Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-17 09:31
kk / Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Papież: nie bądźmy chrześcijanami na pokaz

Papież w homilii wygłoszonej podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty odwołał się do fragmentu Ewangelii św. Mateusza (21, 23-27, do pytania Jezusa: „jakim prawem to czynisz?”

Autor/źródło: flickr, JEFFREY BRUNO/ALETEIA , licencja: Jak album

Franciszek przypomniał, że pytanie to padło w odniesieniu do cudów, które zdziałał Jezus. Przywódców izraelskich bardzo irytowało jak uzdrawia i naucza. Nie miał bowiem mandatu, który upoważniałby Go do tego. Stąd pytanie: „Jakim prawem?”. Jezus również zareagował pytaniem. Gdy odpowiedzieli, że nie wiedzą, zachowali się jak Piłat, który umył ręce.

Nie tylko Piłat umywa ręce

„Nie tylko Piłat umywał ręce – zaznaczył Ojciec Święty. – Arcykapłani, robią to samo. «Nie wiemy». Nie wchodzić w historię ludzi, nie angażować się w problemy, nie walczyć o dobro; nie walczyć, aby uzdrowić tak wielu, którzy tego potrzebują. Lepiej nie. Nie ubrudźmy się...“

Na takie zachowanie przywódców ludu Jezus odpowiada: „To i ja wam nie powiem”.

Chrześcijanie na pokaz, stawiający Boga do kąta

„To są dwie postawy letnich chrześcijan, – jak mówiła moja babcia – «chrześcijan na pokaz»; chrześcijan niestałych – zaznaczył Papież. – Postawić Boga do kąta: «Albo zrobisz to dla mnie, albo nie będę więcej chodził do kościoła». I co odpowiada Jezus? «Idź, idź. Poradzisz sobie».“

Papież zwrócił także uwagę na postawę letnich chrześcijan, która przypomina tę, jaką zaprezentowali uczniowie udający się do Emaus. Rozmawiali z kobietami, które widziały zmartwychwstałego Jezusa, ale im nie ufali. Umyli ręce i opuścili Jerozolimę.

Chrześcijanie, którzy się nie angażują, umywają ręce

„Wielu chrześcijan umywa ręce wobec kulturowych i historycznych wyzwań naszych czasów, ale także wobec dużo mniejszych spraw – mówił Ojciec Święty. – Ile razy widzimy chrześcijan skąpych wobec osób, które proszą o jałmużnę: «Nie, nie ja nie daję, bo on to przepije». I umywają ręce. Nie chcę, aby ludzie się upijali i nie daję jałmużny. «Ale on nie ma co jeść...». «To jego problem, ja nie chcę, aby się upijali». Słyszymy to wiele razy. Postawić Boga do kąta i umyć ręce, to dwie niebezpieczne postawy, bo to tak, jak gdyby przeciwstawić się Bogu. Pomyślmy, co by się stało, gdyby tak On postawił nas do kąta. Nigdy nie weszlibyśmy do nieba. I co by się stało, gdyby Pan w stosunku do nas umył ręce? Biedaczki.“

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-16 17:12:27
miniaturka

Niezwykła aplikacja, która może uratować życie

Czy aplikacja mobilna może uratować życie? Okazuje się, że tak. PZU jako pierwsze weszło na rynek Europy z inteligentnym rozwiązaniem telematycznym, które bez udziału użytkownika wzywa służby ratunkowe, gdy dochodzi do wypadku na drodze.
2019-12-17 08:21:11
miniaturka

Dzięki osobom starszym świat będzie bardziej szanować prawa wszystkich

Starość może być czasem dawania i dialogu powiedział papież do członków Narodowego Stowarzyszenia Pracowników w Podeszłym Wieku oraz zaznaczył, że może być ona również świetną okazją do zaangażowania się np. w wolontariat, wspierając innych.
2019-12-17 09:07:55
miniaturka

Papieska Komisja Biblijna: dokument o antropologii biblijnej

Papieska Komisja Biblijna opublikowała obszerny dokument na temat rozumienia człowieka w Piśmie Świętym. Nosi on tytuł: „Czymże jest człowiek? Droga antropologii biblijnej”.
2019-12-17 10:13:09
miniaturka

Papież jest sprzymierzeńcem ONZ

Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres, który niedługo spotka się z papieżem w Rzymie powiedział, że Franciszek jest silnym sprzymierzeńcem tej międzynarodowej organizacji.
2019-12-17 10:21:50
miniaturka

We Francji nie można liczyć na uszanowanie tradycji

Arcybiskup Tuluzy apeluje o obronę wolności słowa oraz o uszanowanie francuskiej historii i tradycji. To w tym mieście została rozbita żywa szopka.
2019-12-17 10:41:51
miniaturka

Rok 2019 był krwawym rokiem dla chrześcijan

Ataków na chrześcijan w ubiegłym roku było wyjątkowo wiele. Jednym z nich było otworzenie ognia do wiernych Kościoła protestanckiego w miasteczku Burkina Faso.