Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-17 10:03
kk / Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Papież jest sprzymierzeńcem ONZ

Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres, który niedługo spotka się z papieżem w Rzymie powiedział, że Franciszek jest silnym sprzymierzeńcem tej międzynarodowej organizacji.

Autor/źródło: Fot. Pixabay

Jednym z najważniejszych tematów rozmowy będzie coraz częstsze łamanie wolności religijnej i wzrost ilości ataków na wyznawców różnych religii w mijającym roku. „Jestem tym głęboko zaniepokojony. Ataki na meczety w Nowej Zelandii, synagogi w USA i bomby podłożone pod kościoły na Sri Lance pokazują, jak palący jest to temat” – powiedział Sekretarz Generalny ONZ. „Niedawna deklaracja Papieża Franciszka i Wielkiego Imama al-Azhar, to ogromnie ważny wkład w pokojowe współistnienie, wzajemny szacunek i zrozumienie pomiędzy różnymi wspólnotami religijnymi na świecie” – dodał.


Kolejnym ważnym tematem, który pojawi się w rozmowie będzie kryzys imigracyjny. W tej chwili ponad 70 mln osób na świecie zostało przymusowo przesiedlonych – dwukrotnie więcej niż 20 lat temu i o 2,3 mln więcej niż rok temu. „Jest to wynik szokujący, a specjaliści przewidują, że przesiedlonych będzie coraz więcej. Ich liczba rośnie szybciej niż nasza zdolność do znalezienia trwałych rozwiązań. 17 stycznia w Genewie światowi przywódcy spotykają się na pierwszym Światowym Forum Uchodźców, aby omówić sposoby lepszego radzenia sobie z obecną sytuacją i przygotowania się na przyszłe wyzwania. Tonące barki z uchodźcami nie mogą stać się czymś normalnym” – powiedział Sekretarz Generalny ONZ.


Problemem, który leży na sercu Ojcu Świętemu i zajmuje dużą część prac ONZ są także zmiany klimatyczne. Ostatni Szczyt Klimatyczny w Madrycie zakończył się bez porozumienia, a Stany Zjednoczone nawet nie uznają, że sytuacja jest kryzysowa. „Jestem rozczarowany wynikami tej konferencji. Kryzys klimatyczny to wyścig z czasem, w którym chodzi o przetrwanie naszej cywilizacji. Jest to niestety wyścig, który przegrywamy. Ale nadal możemy odwrócić te tendencje” – powiedział Guterres. „Wszystkie kraje muszą zobowiązać się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 45 procent w stosunku do poziomów z 2010 roku do 2030 roku oraz do osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto do 2050 roku” – dodał.


Ojciec Święty podczas wizyty w Hiroszimie i Nagasaki potępił posiadanie i używanie broni nuklearnej oraz wyścig zbrojeń. „Jestem wdzięczny Papieżowi za jego mocne słowa o rozbrojeniu. Są potrzebne, bo mam wrażenie, że może zacząć się kolejny wyścig jądrowy. Należy zwiększyć wysiłki na rzecz pomocy państwom członkowskim w powrocie do wspólnej wizji prowadzącej do całkowitej eliminacji broni atomowej” – zapewnił Sekretarz Generalny ONZ.


Aby osiągnąć te wszystkie cele potrzebna jest większa solidarność międzynarodowa. „Musimy współpracować, aby zająć się kwestiami pokoju i bezpieczeństwa, promować zrównoważony rozwój, chronić prawa człowieka, zmniejszać nierówności i unikać katastrof klimatycznych. Potrzebujemy uniwersalnego systemu, który respektuje prawo międzynarodowe i jest zorganizowany wokół silnych instytucji wielostronnych” – wyjaśnił Guterres.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-17 08:21:11
miniaturka

Dzięki osobom starszym świat będzie bardziej szanować prawa wszystkich

Starość może być czasem dawania i dialogu powiedział papież do członków Narodowego Stowarzyszenia Pracowników w Podeszłym Wieku oraz zaznaczył, że może być ona również świetną okazją do zaangażowania się np. w wolontariat, wspierając innych.
2019-12-17 09:07:55
miniaturka

Papieska Komisja Biblijna: dokument o antropologii biblijnej

Papieska Komisja Biblijna opublikowała obszerny dokument na temat rozumienia człowieka w Piśmie Świętym. Nosi on tytuł: „Czymże jest człowiek? Droga antropologii biblijnej”.
2019-12-17 09:33:22
miniaturka

Papież: nie bądźmy chrześcijanami na pokaz

Papież w homilii wygłoszonej podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty odwołał się do fragmentu Ewangelii św. Mateusza (21, 23-27, do pytania Jezusa: „jakim prawem to czynisz?”
2019-12-17 10:21:50
miniaturka

We Francji nie można liczyć na uszanowanie tradycji

Arcybiskup Tuluzy apeluje o obronę wolności słowa oraz o uszanowanie francuskiej historii i tradycji. To w tym mieście została rozbita żywa szopka.
2019-12-17 10:41:51
miniaturka

Rok 2019 był krwawym rokiem dla chrześcijan

Ataków na chrześcijan w ubiegłym roku było wyjątkowo wiele. Jednym z nich było otworzenie ognia do wiernych Kościoła protestanckiego w miasteczku Burkina Faso.
2019-12-17 10:59:19
miniaturka

Francja: Jezus nie przyszedł dla przemian społecznych

Ojciec Święty przyjął na audiencji nowe kierownictwo Episkopatu Francji. W kraju od 12 dni trwa strajk generalny.