Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-04 15:22
S. Zielińska / KAI

Kraków: adwentowa odsłona akcji „Ciacho za ciacho”

Już 16 grudnia odbędzie kolejna edycja akcji „Ciacho za ciacho”. W tym roku wydarzeniu będzie przewodzić hasło „Daj mleko, będziesz wielki!”.

Autor/źródło: photogenica.pl, (C) Tim Pannell/Corbis

Inicjatywa jest organizowana przez grupę charytatywną „Szpunt”, działającą przy Duszpasterstwie Akademickim „Beczka” w Krakowie.

- Celem całej akcji jest zbiórka funduszy na zakup mleka terapeutycznego do ośrodka dożywiania w Kongo prowadzonego przez fundację „Dobra Fabryka” Szymona Hołowni. Chcemy pokazać, że sprawiając sobie przyjemność, np. kupując ciasto, można również zadbać o drugiego człowieka, który urodził się w znacznie trudniejszej sytuacji niż my - tłumaczy Agata Burghardt, odpowiedzialna grupy charytatywnej „Szpunt”. 

Dlatego też w niedzielę, 16 grudnia, ludzi dobrej woli dominikańskie krużganki (ul. Stolarska 12) tradycyjnie powitają zapachem ciast oraz stosem książek, płyt czy ozdób świątecznych. Na przybywających będzie także czekać kawiarenka z ciepłymi napojami oraz goframi i tostami.

Oprócz tego przygotowano również spektakle beczkowej grupy „Karton”, pokazy chemiczne i fizyczne oraz panel dyskusyjny o tym, co można zrobić w sprawie głodu na świecie. Gościem panelu będzie Szymon Hołownia. Poza tym chętni będą mogli wziąć udział w licytacji m.in. wejściówek do ciekawych miejsc kulturalnych.

W ramach ostatniej, wielkopostnej akcji „Ciacho za ciacho” udało się zebrać ponad 63 tys. zł, które przekazano siostrom dominikankom z zakonu p.w. św. Katarzyny ze Sieny na remont szkoły znajdującej się w Iraku w miejscowości Kara Kusz, która została zniszczona podczas działań wojennych.

- Myślę, że ta forma zbiórki jest bardzo skuteczna dlatego, że łączy przyjemne z pożytecznym. Stwarzamy przestrzeń i miejsce do spotkania się i miłego spędzenia czasu a jednocześnie przekazania realnej pomocy na konkretny cel charytatywny, która choć w małym stopniu może zmienić świat na lepsze - podkreśla Burghardt.

Kiermasz charytatywnej grupy "Beczki" organizowany jest w Krakowie dwa razy w roku - przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Dzięki dotychczasowym akcjom udało się na przykład zbudować studnię w Sudanie czy zakupić rentgen dla szpitala w Ugandzie. Inicjatywa „Ciacho za ciacho” ma zostać rozpowszechniona w innych dominikańskich ośrodkach akademickich w Polsce.

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-04 13:50:53
miniaturka

"Popiełuszko-Pamiętam" - I etap akcji zakończony

Zakończył się 1. etap akcji "Popiełuszko-Pamiętam", który trwał od września do końca listopada 2018 roku. Pozyskano kopie blisko 530 obiektów - są to głównie zdjęcia, kopie znaczków pocztowych i wydawnictw okolicznościowych.
2018-12-04 14:12:16
miniaturka

„Młodzi! Gdzie jesteście?!” – cykl rekolekcji adwentowych dla młodzieży

„Po co młodzieży Kościół?”, „Po co Kościołowi młodzież?”, „Kościół szkołą braterstwa” – to tematy rekolekcji w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.
2018-12-04 14:47:49
miniaturka

„Kościół w Polsce: satysfakcje, nadzieje, obawy”. Debata na 25-lecie KAI

Kościół przeżywał już kryzysy, ale zawsze wychodził z nich zwycięsko, nie jest bowiem instytucją wyłącznie ludzką. - mówili o tym uczestnicy debaty zorganizowanej z okazji 25-lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej.
2018-12-04 15:47:42
miniaturka

Bp Greger do górników: dziękuję za wasz codzienny i niewyobrażalny trud

Za codzienny oraz „niewyobrażalny” trud podziękował górnikom bp Piotr Greger, który 4 grudnia w kościele pw. św. Urbana w Brzeszczach koło Oświęcimia przewodniczył Mszy św. „Barbórkowej”.
2018-12-04 16:17:05
miniaturka

Tylko Bóg może zaspokoić głód człowieka

Do refleksji nad wiecznością zachęcał Papież w swoim przesłaniu do uczestników XXIII wspólnego posiedzenia członków Akademii Papieskich, gromadzących 7 instytucji naukowych.
2018-12-04 16:38:01
miniaturka

"Polska Pomaga", czyli jak Polacy pomagają

W kolejne niedziele Adwentu Caritas Polska we współpracy z TVP będzie pokazywać historie ludzi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji i prosić o przedświąteczną pomoc.