Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-11 08:18
kk / Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Papież: nie załamujmy rąk, Pan pociesza i karze z czułością

O pocieszeniu i umocnieniu, które daje nam Pan mówił Papież w homilii wygłoszonej w kaplicy Domu św. Marty. Przypomniał, że Bóg jest Dobrym Pasterzem, który przygarnia proszących o przebaczenie i otwiera ich na łaskę pojednania.

Autor/źródło: Fot. Pixabay

Franciszek odwołał się do pełnego czułości fragmentu Księgi Izajasza (40, 1-11), który mówi o nadziei. Pan bowiem pociesza z czułością, z czułością upomina i z czułością karze. „Czy potrafisz wyobrazić sobie samego siebie na piersi Pana po tym, jak zgrzeszyłeś?” – pytał Papież.

Powrót grzesznika sprawia Bogu radość

„Pan prowadzi, kieruje Swój lud, prostuje jego ścieżki, a nawet, powiedziałbym, karze go z czułością – podkreślił Ojciec Święty. - Czułość, delikatność Boga. Nie jest to Jego postawa dyplomatyczna, czy wychowawcza, ona wypływa z wnętrza, jest radością, którą sprawia Mu każdy powrót grzesznika. Radość czyni Go czułym.“

Pan pragnie nas pocieszyć

„Ile razy narzekamy i myślimy, że nasze grzechy i upadki nie mogą być odpuszczone. I w takie myślenie wchodzi głos Boga, który mówi: «Chcę cię pocieszyć, jestem blisko ciebie» i czyni to z czułością – zaznaczył Franciszek. - Bóg wszechmocny, który stworzył niebo i ziemię, Bóg-heros, można by powiedzieć, nasz brat, który pozwolił zawiesić się na krzyżu i umarł za nas, pragnie cię przytulić i powiedzieć: «Nie płacz».“

Franciszek przypomniał wdowę z Nain, którą Jezus przytulił z wielką czułością i prosił, by nie płakała. Wobec trumny, w której złożony był syn wdowy, najpierw potrzeba czułości i przytulenia, a potem słów: „Nie płacz”. „Musimy wierzyć w pocieszenie, które daje Pan – mówił Papież – bo za nim idzie łaska przebaczenia”.

Idź i proś o przebaczenie, tam znajdziesz pocieszenie

„«Ojcze, mam wiele grzechów, tyle błędów popełniłem w życiu». «Pozwól się pocieszyć». «Ale kto to zrobi?». «Zrobi to Pan». «I gdzie muszę pójść?». «Prosić o przebaczenie: idź! Bądź odważny. Otwórz drzwi. On cię przytuli» - zachęcał Ojciec Święty. - Pan podejdzie do ciebie z czułością ojca, brata: tak jak pasterz, który pasie stado i swym ramieniem je gromadzi, nosi jagnięta na piersi, owce karmiące prowadzi delikatnie, tak Pan cię pocieszy.“


źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-10 13:35:07
miniaturka

Jasna Góra: Pomnik Jana III Sobieskiego stanął przed wejściem do Sanktuarium

Do 3 stycznia pomnik Jana III Sobieskiego pozostanie na placu. Został postawiony dla przypomnienia o związkach Matki Bożej Jasnogórskiej ze znanym władcą.
2019-12-10 13:50:47
miniaturka

"Człowiek jedności" odbiera w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla

43- letni polityk, Abiy Ahmed Ali, premier Etiopii odbiera dzisiaj w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla.
2019-12-10 15:36:17
miniaturka

Papież: seminarium domem modlitwy, nauki i jedności

Podczas przemówienia na Papieskim Seminarium Duchownym Franciszek zaznaczył, że seminarium jest najlepszym miejscem, aby dobrze przygotować się do posługi kapłańskiej. Nade wszystko ma się stać domem modlitwy - podkreślał.
2019-12-11 08:47:28
miniaturka

Kard. Zenari: Syria oczekuje na pokój i odbudowę

Na uroczystości konsekracji odbudowanej katedry pw. Maryi Wspomożycielki w Aleppo nuncjusz apostolski kard. Mario Zenari mówił o doświadczeniu wspólnoty, w którym pokładał nadzieję do odbudowy i pojednania Syrii, w której wciąż trwa wojna.
2019-12-11 09:31:02
miniaturka

Ks. Tymoteusz Szydło rezygnuje z kapłaństwa

By nie pozostawać w konflikcie sumienia ks.Tymoteusz Szydło zdecydował się złożyć prośbę skierowaną do Ojca Świętego o przeniesienie go do stanu świeckiego w związku z zaistniałą sytuacją.
2019-12-11 09:43:32
miniaturka

Rzym: "W służbie zranionej ludzkości – w stronę solidarności międzyreligijnej"

Spotkanie organizowane przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego, Biuro Dialogu Międzyreligijnego i Współpracy Religijnej oraz Światową Radę Kościołów poruszało takie tematy jak religijność afrykańska, małżeństwa międzynarodowe czy problem wychowania do pokoju.