Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-12 08:30
nc / Łukasz Sośniak SJ / vaticannews.va

Nasi niepełnosprawni mogą nie przeżyć pandemii

– Na tę chwilę nie wiemy, czy uda się uratować naszych podopiecznych – mówi Andrzej Kalinowski, założyciel ruchu Betel, którego celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Stowarzyszenie działa głównie w Polsce, ale od siedmiu lat jest także obecne w stolicy Etiopii, Addis Abebie.

Podopieczny Betel z Etiopii
Autor/źródło: Ruch Betel / facebook.com

Los osób z niepełnosprawnością intelektualną w Afryce jest straszny. W wielu krajach są one porzucane przez rodziny i giną z głodu. Tymczasem pomoc chatytatywna na Czarnym Lądzie jest uzależniona niemalże w całości od wsparcia z Europy. „Przy zamkniętych granicach nie otrzymamy np. koniecznych leków, które są niezbędne dla życia niektórych naszych dzieci. Liczmy na cud” – mówi Andrzej Kalinowski.

Liczmy na cud

„Granice zamknięte, w tej chwili trudno się dostać do Afryki, co oczywiście bardzo utrudnia funkcjonowanie naszego domu w Etiopii czy budowę nowego domu dla osób niepełnosprawnych i chorych na Madagaskarze. Wszystkie dzieła pomocowe w Afryce są uzależnione od naszego świata. Zarówno w Etiopii jak i na Madagaskarze osoby niepełnosprawne nie pobierają żadnych świadczeń, nie mają rent, nie otrzymują dotacji od państwa i gdyby nie działania pomocowe i wspomaganie finansowe z Europy, nie miałyby szans na przetrwanie – uważa Andrzej Kalinowski. – Po latach prowadzenia takiego domu w Afryce mogę śmiało powiedzieć, że gdyby nie nasze działania, to tych osób, którymi się opiekujemy, na pewno by już na świcie nie było. Afryka zupełnie nie jest przygotowana na zasady kwarantanny czy izolację, to jest niemożliwe, dlatego że ludzie mieszkają w dużych grupach – w jednym domku, szałasie czy baraku, mieszka czasem 20 osób. Po drugie nie mają odłożonych pieniędzy, nie mają za co żyć. W danym dniu poszukuje się pieniędzy na jedzenie na ten konkretny dzień. Wierzę w cud, który ochroni Afrykę i wszystko zakończy się dobrze.”

Ruch Betel powstał w Częstochowie w 1990 r. Dziś liczy 15 domów, w których mieszkają osoby z różnym stopniem niepełnosprawności ruchowej i intelektualnej. Większość znajduje się w Polsce, ale są też placówki we Włoszech, a jedna w stolicy Etiopii. Mieszka w nich łącznie 67. podopiecznych. Betel obejmuje także mieszkania chronione, gdzie niepełnosprawni korzystają z regularnej pomocy wolontariuszy oraz wspólnoty spotkania dla osób z niepełnosprawnością, które żyją w swoich rodzinach.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-11 17:25:09
miniaturka

Czy Jan Paweł II widział w kard. Bergoglio swojego następcę?

Franciszek w otwartej rozmowie z Luigi Maria Epicoco wspomina pontyfikat Papieża Polaka. Książka "Święty Jan Paweł II Wielki" ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Esprit. Zamieszczamy fragmenty rozmowy i wspomnień Franciszka z rozdziału „Na Tobie zbuduję mój Kościół".
2020-05-11 19:56:05
miniaturka

Nuncjatura Apostolska: Papież odprawi Mszę św. w 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

W poniedziałek 18 maja, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, Ojciec Święty Franciszek odprawi Mszę Świętą przy grobie Papieża Polaka – poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.
2020-05-11 19:59:18
miniaturka

Jelenia Góra: zakażeni pacjenci wracają do zdrowia

Coraz lepsze wiadomości docierają z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jeleniej Górze prowadzonego przez legnicką Caritas. Na oddziale 3, gdzie przebywało ponad 20 osób zakażonych koronawirusem, po ostatnich badaniach jego obecność potwierdzono tylko u 2 pacjentów.
2020-05-12 08:52:10
miniaturka

Abp Jędraszewski: obchody stulecia urodzin św. Jana Pawła II

Zbliża się 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Z powodu pandemii koronawirusa wiele zaplanowanych wydarzeń zostało zmienionych lub nawet odwołanych. Nie oznacza to jednak, że z obchodów całkowicie zrezygnowano. O wydarzeniach w archidiecezji krakowskiej mówi jej metropolita abp Marek Jędraszewski.
2020-05-12 09:19:46
miniaturka

Ukraina: zakonnicy spieszą z pomocą najuboższym

Przedłużająca się pandemia koronawirusa jest dla pracowników i wolontariuszy organizacji charytatywnych próbą wiary i odwagi. Na Ukrainie od początku epidemii z pomocą śpieszą przede wszystkim osoby konsekrowane, zakonnice i zakonnicy, którzy z narażeniem zdrowia i życia nie opuszczają swoich podopiecznych.
2020-05-12 09:32:03
miniaturka

Obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

W poniedziałek 18 maja, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, Ojciec Święty Franciszek odprawił Mszę Świętą przy grobie Papieża Polaka. Na Jana Pawła II jako człowieka modlitwy, bliskości oraz sprawiedliwości miłosiernej i sprawiedliwego miłosierdzia wskazał papież Franciszek.