Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-23 12:00
Szymon Wilk

Odkryj niesamowitą historię Przeworskiej Madonny

Teologowie i historycy zgromadzeni 25 maja na sympozjum naukowym w Przeworsku przedstawią wyniki badań nad dziejami kultu Matki Bożej Pocieszenia.

Ornat z wizerunkiem Przeworskiej Matki Bożej Pocieszenia
Autor/źródło: Wojciech Kapusta

Przygotowując się do koronacji Cudownego Obrazu Pani Pocieszenia, przeworscy Bernardyni organizują historyczno-mariologiczne sympozjum naukowe pod nazwą "Consolatio Populi Prevorscensis (Pocieszenie Ludu Przeworskiego)". Chcą tym samym promować niezwykle interesujące dzieje wizerunku, którym opiekują się od ponad 400 lat. Barokowy obraz Przeworskiej Madonny jest ważnym obiektem dziedzictwa kulturowego Podkarpacia.

Wizerunek jest pod wieloma względami wyjątkowy:

- próżno szukać drugiego takiego obrazu, nie jest to kopia żadnego innego dzieła,
- to jeden z największych łaskami słynących wizerunków maryjnych Polsce (mierzy niemal 2,5 m),
- już kilka lat po umieszczeniu obrazu w kościele miała miejsce jego "koronacja prywatna",
- niewiele brakowało, a kult Matki Bożej zostałby całkowicie zniszczony przez zaborców,
- starania o koronację trwają ponad 90 lat - rozpoczęto je jeszcze w 1926 r.

O tych i wielu innych ciekawych kwestiach będzie można usłyszeć podczas sympozjum naukowego, 25 maja, do udziału w którym zapraszamy. O godz. 9:00 rozpocznie się w kościele OO. Bernardynów w Przeworsku uroczysta liturgia pod przewodnictwem Ojca Gwidona Hensela OFM z Kalwarii Zebrzydowskiej, Wikariusza Prowincji, zaś o 10:30 nastąpi otwarcie części naukowej w Miejskim Ośrodku Kultury. Dziewięcioro prelegentów zaprezentuje referaty związane z historią obrazu oraz jego religijnym, społecznym i kulturowym oddziaływaniu.

Kościół OO. Bernardynów jest jednym ze 110 obiektów zabytkowych znajdujących się na terenie miasta Przeworska. Warto zobaczyć dwa inne zespoły klasztorne - bożogrobców z XV w., w którego skład wchodzi unikalna Kaplica Grobu Bożego oraz szarytek z XVIII w. wzniesiony na miejscu dawnego szpitala miejskiego. Przeworsk był siedzibą rodu Lubomirskich, po których pozostał klasycystyczny pałac w rozległym parku. Na uwagę zasługują ponadto: okazały Ratusz, pozostałości murów miejskich, żywy skansen "Pastewnik" oraz Kolej Wąskotorowa Przeworsk-Dynów.

Więcej informacji można dowiedzieć się, dzwoniąc do Ojca Gwardiana: 570 571 007.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-18 11:51:03
miniaturka

Prezydent Włoch dla watykańskich mediów: Unia musi powrócić do ducha swych początków

Papież Franciszek w mądry sposób wskazuje na istotę problemów Unii Europejskiej. Musi ona powrócić do ducha swych początków – powiedział prezydent Włoch w wywiadzie dla watykańskich mediów.
2019-05-18 13:16:25
miniaturka

Bp Solarczyk: Maryja jest wzorem dla podejmujących służbę w Kościele

Najświętsza Maryja Panna jest wzorem dla wszystkich podejmujących służbę Bożą w Kościele - powiedział bp Marek Solarczyk.
2019-05-18 13:27:36
miniaturka

Bp Libera spędzi pół roku na modlitwie za Kościół w klasztorze kamedulskim!

Biskup płocki Piotr Libera od 1 lipca spędzi pół roku na modlitwie w klasztorze kamedulskim - poinformował na Twitterze biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.
2019-05-18 13:43:52
miniaturka

Dzień Patrona Miasta Przeworska - Świętego Antoniego

Burmistrz Przeworska dr Leszek Kisiel i Gwardian Klasztoru OO. Bernardynów o. Izajasz Styczyński OFM zapraszają 13 czerwca na Dzień Patrona Miasta.
2019-05-18 18:12:54
miniaturka

Jasna Góra: ok. 30 tys. osób na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym

Spotkanie jest wielkim wołaniem o jedność i ożywienie mocy przyjętych sakramentów, nie tylko w odniesieniu do grup charyzmatycznych działających w Kościele, ale wśród wszystkich wierzących.
2019-05-18 18:51:32
miniaturka

Bp Muskus do neoprezbiterów: Idźcie, odbudujcie Chrystusowy Kościół!

Idźcie, odbudujcie Chrystusowy Kościół – zachęcał bp Damian Muskus OFM nowo wyświęconych kapłanów w zakonie braci mniejszych kapucynów.