Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-10 15:17
kk / Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Papież: seminarium domem modlitwy, nauki i jedności

Podczas przemówienia na Papieskim Seminarium Duchownym Franciszek zaznaczył, że seminarium jest najlepszym miejscem, aby dobrze przygotować się do posługi kapłańskiej. Nade wszystko ma się stać domem modlitwy - podkreślał.

Autor/źródło: Photogenica.pl, licencja: Jak album

„Jesteście wezwani do bycia ewangelizatorami w waszym regionie, naznaczonym także dechrystianizacją – powiedział Ojciec Święty. – Ci, którzy są najbardziej wystawieni na zimny wiatr niepewności i obojętności religijnej, powinni znaleźć w osobie kapłana niezachwianą wiarę, która jest jak pochodnia w nocy i jak skała, na której można się oprzeć. Taką wiarę buduje się przede wszystkim na osobistej relacji, serca do serca, z Jezusem Chrystusem.“

Papież podkreślił, że nauka jest bardzo ważną częścią wychowania do żywej i świadomej wiary. Stąd mądrość i wiedza naukowa są mocnymi fundamentami formacji przyszłych prezbiterów. Zwrócił także uwagę na potrzebę wspólnotowości.

W życiu seminaryjnym i kapłańskim potrzeba braterstwa

„Wychodzi ona od fundamentu człowieczeństwa jakim jest otwarcie na innych, umiejętność słuchania i dialogowania i jest wezwana do przyjęcia formy jedności kapłańskiej wokół biskupa i pod jego kierunkiem – zaznaczył Ojciec Święty. – Duszpasterskie miłosierdzie kapłana nie może być wiarygodnie, jeśli nie jest poprzedzone braterstwem, najpierw między seminarzystami, a potem między kapłanami.“

źródło:  vaticannews.va


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-10 12:16:13
miniaturka

Bp Mastalski: osoby w związkach niesakramentalnych nie są gorsze

Nawet jeśli nie żyjemy w związku sakramentalnym, to nie znaczy, że jesteśmy zwolnieni z podążania za Jezusem – mówił bp Janusz Mastalski podczas adwentowego dnia skupienia Duszpasterstwa Niesakramentalnych Związków Małżeńskich.
2019-12-10 13:35:07
miniaturka

Jasna Góra: Pomnik Jana III Sobieskiego stanął przed wejściem do Sanktuarium

Do 3 stycznia pomnik Jana III Sobieskiego pozostanie na placu. Został postawiony dla przypomnienia o związkach Matki Bożej Jasnogórskiej ze znanym władcą.
2019-12-10 13:50:47
miniaturka

"Człowiek jedności" odbiera w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla

43- letni polityk, Abiy Ahmed Ali, premier Etiopii odbiera dzisiaj w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla.
2019-12-11 08:21:52
miniaturka

Papież: nie załamujmy rąk, Pan pociesza i karze z czułością

O pocieszeniu i umocnieniu, które daje nam Pan mówił Papież w homilii wygłoszonej w kaplicy Domu św. Marty. Przypomniał, że Bóg jest Dobrym Pasterzem, który przygarnia proszących o przebaczenie i otwiera ich na łaskę pojednania.
2019-12-11 08:47:28
miniaturka

Kard. Zenari: Syria oczekuje na pokój i odbudowę

Na uroczystości konsekracji odbudowanej katedry pw. Maryi Wspomożycielki w Aleppo nuncjusz apostolski kard. Mario Zenari mówił o doświadczeniu wspólnoty, w którym pokładał nadzieję do odbudowy i pojednania Syrii, w której wciąż trwa wojna.
2019-12-11 09:31:02
miniaturka

Ks. Tymoteusz Szydło rezygnuje z kapłaństwa

By nie pozostawać w konflikcie sumienia ks.Tymoteusz Szydło zdecydował się złożyć prośbę skierowaną do Ojca Świętego o przeniesienie go do stanu świeckiego w związku z zaistniałą sytuacją.