Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-05 14:02
kl. Jarosław Dragan SAC

Ołtarzew: Teologiczne podstawy kultu Chrystusa jako Króla

Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Teologii Systematycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok, Agnieszka Czylok, licencja: Jak album

Dnia 24 listopada 2017 r., we wspomnienie świętych Andrzeja i towarzyszy, dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, wzięło udział w konferencji naukowej pod tytułem Teologiczne podstawy kultu Chrystusa jako Króla.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Teologii Systematycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Konferencja odbyła się z okazji pierwszej rocznicy przyjęcia Jezusa za Króla i Pana przez Konferencję Episkopatu Polski, dokonanego w Łagiewnikach. 

Konferencja była podzielona na trzy panele, podczas których rozważano kult Chrystusa Króla od strony dogmatycznej, biblijnej, moralnej, społecznej, historycznej oraz w kontekście sztuki. Wśród prelegentów było dwóch pallotynów z ołtarzewskiej wspólnoty: ks. prof. dr hab. Franciszek Mickiewicz SAC, który wygłosił referat na temat: Świadomość Chrystusa jako Króla, oraz ks. prof. dr hab. Marian Kowalczyk SAC. Ks. Kowalczyk w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na następujące zagadnienie – Kult Chrystusa, a kult Serca Jezusowego.

Referaty wygłosili także biskupi: ks. biskup Michał Janocha – omawiający temat: Chrystus jako Król w ikonografii wschodniej, oraz ks. biskup Andrzej Franciszek Dziuba, który przybliżył Działania Episkopatu Polski w kierunku proklamacji Chrystusa jako Króla w Polsce.

W spotkaniu wziął udział także ks. dr Mirosław Mejzner SAC, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie, który brał aktywny udział w częściach dyskusyjnych sympozjum.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-05 13:16:28
miniaturka

Jasna Góra: Msza św. w intencji Marszałka Piłsudskiego

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w intencji śp. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś mija 150. rocznica urodzin Naczelnika Państwa, współtwórcy polskiej niepodległości, który był także jasnogórskim pielgrzymem.
2017-12-05 13:49:07
miniaturka

Promocja „Pro memoria” Prymasa Stefana Wyszyńskiego

We wtorek 5 grudnia odbędzie się konferencja, podczas której historycy przybliżą zawartość sporządzanych przez Prymasa Wyszyńskiego zapisków. Obecnie do czytelników trafia I tom serii wydawniczej „Pro memoria”.
2017-12-05 14:02:05
miniaturka

Międzyrzecz: Tradycja pielęgnowana od 18 lat

Zgodnie z tradycją naszego Sanktuarium uroczystości odpustowe rozpoczęły się w nocy z 10 na 11 listopada br.
2017-12-05 14:25:00
miniaturka
play

Prezentacja „15 Zasad Przywództwa Papieża Franciszka”

Przyszli liderzy świata biznesu, kultury, sportu, nauki i organizacji non-profit w ramach programu Masterclass mają szansę na zdobycie wyjątkowych umiejętności i kontaktów.
2017-12-05 14:39:49
miniaturka
play

Koniec świata - po co nam Adwent?

O radosnym adwentowym oczekiwaniu oraz przygotowaniu na przyjście Chrystusa opowiadał w programie Temat Dnia ks. prof. UKSW dr hab. Bartosz Adamczewski.
2017-12-05 15:11:17
miniaturka

L'Osservatore Romano 11/2017: Europa powinna być wspólnotą integrującą

Ukazał się 11 numer miesięcznika L'Osservatore Romano w języku polskim. Obok innych dokumentów papieskich prezentuje także przemówienie do episkopatów krajów członkowskich Unii Europejskiej.