Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-04 14:14
S. Zielińska / KAI

„Młodzi! Gdzie jesteście?!” – cykl rekolekcji adwentowych dla młodzieży

„Po co młodzieży Kościół?”, „Po co Kościołowi młodzież?”, „Kościół szkołą braterstwa” – to tematy rekolekcji w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, Daniel Ibanez/CNA, licencja: CC BY-SA

Trzy cotygodniowe spotkania są kontynuacją zeszłorocznej inicjatywy skierowanej do młodzieży z Bydgoszczy i mają być duchowym przygotowaniem do Bożego Narodzenia.

„Młodzi! Gdzie jesteście?!” – to zasadnicze pytanie, na które próbują odpowiedzieć zaproszeni goście. – Jest ono próbą utrwalenia postawy Kościoła, który – dzięki papieżowi Franciszkowi i biskupom z całego świata – uważnie wsłuchiwał się w głos młodych podczas ostatniego Powszechnego Synodu Biskupów „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Kościół pyta młodzież, gdzie jest, bo wiedząc, że zasadniczo jest już poza murami świątyń, chce się z nią spotkać i posłuchać, czego ona konkretnie od Niego oczekuje w rozwoju wiary i rozeznaniu powołania – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski.

Zachętą do przeżycia rekolekcji ma być włączenie się w nie młodzieży, która sama podjęła się animacji – począwszy od śpiewu i liturgii, a skończywszy na dzieleniu się życiem wiary. Pierwsze spotkanie zatytułowano: „Po co młodzieży Kościół?”. Prelegentami byli: Kevin Kołodziej – licealista, który przyjął rok wcześniej sakrament bierzmowania, Agata Graczyk – studentka, zaangażowania w „4don4LORD” oraz Arkadiusz Kula – absolwent Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, animator młodzieży bierzmowanej.

– Dopiero sześć lat temu prawdziwie poznałem żywego Boga. To Chrystus obecny w Kościele, niczym z przypowieści o synu marnotrawnym, pokazał mi, jak jestem ważny i wartościowy. Krok po kroku pomagał mi uwolnić się od wszystkich zniewoleń. To był proces, ale dzisiaj wiem, że bez Kościoła byłoby to niemożliwe – powiedział Arkadiusz Kula, dzisiaj – szczęśliwy mąż i ojciec

Na kolejnym spotkaniu padnie pytanie: „Po co Kościołowi młodzież?”. – Kościół podobnie jak człowiek jest żywym organizmem, który potrzebuje siły, aby żyć. Taką siłą Kościoła są zawsze wierni gromadzący się wokół Chrystusa. Wśród nich swoje wyjątkowe miejsce zajmuje właśnie młodzież – podkreślił ks. Łukasz Krzewiński. Duszpasterz młodzieży w bydgoskiej parafii Świętych Polskich Braci Męczenników zauważył, że wielu młodych – „żyjących w niesamowicie niejasnej konstelacji wartości” – ma duży problem z właściwym zrozumieniem misji Kościoła, „ponieważ ma jednocześnie problem z właściwym rozumieniem Boga”.

Ostatnie spotkanie będzie natomiast okazją do doświadczenia braterstwa we wspólnocie. Szczegółowy program został umieszczony na stronie www.diecezja.bydgoszcz.pl.

jm / Bydgoszcz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-04 12:48:20
miniaturka

Adwent czasem oczyszczania i umacniania wiary

Mówiąc o Adwencie Papież podkreślił, że ten okres roku liturgicznego jest dobry, aby oczyścić ducha i umocnić się w wierze. Przestrzegł przed utratą wiary i przeżywaniem świąt Bożego Narodzenia w duchu świata.
2018-12-04 13:17:57
miniaturka
play

Czy jesteśmy skazani na wiarę?

Wszyscy ludzie są wierzący. Nie ma ludzi niewierzących. Różnimy się tylko tym w co, lub w kogo wierzymy - mówi ks. Marek Dziewiecki.
2018-12-04 13:50:53
miniaturka

"Popiełuszko-Pamiętam" - I etap akcji zakończony

Zakończył się 1. etap akcji "Popiełuszko-Pamiętam", który trwał od września do końca listopada 2018 roku. Pozyskano kopie blisko 530 obiektów - są to głównie zdjęcia, kopie znaczków pocztowych i wydawnictw okolicznościowych.
2018-12-04 14:47:49
miniaturka

„Kościół w Polsce: satysfakcje, nadzieje, obawy”. Debata na 25-lecie KAI

Kościół przeżywał już kryzysy, ale zawsze wychodził z nich zwycięsko, nie jest bowiem instytucją wyłącznie ludzką. - mówili o tym uczestnicy debaty zorganizowanej z okazji 25-lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej.
2018-12-04 15:28:20
miniaturka

Kraków: adwentowa odsłona akcji „Ciacho za ciacho”

Już 16 grudnia odbędzie kolejna edycja akcji „Ciacho za ciacho”. W tym roku wydarzeniu będzie przewodzić hasło „Daj mleko, będziesz wielki!”.
2018-12-04 15:47:42
miniaturka

Bp Greger do górników: dziękuję za wasz codzienny i niewyobrażalny trud

Za codzienny oraz „niewyobrażalny” trud podziękował górnikom bp Piotr Greger, który 4 grudnia w kościele pw. św. Urbana w Brzeszczach koło Oświęcimia przewodniczył Mszy św. „Barbórkowej”.