Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-05 15:05
MG / Dorota Swat

L'Osservatore Romano 11/2017: Europa powinna być wspólnotą integrującą

Ukazał się 11 numer miesięcznika L'Osservatore Romano w języku polskim. Obok innych dokumentów papieskich prezentuje także przemówienie do episkopatów krajów członkowskich Unii Europejskiej.

OR 11/2017
Autor/źródło: L'Osservatore Romano

«Wspólnym zadaniem przywódców jest działanie na rzecz Europy, która byłaby wspólnotą integrującą, wolną od podstawowego nieporozumienia: integracja nie jest synonimem niwelowania różnic. Przeciwnie, jesteśmy prawdziwie inkluzywni, gdy potrafimy doceniać różnice, przyjmując je jako wspólne i ubogacające dziedzictwo. W tej perspektywie migranci stanowią bardziej bogactwo niż obciążenie» - powiedział Papież, zwracając się do przedstawicieli episkopatów krajów członkowskich Unii Europejskiej, polityków, przedstawicieli świata akademickiego i społeczeństwa obywatelskiego, którzy zgromadzili się w Rzymie na kongresie «(Re)Thinking Europe», zorganizowanym przez COMECE i Sekretariat Stanu. W odniesieniu do tej kluczowej kwestii we współczesnej debacie politycznej Franciszek jest przekonany, że  «zwłaszcza w obliczu dramatu uchodźców i wysiedleńców nie możemy zapominać, że mamy do czynienia z ludźmi, których nie wolno wybierać lub odrzucać według własnego upodobania, zgodnie z logiką polityczną, gospodarczą czy nawet religijną. (...) Nie można sądzić, że zjawisko migracyjne jest procesem chaotycznym i bez żadnych zasad, ale nie można też wznosić murów obojętności czy strachu».

W tym numerze zamieszczono również List, w którym Papież ogłasza Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w 2019 r. oraz konferencję  o. Marka Inglota SJ, wygłoszoną podczas sesji naukowej z okazji przypadającej w tym roku 10. rocznicy śmierci kard. Adama Kozłowieckiego.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-05 14:04:23
miniaturka

Ołtarzew: Teologiczne podstawy kultu Chrystusa jako Króla

Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Teologii Systematycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
2017-12-05 14:25:00
miniaturka
play

Prezentacja „15 Zasad Przywództwa Papieża Franciszka”

Przyszli liderzy świata biznesu, kultury, sportu, nauki i organizacji non-profit w ramach programu Masterclass mają szansę na zdobycie wyjątkowych umiejętności i kontaktów.
2017-12-05 14:39:49
miniaturka
play

Koniec świata - po co nam Adwent?

O radosnym adwentowym oczekiwaniu oraz przygotowaniu na przyjście Chrystusa opowiadał w programie Temat Dnia ks. prof. UKSW dr hab. Bartosz Adamczewski.
2017-12-05 15:20:22
miniaturka

Papież na Mszy u św. Marty: pokora na wzór Jezusa

Pokora jest niezbędna w życiu chrześcijanina – podkreślił Ojciec Święty na Mszy w kaplicy swojej watykańskiej rezydencji. W homilii nawiązał najpierw do pierwszego czytania z Księgi proroka Izajasza.
2017-12-05 15:48:45
miniaturka

XVIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

W drugą niedzielę Adwentu, 10 grudnia, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce i w placówkach polonijnych XVIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.
2017-12-05 16:10:53
miniaturka

Kampania „Rzuć palenie” pod patronatem abp. Stanisława Gądeckiego

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki patronuje kampanii „Rzuć palenie”. Każdego dnia palenie jest przyczyną przedwczesnej śmierci 1096 palaczy – alarmuje fundacja „Promocja Zdrowia”.