoba urodzona poza granicami Polski; pielęgnuję język polski, kulturę i tradycję polską; spędza czas wolny w Polsce;

12.07.2023- Ahoj przygodo- porozmawiajmy o wakacjach.

Gościem specjalnym będzie: Amanda Lisson – studentka, podróżniczka, związana z Formacją Młodych “Emaus” w Concordii; chcą formować i umacniać wiarę, budować wspólnotę ludzi młodych, pragnących dawać świadectwo przyjaźni z Jezusem.14.06.2023 – Emi i Gracją świętują z dziećmi MDD – porozmawiajmy o Międzynarodowym Dniu Dziecka.

Gościem specjalnym będzie: ks. Jarek Paczkowski – misjonarz Świętej Rodziny posługujący w Klasztorze w Bronnbach wśród społeczności NIemieckiej; pozytywną energią i uśmiechem obdarza każdego; lubi podróże, spotkania z ludźmi i opiekę nad przeuroczą papużką o imieniu Fizia

 10.05.2023 – Liberum veto czyli jak Emi i Gracja dyskutują o Konstytucji 3 Maja – … porozmawiajmy co nieco o historii. 

Gościem specjalnym będzie: ks. Szymon Majchur – teolog, doktorant studiów specjalistycznych z teologii pastoralnej; lubię podróże, naukę języków, poznawanie nowych ludzi, muzykę i w wolnym czasie długie spacery. W przyszłości chciałbym pracować i posługiwać za granicą.

19.04.2023 – Emi i Gracja w poszukiwaniu pisanek i baranka wielkanocnego. Porozmawiajmy o tradycjach wielkanocnych.

 08.03.2023 – Przygody językowe Emi-porozmawiajmy o wielojęzyczności.

Gościem specjalnym będzie: ks. Tomasz Drożyński – teolog, znawcza wielu języków jednocześnie (polski, angielski, włoski, niemiecki, łacina, grecki klasyczny)

08.02.2023 – Gracja nie czuje się kochana – porozmawiajmy o językach miłości;

Gościem specjalnym będzie: Kasia Sawicka ( psychotraumatolog i pedagog z zamiłowania, mama 5 dzieci, trener technik pamięciowych i szybkiego czytania, YouTubevloggerka, uwielbia pływanie, jazdę na rowerze, taniec, książki i podróże). 

 11.01.023 – Emi i Gracja spotykają czterech królewiczów – porozmawiajmy o temperamentach;

Gościem specjalnym będzie: ks. Mirosław Maliński (rasowy choleryk, urodzony w Wielkopolsce, obraca się w środowisku akademickim, posiada pasji zbyt wiele, cierpliwości zbyt mało. Z wykształcenia geodeta i teolog, mieszka na strychu ze studentami, w domu, którego drzwi zawsze są otwarte).


Godz.: 17.30 - 19.00 

Tryb: offline i online 

Zoom Link do spotkań: https://us02web.zoom.us/j/7605911314?pwd=NDNvb1NnYk56NFA1NTdtK3V0K1JNQT09 

Meeting-ID: 760 591 1314 

Kenncode: 783540


Więcej na: poradnia-pmk.eu i Facebooku Familiaris Poradnia.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-11-20 11:09:29
miniaturka

Konkurs Plastyczny - Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie

„W jednym końcu izby za szafą i zasłoną stały łóżka Kolbów. Na zwykłej staroświeckiej komodzie Maria urządziła ołtarzyk. Tu było święte miejsce rodziny Kolbów: duży, ładny obraz Jasnogórskiej Pani, kwiaty i czerwona lampka oliwna…”.
2023-11-22 07:49:53

KIOD na Zebraniu Plenarnym KEP (21.11.2023 r.)

Dnia 21.11.2023 r. KIOD przedstawił biskupom obecnym na Zebraniu Plenarnym KEP komunikat ze swojej działaności
2023-11-22 14:50:08
miniaturka

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Inauguracja trzeciej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, z udziałem władz i wykładowców KUL oraz kursantów z 30 krajów, odbyła się zdalnie 18 listopada 2023 r. Sztuczna inteligencja, logopedia, mediacje i negocjacje, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego czy kurs reportażu i wywiadu dziennikarskiego to tylko niektóre z nowości Centrum Polonijnego KUL, które przygotowało na nowy rok akademicki aż 18 kursów edukacyjnych dla Polaków żyjących poza granicami kraju.
2023-11-23 10:02:01
miniaturka

Prezentacja programu duszpasterskiego "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła".

16 listopada br. w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której został zaprezentowany nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce.
2023-11-24 11:50:03
miniaturka

Religia w szkole – standardem europejskim

Zdecydowana większość państw Unii Europejskiej naukę religii traktuje jako niezbędny element szkolnego systemu edukacji i finansują ją, gdyż wychodzą z przekonania, że bez tej formy edukacji obywatele będą mieć poważny kłopot z rozumieniem europejskiego „kodu kulturowego”. Religia jest nauczana w szkole w 23 krajach UE.
2023-11-30 21:51:24
miniaturka

Religia w szkole jest kluczowa dla formacji ogólnoludzkiej

Religia jest jedną z kluczowych lekcji, które służą formacji ogólnoludzkiej i chrześcijańskiej. Czy osoba, która nie ma fundamentalnej wiedzy biblijnej lub pojęcia o największych chrześcijańskich uroczystościach, może pretendować do miana osoby wykształconej? – mówi w rozmowie z KAI dr Aneta Rayzacher–Majewska. Konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP i wykładowca katechetyki z UKSW komentuje też polityczne zapowiedzi usunięcia religii ze szkół oraz najnowsze dane dotyczące uczęszczania na ten przedmiot.