Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-14 11:15
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

W poniedziałek 18 maja, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, Ojciec Święty Franciszek odprawił Mszę Świętą przy grobie Papieża Polaka. Na Jana Pawła II jako człowieka modlitwy, bliskości oraz sprawiedliwości miłosiernej i sprawiedliwego miłosierdzia wskazał papież Franciszek.

W poniedziałek 18 maja, m.in. w TVP 1 o godz. 20.00, zostanie wyemitowane przesłanie papieża Franciszka skierowane do Polaków z okazji stulecia urodzin św. Jana Pawła II. 

Papież: Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, bliskości oraz sprawiedliwości miłosiernej i sprawiedliwego miłosierdzia

W homilii Franciszek zaznaczył, iż możemy powiedzieć, że przed stu laty Pan lud swój umiłował, ponieważ nawiedził swój lud. Wspominając Jana Pawła II możemy doświadczyć tego nawiedzenia Pana. Podkreślił, że w Janie Pawle II możemy wyraźnie dostrzec rysy dobrego pasterza, jakim są modlitwa, bliskość oraz sprawiedliwość. 

Pomyślmy jak wiele uczynił, aby ludzie zrozumieli Boże miłosierdzie, Jak bardzo rozwinął pobożność św. Faustyny, której wspomnienie liturgiczne jest dzisiaj obchodzone w całym Kościele. Odczuwał, że Boża sprawiedliwość miała oblicze miłosierdzia, tę postawę miłosierdzia. Ten dar nam pozostawił: sprawiedliwość miłosierna i miłosierdzie sprawiedliwe. 

Módlmy się dzisiaj, aby wyjednał nam wszystkim, a zwłaszcza pasterzom Kościoła, ale także wszystkim łaskę modlitwy, bliskości oraz łaskę sprawiedliwości miłosiernej i sprawiedliwego miłosierdzia – zachęcił Franciszek. 

Eucharystię koncelebrowali między innymi archiprezbiter bazyliki watykańskiej, kard. Angelo Comastri, papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski, były papieski ceremoniarz abp Piero Marini, szef Sekcji Trzeciej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, aby Jan Romeo Pawłowski, szef Sekcji Polskiej i Słowiańskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, ks. prał. Paweł Ptasznik wraz z ks. prał. Sławomirem Nasiorowskim a także inni kapłani polscy pracujący w Watykanie.

Śpiewy wykonała schola polskich zakonnic pracujących w Watykanie. 

Obecny był między innymi Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański. 

Za: KAI

OBCHODY 100. ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

Msza św. Ojca Świętego Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie 18 maja, diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II w całej Polsce i na emigracji, a także orędzia i programy telewizyjne oraz inicjatywy wirtualne złożą się na obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.

 „Zapraszamy do zaangażowania się w obchody stulecia urodzin naszego wielkiego Rodaka poprzez przypominanie jego nauczania, świadectwa życia, twórczości oraz przez wsparcie dzieł charytatywnych” – napisali biskupi w komunikacie po obradach Rady Stałej Episkopatu Polski, 2 maja br. Jak przypomniał rzecznik Episkopatu, 18 maja, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Papież Franciszek o godz. 7.00 będzie modlił się u grobu św. Jana Pawła II, przy jego relikwiach. „Biskupi w komunikacie po obradach Rady Stałej zachęcili do duchowej łączności z Następcą Świętego Piotra w tę rocznicę, która jest tak ważna dla Polaków i całego Kościoła” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

W samym dniu urodzin św. Jana Pawła II 18 maja lub w niedzielę go poprzedzającą 17 maja, we wszystkich katedrach, kościołach i kaplicach w Polsce będą sprawowane Msze Święte jako diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. W niedzielę 17 maja uroczystości odbywać się będą w Wadowicach. O godz. 10.30 abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Eucharystii w bazylice Ofiarowania NMP, gdzie był ochrzczony Karol Wojtyła. O godz. 13.00 rozpocznie się koncert z Domu Rodzinnego Jana Pawła II pt. „Urodziłem się w Wadowicach – Karol Wojtyła”. Obydwa wydarzenia będą transmitowane przez TVP1. Wieczorem o godz. 20.05 orędzie do Polaków z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II wygłosi w TVP1 kard. Stanisław Dziwisz. 

Czytaj całość..

INNE INICJATYWY

100. URODZINY KAROLA WOJTYŁY

Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji przypadającej w 2020 roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły przygotowało szereg wydarzeń i projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych, które przybliżają bogaty dorobek papieża i pokazują jego aktualność wobec wyzwań i dylematów współczesności. Zobacz całość..

WYDARZENIA - https://www.centrumjp2.pl

Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości.

ŻYWY POMNIK NA 100-LECIE URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, wirtualny tort, internetowy koncert i niespodzianka opublikowana w nocy z 17 na 18 maja. To tylko część planów obchodów setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, patrona Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która nazywana jest jego „żywym pomnikiem”.

W przeddzień rocznicy urodzin Papieża Polaka na kanale YouTube Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – „Dzielo.TV” (https://www.youtube.com/user/DzieloTV) opublikowane zostanie nagranie z domowego koncertu. Stypendyści, absolwenci oraz zaprzyjaźniona z Fundacją „Orkiestra przy Świętokrzyskiej” nagrali utwór „Ojcze prowadź nas”. Jego autorem jest Hubert Kowalski – dyrygent, kompozytor, kontrabasista, związany z Fundacją i środowiskiem muzycznym przy krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów. Utwór nagrany pod batutą absolwentki programu stypendialnego Fundacji i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, dyrygent Agnieszki Kowalik, pierwotnie miał być wykonany na żywo 17 maja w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie.  Czytaj całość...

