Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-12 09:33
nc / Mariusz Krawiec SPP / vaticannews.va

Ukraina: zakonnicy spieszą z pomocą najuboższym

Przedłużająca się pandemia koronawirusa jest dla pracowników i wolontariuszy organizacji charytatywnych próbą wiary i odwagi. Na Ukrainie od początku epidemii z pomocą śpieszą przede wszystkim osoby konsekrowane, zakonnice i zakonnicy, którzy z narażeniem zdrowia i życia nie opuszczają swoich podopiecznych.

Potrzebująca kobieta odbiera posiłek od saletynów w Krzywym Rogu
Autor/źródło: Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie / facebook.com

W Kijowie, Krzywym Rogu, we Lwowie i w wielu innym miastach Ukrainy zakonnice i zakonnicy stanęli w pierwszej linii pomocy humanitarnej w czasie trwającej pandemii koronawirusa. Mówi siostra Hieronima Kondracka, albertynka pracująca we Lwowie: „Od samego początku pandemii nie opuszczamy naszych podopiecznych. Ci ludzie nas potrzebują. Niejednokrotnie po ludzku pojawia się także w nas lęk, ale trzeba go przezwyciężyć. Idziemy do nich z wiarą, bo przecież Jezus powiedział: «Nie bójcie się, jestem z wami». W domach naszych podopiecznych nie ma sterylnych warunków, wręcz przeciwnie, najczęściej są to miejsca, gdzie panuje skrajne ubóstwo. Ludzie ci często wpadają w panikę i pytają: «siostro, co teraz będzie, co dalej z nami, czy przeżyjemy»”.

W Kijowie misjonarze oblaci wraz z pracownikami Caritas-Spes rozdają codziennie 150 obiadów. W Krzywym Rogu podobną pomoc zorganizowali saletyni. W Drohobyczu z pomocą najuboższym spieszą bonifratrzy, a we Lwowie m.in. albertynki i albertyni, a także zakonnice i zakonnicy greckokatoliccy.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-11 19:59:18
miniaturka

Jelenia Góra: zakażeni pacjenci wracają do zdrowia

Coraz lepsze wiadomości docierają z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jeleniej Górze prowadzonego przez legnicką Caritas. Na oddziale 3, gdzie przebywało ponad 20 osób zakażonych koronawirusem, po ostatnich badaniach jego obecność potwierdzono tylko u 2 pacjentów.
2020-05-12 08:30:27
miniaturka

Nasi niepełnosprawni mogą nie przeżyć pandemii

– Na tę chwilę nie wiemy, czy uda się uratować naszych podopiecznych – mówi Andrzej Kalinowski, założyciel ruchu Betel, którego celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Stowarzyszenie działa głównie w Polsce, ale od siedmiu lat jest także obecne w stolicy Etiopii, Addis Abebie.
2020-05-12 08:52:10
miniaturka

Abp Jędraszewski: obchody stulecia urodzin św. Jana Pawła II

Zbliża się 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Z powodu pandemii koronawirusa wiele zaplanowanych wydarzeń zostało zmienionych lub nawet odwołanych. Nie oznacza to jednak, że z obchodów całkowicie zrezygnowano. O wydarzeniach w archidiecezji krakowskiej mówi jej metropolita abp Marek Jędraszewski.
2020-05-12 09:32:03
miniaturka

Obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

W poniedziałek 18 maja, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, Ojciec Święty Franciszek odprawił Mszę Świętą przy grobie Papieża Polaka. Na Jana Pawła II jako człowieka modlitwy, bliskości oraz sprawiedliwości miłosiernej i sprawiedliwego miłosierdzia wskazał papież Franciszek.
2020-05-12 09:45:10
miniaturka

Papież modlił się za pielęgniarki, przykład heroizmu

W intencji pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy w tym czasie pandemii są przykładem heroizmu i w nie jednym przypadku oddali swoje życie modlił się Papież na porannej Eucharystii. W homilii mówił o pokoju, który daje nam Jezus.
2020-05-12 09:56:14
miniaturka

Szwecja: na COVID zmarło ponad 3000 ludzi, 90% miało ponad 70 lat

Szwedzki kardynał Anders Arborelius wyraził zaniepokojenie zbyt łagodnym podejściem władz tego kraju do walki z pandemią koronawirusa. Przypomniał, że na jej dramatyczne skutki najbardziej narażone są osoby starsze i pozbawieni dokumentów migranci.