Strona główna
opoka.org.pl
2023-07-31 14:01
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

POLONIA I POLACY W DRODZE NA ŚDM

Po wielu miesiącach kontaktu w mediach społecznościowych grupy młodzieży biorące udział w projekcie "Polonia i Polacy w drodze na Światowe Dni Młodych" wyruszyły wspólnie do Lizbony. Przedstawiciele Młodzieży Polonijnej ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Anglii, Francji, Grecji, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Paragwaju oraz grupy Młodzieży z Polski spotkały się w Paryżu, Madrycie i Barcelonie by wspólnie wyruszyć w dalszą drogę do Portugalii. W projekcie "Polonia i Polacy w drodze na ŚDM" bierze udział 600 osób.

POLONIA I POLACY W DRODZE NA ŚDM!

Relacje ze wspólnego pielgrzymowania oraz integracji Młodzieży polskiej i polonijnej na:

Fb - Kongres Młodzieży Polonijnej

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Tradycyjnie, wydarzenie zostało poprzedzone Dniami w Diecezjach, które odbywają się w dniach 26-31 lipca. Grupa ponad 600 młodych ludzi mieszkających w kraju i poza jego granicami wyruszyła wspólnie na Światowe Dni Młodzieży dzięki projektowi "Polonia i Polacy w drodze na ŚDM".

"POLONIA I POLACY W DRODZE NA ŚDM" Projekt finansowany ze środków Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą

Dzięki realizacji projektu młodzi Polacy mieszkający na terenie kraju i poza nim, będą mogli się poznać, spędzić wspólnie czas i zacieśnić więzy. A to wszystko podczas wspólnej pielgrzymki na ŚDM w Lizbonie!

Młodzi będą wspólnie podróżować, bawić się, a także uczestniczyć w spotkaniach zachęcających do wspólnej pracy i przełamywania barier. W tym celu będą razem uczestniczyć w warsztatach promujących polską tradycję, kulturę i wartości chrześcijańskie. 

Mamy nadzieję, że dzięki projektowi, uda się nawiązać ścisłą współpracę między grupami z Polski i z zagranicy której efektem będą: pielęgnacja ojczystej mowy, kultury i tradycji polskich, poznawanie różnic kulturowych tej samej narodowości podczas wzajemnego przebywania ze sobą oraz próba zrozumienia genezy tych różnic, nawiązanie wzajemnych relacji i ich kontynuacja przez organizację kolejnych spotkań oraz poprzez media społecznościowe.

https://www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej/

ŚDM Chwaszczyno - Lizbona i Polska Misja Duszpasterska pw. Trójcy Świętej w Chicago, IL kontynuują wspólne pielgrzymowanie w ramach Światowych Dni Młodzieży. 

Ostatniego dnia spędzonego w diecezjach grupa św. Rodziny miała ostatnią okazję na spotkanie z przyjmującymi rodzinami i grupą Polonii Litewskiej także przebywającej w parafii Alvarães.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-07-03 14:25:05
miniaturka

VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

Około 350 przedstawicieli Polonii z ponad 40 krajów wzięło udział w VI Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy, który w dniach 29 czerwca do 2 lipca odbył się w Warszawie i Pułtusku. Organizatorami wydarzenia są Rada Polonii Świata oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska". W programie zjazdu znalazły się spotkanie z Parą Prezydencką, Prezesem Rady Ministrów i przedstawicielami władz RP, koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze" oraz Msza św. w intencji Ojczyzny, złożenie wieńców i oddanie hołdu wybitnym przedstawicielom polskiego państwa i Kościoła.
2023-07-07 11:52:18
miniaturka

O. Adam Żak SJ koordynatorem KEP na trzecią kadencję

Jezuita o. Adam Żak SJ, od 10 lat koordynator Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży będzie nadal pełnił tę funkcję. Na trzecią kadencję powołali go biskupi podczas 395. zebrania plenarnego KEP w Lidzbarku Warmińskim.
2023-07-10 14:04:11
miniaturka

Studia z prewencji wykorzystania uczą jak chronić i wspierać

Po raz kolejny do skierowania przedstawicieli diecezji i zgromadzeń zakonnych na studia podyplomowe „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży” realizowanych przez Centrum Ochrony Dziecka i skorzystania z grantów edukacyjnych Fundacji Świętego Józefa zachęcił delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.
2023-07-31 15:09:14
miniaturka

KOPERNIK CAMP 2023

W dniach 21 - 24 września br. odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim spotkanie Młodzieży polonijnej - KOPERNIK CAMP 2023. W związku z 550. rocznicą urodzin oraz 480. rocznicą śmierci wielkiego Polaka - Mikołaja Kopernika, człowieka renesansu wybitnego astronoma, lekarza, nauczyciela, ekonomisty i księdza, dla uczczenia dziedzictwa tego niezwykłego Polaka Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zaprasza aktywną młodzież z różnych zakątków świata do udziału w projekcie Kopernik Camp.
2023-07-31 23:27:34
miniaturka

Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie

Komisja Wychowania Katolickiego KEP objęła patronatem Ogólnopolską Franciszkańską Olimpiadę Wiedzy o św. Maksymilianie
2023-08-03 14:11:10
miniaturka

"Być Polakiem" Gala Finałowa XIII Edycji Konkursu

W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się XIII gala konkursu „Być Polakiem”. Dzieci, młodzież oraz nauczyciele ze szkół polonijnych na całym świecie odebrali nagrody i upominki. Na konkurs wpłynęło ponad 1200 prac z 37 krajów. Uczniowie przygotowywali na konkurs prace w jednym z trzech formatów: pracy plastycznej, pracy literackiej w języku polskim lub filmu wideo o konkretnej tematyce. Przedmiotem konkursu dla nauczycieli było natomiast przygotowanie konspektu lekcji gramatycznej.