Zapal świeczkę na urodzinowym torcie dla św. Jana Pawła II


WŁĄCZ SIĘ W INICJATYWĘ #THANKYOUJOHNPAUL2

Zachęcamy do wzięcia udziału w inicjatywie z hasztagiem #ThankYouJohnPaul2. Polega ona na publikacji w mediach społecznościowych wpisów, zdjęć czy krótkich filmików z podziękowaniami dla św. Jana Pawła II. Akcja związana jest z setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły, która przypada 18 maja. Czytaj całość...

PROJEKT „DAR NA STULECIE”

Trwa projekt z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Polega on na stworzeniu „duchowego pomnika” zbudowanego z inicjatyw modlitewnych, charytatywnych, naukowych, artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych podejmowanych jako wyraz wdzięczności za życie świętego papieża. W projekt włączyło się wiele środowisk polonijnych. 

Wyzwania stojące przed Ojczyzną i Kościołem domagają się ewangelicznej odpowiedzi – odważnej i wyrazistej. Nie istnieje lepsza inspiracja, aby im sprostać, niż przesłanie Jana Pawła II do rodaków. 

Każda modlitwa, twórczy pomysł, działanie każdego człowieka i środowiska są bezcenne! Potrzebuje ich Kościół i nasza Ojczyzna!  

Zakończenie projektu miało nastąpić 18 maja 2020 r. w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. W tym dniu, w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie miało zostać złożone wotum - księga ze spisem wszystkich działań duchowych i materialnych podjętych w ramach projektu, jako wyraz wdzięczności za życie świętego papieża. Z uwagi na sytuację epidemiczną zdecydowano jednak o przedłużeniu czasu trwania akcji do końca 2020 r. obchodzonego jako Rok św. Jana Pawła II.  

Dołącz do projektu- Dar na stulecie urodzin Jana Pawła II

BISKUPI W LIŚCIE NA STULECIE ŚW. JANA PAWŁA II: DZIŚ POWIEDZIAŁBY NAM – „NIE LĘKAJCIE SIĘ”

W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać o to, co On dziś miałby nam do powiedzenia? Z jakim przesłaniem zwróciłby się do rodaków w maju 2020 roku? Jako pierwsze przychodzą nam na myśl słowa: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Czytaj całość...


Kard. Dziwisz o św. Janie Pawle II: dzieło jego życia przynosi nadzieję w czasie pandemii

www.emigracja.episkopat.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-12 08:30:27
miniaturka

Nasi niepełnosprawni mogą nie przeżyć pandemii

– Na tę chwilę nie wiemy, czy uda się uratować naszych podopiecznych – mówi Andrzej Kalinowski, założyciel ruchu Betel, którego celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Stowarzyszenie działa głównie w Polsce, ale od siedmiu lat jest także obecne w stolicy Etiopii, Addis Abebie.
2020-05-12 08:52:10
miniaturka

Abp Jędraszewski: obchody stulecia urodzin św. Jana Pawła II

Zbliża się 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Z powodu pandemii koronawirusa wiele zaplanowanych wydarzeń zostało zmienionych lub nawet odwołanych. Nie oznacza to jednak, że z obchodów całkowicie zrezygnowano. O wydarzeniach w archidiecezji krakowskiej mówi jej metropolita abp Marek Jędraszewski.
2020-05-12 09:19:46
miniaturka

Ukraina: zakonnicy spieszą z pomocą najuboższym

Przedłużająca się pandemia koronawirusa jest dla pracowników i wolontariuszy organizacji charytatywnych próbą wiary i odwagi. Na Ukrainie od początku epidemii z pomocą śpieszą przede wszystkim osoby konsekrowane, zakonnice i zakonnicy, którzy z narażeniem zdrowia i życia nie opuszczają swoich podopiecznych.
2020-05-12 09:45:10
miniaturka

Papież modlił się za pielęgniarki, przykład heroizmu

W intencji pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy w tym czasie pandemii są przykładem heroizmu i w nie jednym przypadku oddali swoje życie modlił się Papież na porannej Eucharystii. W homilii mówił o pokoju, który daje nam Jezus.
2020-05-12 09:56:14
miniaturka

Szwecja: na COVID zmarło ponad 3000 ludzi, 90% miało ponad 70 lat

Szwedzki kardynał Anders Arborelius wyraził zaniepokojenie zbyt łagodnym podejściem władz tego kraju do walki z pandemią koronawirusa. Przypomniał, że na jej dramatyczne skutki najbardziej narażone są osoby starsze i pozbawieni dokumentów migranci.
2020-05-12 09:56:40
miniaturka

Włącz się w inicjatywę #ThankYouJohnPaul2

Zachęcamy do wzięcia udziału w inicjatywie z hasztagiem #ThankYouJohnPaul2. Polega ona na publikacji w mediach społecznościowych wpisów, zdjęć czy krótkich filmików z podziękowaniami dla św. Jana Pawła II. Akcja związana jest z setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły, która przypada 18 maja.