Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-18 11:50
AC / Radio Watykańskie

Prezydent Włoch dla watykańskich mediów: Unia musi powrócić do ducha swych początków

Papież Franciszek w mądry sposób wskazuje na istotę problemów Unii Europejskiej. Musi ona powrócić do ducha swych początków – powiedział prezydent Włoch w wywiadzie dla watykańskich mediów.

Autor/źródło: photogenica.pl

Podkreślił on, że zjednoczona Europa bardziej musi się zajmować sytuacją ludzi, zapewnić większą współpracę, równe szanse i wzrost gospodarczy. To jednak dokonuje się tylko poprzez rozwój kulturalny, obywatelski i moralny – dodał włoski polityk.

Sergio Matarella jest prezydentem Włoch od 2015 r. Wcześniej przeszedł głęboką polityczną ewolucję. Zaczynał w chrześcijańskiej demokracji. W gabinecie Andreottiego był ministrem edukacji. W latach 90-tych ubiegłego wieku związał się z lewicą. Dzięki temu był wicepremierem w rządzie, którym po raz pierwszy w historii Włoch kierował komunista Massimo D’Alema.

Rozmawiając z watykańskimi mediami o sytuacji współczesnej Europy, Matarella przypomina pozytywne konsekwencje integracji europejskiej, a zarazem tragedie, które przeżył Stary Kontynent: dwie światowe wojny, żelazną kurtynę. Niekiedy zapomina się o wartości sytuacji, w której się znajdujemy, o trudach i poświęceniach, którymi została okupiona. Nie jest to stan nieodwracalny i dlatego trzeba dbać o jego zachowanie – dodaje włoski polityk.

Matarella z uznaniem odniósł się również do starań Papieża Franciszka o szerzenie powszechnego braterstwa między religiami. Państwo może skutecznie walczyć z terroryzmem, lecz aby wykorzenić go definitywnie niezbędne jest kształtowanie sumień i mentalności – powiedział prezydent Włoch.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-18 03:39:48
miniaturka
play

Czy może istnieć coś takiego jak "warunki dobrej modlitwy"?

Duchowość zna wiele sposobów modlitwy. Spontanicznie jednak nazywamy ją Spotkaniem z Bogiem. Żeby ono się dokonało, potrzebny jest "podkład"...
2019-05-18 08:17:11
miniaturka

24-26 maja – rekolekcje "Maryja - Matką poszukujących drogi"

Rekolekcje będą miały miejsce od 24 do 26 maja w domu rekolekcyjnym „Miłosierdzie” Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Derdach (k/Warszawy).
2019-05-18 11:11:46
miniaturka

Prymas: ten film dowodzi jak wiele Kościół powinien się nauczyć i zmienić [WYWIAD]

- Nie mam wątpliwości, że trzeba przyjrzeć się odpowiedzialności hierarchów w poszczególnych przypadkach pokazanych w filmie, ale wymaga to gruntownego zbadania – mówi abp Wojciech Polak w wywiadzie dla KAI.
2019-05-18 13:16:25
miniaturka

Bp Solarczyk: Maryja jest wzorem dla podejmujących służbę w Kościele

Najświętsza Maryja Panna jest wzorem dla wszystkich podejmujących służbę Bożą w Kościele - powiedział bp Marek Solarczyk.
2019-05-18 13:27:36
miniaturka

Bp Libera spędzi pół roku na modlitwie za Kościół w klasztorze kamedulskim!

Biskup płocki Piotr Libera od 1 lipca spędzi pół roku na modlitwie w klasztorze kamedulskim - poinformował na Twitterze biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.
2019-05-18 13:29:29
miniaturka

Odkryj niesamowitą historię Przeworskiej Madonny

Teologowie i historycy zgromadzeni 25 maja na sympozjum naukowym w Przeworsku przedstawią wyniki badań nad dziejami kultu Matki Bożej Pocieszenia.