Strona główna
opoka.org.pl
2023-06-28 16:53
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Turzyński do duszpasterzy polskiej emigracji: Trzeba szukać tych, którzy są daleko

O potrzebie przyjęcia każdego oraz wyjścia do tych, którzy są daleko od Kościoła mówił księżom wyjeżdżającym do posługi duszpasterskiej wśród polskiej emigracji bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W środę, 28 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zakończył się kurs dla duszpasterzy Polonii. „Bądźcie ludźmi zakorzenionymi w Chrystusie, w tradycji, w świętych. Bądźcie ludźmi, którzy potrafią swój lęk zwyciężyć zaufaniem do Boga” – mówił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podczas Mszy św. w drugim dniu kursu dla duszpasterzy polskiej emigracji.

Podczas dwudniowego spotkania dla księży, którzy wyjadą do pracy duszpasterskiej w: Anglii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych, podkreślano konieczność otwartości na drugiego człowieka, przyjęcia każdego oraz wyjścia do tych, których nie ma w Kościele. Zwrócono też uwagę na potrzebę szczególnej troski o duszpasterstwo młodzieży.

Jak zauważył bp Turzyński, istnieje „pewna nieumiejętność dotarcia do młodego pokolenia i przekazania wiary”. „Trzeba każdego przyjąć z wielkim szacunkiem i miłością i prowadzić do Pana Boga” – powiedział Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej po zakończeniu kursu. „Ważne jest też, by iść do tych, którzy nie przychodzą do kościoła. Procent uczestniczących w duszpasterstwie Polaków nie jest wysoki, dlatego trzeba szukać tych, którzy są gdzieś daleko” – podkreślił.

Spotkanie dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród Polonii, któremu przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, było okazją do zapoznania się ze specyfiką duszpasterstwa emigracyjnego.

W pierwszym dniu kursu prelekcje na ten temat wygłosił przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztof Olejnik SChr oraz ks. Bogdan Kołodziej, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Księża wysłuchali też wykładu dotyczącego aspektów prawnych duszpasterstwa migrantów, który wygłosił ks. prof. Leszek Adamowicz z KUL. Wieczorem miało miejsce spotkanie z prof. UKSW ks. Józefem Klochem, który podzielił się z uczestnikami kursu informacjami i przemyśleniami na temat sztucznej inteligencji.

W drugim dniu kursu przyszli duszpasterze Polonii wysłuchali m.in. ks. Bogusława Brzysia, rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji, który mówił o nawróceniu pastoralnym w duszpasterstwie polonijnym oraz ks. Michała Wilkosza, rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, który powiedział o duszpasterstwie młodzieży. W spotkaniu wziął też udział prof. Jacek Gołębiowski z Instytutu Rozwoju Języka Polskiego św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Sławomir Kowalski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W kursie wzięło udział 11 księży.

Bp Turzyński - wskazówki dotyczące duszpasterskiej posługi wśród Polonii


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-06-27 10:46:14
miniaturka

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej odbyli pielgrzymkę

Do sanktuarium maryjnego w Wąwolnicy pielgrzymowali nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej
2023-06-27 10:52:30
miniaturka

Ważne w roku kalendarzowym 2024

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w roku 2024
2023-06-28 15:19:16
miniaturka

Kurs przygotowawczy dla duszpasterzy polskich emigrantów

We wtorek, 27 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie rozpoczął się kurs przygotowawczy dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. W czasie dwudniowego spotkania księża zapoznają się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz ogólnymi zasadami prawnymi i pastoralnymi obowiązującymi w tego rodzaju duszpasterstwie.
2023-07-03 14:25:05
miniaturka

VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

Około 350 przedstawicieli Polonii z ponad 40 krajów wzięło udział w VI Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy, który w dniach 29 czerwca do 2 lipca odbył się w Warszawie i Pułtusku. Organizatorami wydarzenia są Rada Polonii Świata oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska". W programie zjazdu znalazły się spotkanie z Parą Prezydencką, Prezesem Rady Ministrów i przedstawicielami władz RP, koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze" oraz Msza św. w intencji Ojczyzny, złożenie wieńców i oddanie hołdu wybitnym przedstawicielom polskiego państwa i Kościoła.
2023-07-07 11:52:18
miniaturka

O. Adam Żak SJ koordynatorem KEP na trzecią kadencję

Jezuita o. Adam Żak SJ, od 10 lat koordynator Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży będzie nadal pełnił tę funkcję. Na trzecią kadencję powołali go biskupi podczas 395. zebrania plenarnego KEP w Lidzbarku Warmińskim.
2023-07-10 14:04:11
miniaturka

Studia z prewencji wykorzystania uczą jak chronić i wspierać

Po raz kolejny do skierowania przedstawicieli diecezji i zgromadzeń zakonnych na studia podyplomowe „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży” realizowanych przez Centrum Ochrony Dziecka i skorzystania z grantów edukacyjnych Fundacji Świętego Józefa zachęcił delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.