Strona główna
opoka.org.pl
2023-06-13 11:51
PS

O. Adam Żak SJ koordynatorem KEP na trzecią kadencję

Jezuita o. Adam Żak SJ, od 10 lat koordynator Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży będzie nadal pełnił tę funkcję. Na trzecią kadencję powołali go biskupi podczas 395. zebrania plenarnego KEP w Lidzbarku Warmińskim.

 O. Żak jest założycielem i dyrektorem Centrum Ochrony Dziecka działającego od 2014 r. przy Akademii Ignatianum w Krakowie, a także współinicjatorem jedynych w Polsce trzysemestralnych studiów podyplomowych z profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży.

Jako powołany przed 10 laty koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży we współpracy z wieloma osobami świeckimi i duchownymi położył podwaliny pod powstanie systemu przyjmowania zgłoszeń od osób skrzywdzonych przez duchownych. Mobilizował biskupów diecezjalnych i wyższych przełożonych zakonnych do powoływania w podległych im jurysdykcjach delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży a następnie przy współpracy m.in. z Papieskim Uniwersytetem Gregoriańskim i Centrum Ochrony Dziecka (COD) dbał o ich szkolenia i kompetencje, co też czyni do dziś. Jedną z pierwszych znaczących inicjatyw COD była w czerwcu 2014 r. konferencja międzynarodowa nt. "Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele", podczas której, przy licznym udziale wiernych, miało miejsce nabożeństwo pokutne z udziałem nuncjusza apostolskiego i przedstawicieli Episkopatu.

Wielokrotnie wskazywał - korzystając z doświadczeń Kościołów w innych krajach - kolejne kroki do podjęcia przez Kościół w Polsce. W sytuacjach kryzysowych, jako ekspert służył radą, zabierał głos w przestrzeni publicznej i mediach, cierpliwie pracując nad zmianą mentalności. Jest m.in. konsultorem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa.

O. Żak ma też za sobą doświadczenie duszpasterza, który po święceniach w 1976 r. spotkał się i wciąż spotyka się z osobami wykorzystanymi seksualnie w dzieciństwie lub w okresie dorastania, przez różnych sprawców, w tym również przez duchownych.

W jednym z pierwszych wywiadów udzielonych po powołaniu go na funkcję koordynatora wspomniał też o swoim doświadczeniu “dojrzewania instytucjonalnego”. “Byłem przełożonym wyższym (czyli prowincjałem) prowincji południowej mojego zakonu w Polsce. Później przez 9 lat (2003-2012) pracowałem w Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego w Rzymie, blisko Watykanu. Miałem możność śledzenia rozwoju skandalu wykorzystywania seksualnego, bo tak to trzeba nazwać, skandalu w świecie kościelnym, szerokim, nie ograniczonym tylko do jednego kraju ale w wymiarze światowym.

Widziałem z jednej strony szczerość wysiłków ale z drugiej strony, przy obserwacji tych zjawisk rosło też przekonanie, że reakcja Kościoła musi być nie tylko odpowiedzią dobrej woli, ale winna być profesjonalna i całościowa. Musi zawrzeć w sobie zarówno troskę o to, żeby takie wypadki nie zdarzały się więcej - czyli o prewencję, ale też musi być drugi filar. Pierwszym filarem jest zrozumienie ofiar, empatia, pomoc dla osób, które zostały skrzywdzone; drugim - prewencja” - podkreślił rozpoczynając pełnienie funkcji przed 10 laty.

Adam Żak SJ urodził się 18 listopada 1950 r. Bielsku Białej. Do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów) wstąpił w 1966 r. w Starej Wsi k. Brzozowa, święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1976 r. w Neapolu z rąk kard. Corrado Ursi.

Studiował filozofię w Krakowie (1970-73), Monachium (Hochschule für Philosophie, 1977-79) i w Rzymie (1980-86); teologię w Neapolu (1973-77). W 1986 r. uzyskał doktorat z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (jego promotorem był prof. Carlo Huber SJ).


/za: Katolicka Agencja Informacyjna/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-06-28 15:19:16
miniaturka

Kurs przygotowawczy dla duszpasterzy polskich emigrantów

We wtorek, 27 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie rozpoczął się kurs przygotowawczy dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. W czasie dwudniowego spotkania księża zapoznają się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz ogólnymi zasadami prawnymi i pastoralnymi obowiązującymi w tego rodzaju duszpasterstwie.
2023-06-28 16:57:13
miniaturka

Bp Turzyński do duszpasterzy polskiej emigracji: Trzeba szukać tych, którzy są daleko

O potrzebie przyjęcia każdego oraz wyjścia do tych, którzy są daleko od Kościoła mówił księżom wyjeżdżającym do posługi duszpasterskiej wśród polskiej emigracji bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W środę, 28 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zakończył się kurs dla duszpasterzy Polonii. „Bądźcie ludźmi zakorzenionymi w Chrystusie, w tradycji, w świętych. Bądźcie ludźmi, którzy potrafią swój lęk zwyciężyć zaufaniem do Boga” – mówił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podczas Mszy św. w drugim dniu kursu dla duszpasterzy polskiej emigracji.
2023-07-03 14:25:05
miniaturka

VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

Około 350 przedstawicieli Polonii z ponad 40 krajów wzięło udział w VI Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy, który w dniach 29 czerwca do 2 lipca odbył się w Warszawie i Pułtusku. Organizatorami wydarzenia są Rada Polonii Świata oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska". W programie zjazdu znalazły się spotkanie z Parą Prezydencką, Prezesem Rady Ministrów i przedstawicielami władz RP, koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze" oraz Msza św. w intencji Ojczyzny, złożenie wieńców i oddanie hołdu wybitnym przedstawicielom polskiego państwa i Kościoła.
2023-07-10 14:04:11
miniaturka

Studia z prewencji wykorzystania uczą jak chronić i wspierać

Po raz kolejny do skierowania przedstawicieli diecezji i zgromadzeń zakonnych na studia podyplomowe „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży” realizowanych przez Centrum Ochrony Dziecka i skorzystania z grantów edukacyjnych Fundacji Świętego Józefa zachęcił delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.
2023-07-31 14:14:04
miniaturka

POLONIA I POLACY W DRODZE NA ŚDM

Po wielu miesiącach kontaktu w mediach społecznościowych grupy młodzieży biorące udział w projekcie "Polonia i Polacy w drodze na Światowe Dni Młodych" wyruszyły wspólnie do Lizbony. Przedstawiciele Młodzieży Polonijnej ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Anglii, Francji, Grecji, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Paragwaju oraz grupy Młodzieży z Polski spotkały się w Paryżu, Madrycie i Barcelonie by wspólnie wyruszyć w dalszą drogę do Portugalii. W projekcie "Polonia i Polacy w drodze na ŚDM" bierze udział 600 osób.
2023-07-31 15:09:14
miniaturka

KOPERNIK CAMP 2023

W dniach 21 - 24 września br. odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim spotkanie Młodzieży polonijnej - KOPERNIK CAMP 2023. W związku z 550. rocznicą urodzin oraz 480. rocznicą śmierci wielkiego Polaka - Mikołaja Kopernika, człowieka renesansu wybitnego astronoma, lekarza, nauczyciela, ekonomisty i księdza, dla uczczenia dziedzictwa tego niezwykłego Polaka Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zaprasza aktywną młodzież z różnych zakątków świata do udziału w projekcie Kopernik Camp.