Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-02 11:38
Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji

Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych

Zapraszamy na IV Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 20 - 21 listopada 2021 r. w formie online i poświęcony będzie tematyce: "Rodzina Polonijna wobec aktualnej sytuacji pandemii". Poszczególne sesje i warsztaty poświęcone będą zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem rodziny polonijnej w dobie pandemii, zagadnieniom wychowawczym i zdrowotnym. Serdecznie zapraszamy!

W czasie Kongresu zostaną podjęte kwestie dotyczące relacji w małżeństwie i rodzinie oraz wychowania i edukacji dzieci i młodzieży w trudnym czasie pandemii. Będzie też czas na świadectwa małżeństw i rodzin, dyskusje, a także na wspólną modlitwę i wieczór artystyczny w wykonaniu rodzin z Polski i Polonii. 

ZAPISY za pomocą formularza - Kongres Rodzin Polonijnych

Więcej informacji...

-----------------

I Kongres Rodzin Polonijnych odbył się w dniach 26 do 27 października 2019 roku w La Ferte–sous–Jouarre pod Paryżem. W związku z obecną sytuacją kontynuujemy Kongresy w formie online. Pierwszy taki Kongres odbył się 21 listopada 2020 r., pod hasłem: "Małżeństwo w centrum duszpasterskiej troski Kościoła na emigracji”. Kolejne spotkanie, którego temat brzmiał: „Idź i odbuduj mój Kościół… domowy” odbyło się 16 stycznia 2021 r

RELACJE Z KONGRESÓW RODZIN POLONIJNYCH

Referaty wygłoszone podczas Kongresu Rodzin Polonijnych online  - zapraszamy do słuchania i do subskrybowania!

VIDEO-RELACJA - KONGRES RODZIN POLONIJNYCH, 21 listopada 2020

VIDEO-RELACJA - KONGRES RODZIN POLONIJNYCH, 16 stycznia 2021


KSIĄŻKI O MAŁŻEŃSTIW I RODZINIE NA EMIGRACJI

Książka: Budowanie więzi w małżeństwie i rodzinie a emigracja. Teoria i praktyka. Warszawa 2019 IPJP2. - do pobrania

Ks. prof. Mieczysław Ozorowski, Wydział Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie

Oddajemy do Państwa rąk książkę napisaną przez specjalistów z różnych dziedzin, a poświęconą budowaniu więzi w małżeństwie i rodzinie w warunkach emigracyjnych. Część pierwsza ukazuje kontekst społeczno-polityczny oraz duszpasterski opieki nad polskimi rodzinami na emigracji z uwzględnieniem uwarunkowań specyficznych dla Wschodu i Zachodu. Druga część prezentuje niektóre metody stosowane w duszpasterstwie rodzinnym na emigracji w celu umocnienia więzi małżeńskich.

Część trzecia zasadniczo pochyla się nad problemem wychowania dzieci w kontekście emigracyjnym. Ostatnia część jest zbiorem świadectw i wypowiedzi ludzi, którzy podzielili się swoim doświadczeniem w pokonywaniu trudności i budowaniu więzi rodzinnych w warunkach emigracyjnych. Chociaż ta część nie ma charakteru naukowego, to jednak jest cennym dodatkiem, pokazującym, że teorie naukowe mogą zostać skutecznie wcielone w życie.

Zachęcam do lektury niniejszej publikacji, która może stać się wartościowym i ubogacającym elementem formacyjnym. Wyrażam nadzieję, że ta książka będzie cenną pomocą w prowadzeniu poradnictwa rodzinnego w warunkach emigracyjnych. Najnowsze pokolenie Polonii narażone jest na utratę i osłabienie więzi rodzinnych ze względu na dynamicznie rozwijające się zagrożenia.

Rozwój techniki i środków komunikacji stanowi wyzwanie w tym zakresie. Z jednej strony może skracać dystans i zachęcać do częstszego porozumiewania się, a z drugiej strony może prowadzić do izolacji i zamknięcia się we własnym, wirtualnym świecie. W budowaniu więzi rodzinnych najważniejsze jest osobiste spotkanie i bezpośredni, żywy kontakt. Wszystkim czytelnikom życzę owocnej lektury.

Biskup Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

W ramach Kongresu poruszane były kwestie bezpośrednio nawiązujące do życia małżeństw i rodzin w środowiskach polskiej emigracji. Emigracja niesie ze sobą wiele dodatkowych wyzwań, dlatego też konieczna jest refleksja teoretyczna prowadząca do praktycznych wniosków, w tym na płaszczyźnie duszpasterskiej, uwzględniająca specyfikę życia na emigracji.

Pragnę serdecznie podziękować tym, którzy to rozumieją i organizują Kongres Rodziny. Szczególne słowa uznania należą się władzom Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz prof. dr hab. Marii Ryś i Pani Grażynie Koszałce z Niemiec, przewodniczącej Komisji ds. Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w Polskiej Radzie Duszpasterskiej Europy Zachodniej.

Z ich inicjatywy ukazuje się też niniejsza pozycja książkowa, przywołująca przebieg Kongresu, który odbył się w ubiegłym roku. Mam nadzieję, że treści tej książki staną się inspiracją i pomocą dla duszpasterzy polonijnych, duchownych i świeckich. O nich także myślę z wdzięcznością i zarazem z nadzieją, że w polonijnych ośrodkach duszpasterskich rozwijać się będzie troska o to, by nasi rodacy jak najlepiej potrafili się przygotować do zawarcia sakramentu małżeństwa i wiernie wypełniać małżeńskie przyrzeczenia.

Moim pragnieniem jest, by spełniały się życzenia św. Jana Pawła II wypowiedziane do Polonii 10 kwietnia 1987 roku w Buenos Aires: „W rodzinach waszych – chrześcijańskich, zbudowanych na sakramencie małżeństwa – niech na pierwszym miejscu będzie miłość i życie. Zachowujcie żywą wieź z narodem i Kościołem: więź wiary, kultury, mowy ojczystej”. Oby ta pozycja książkowa służyła realizacji tych życzeń! Kolejne dobre inicjatywy dla dobra małżeństw i rodzin wspieram modlitwą i błogosławieństwem.

Książka: Rodzina polonijna w budowaniu cywilizacji miłości. Teoria i praktyka , Kraków 2016

Książka Rodzina polonijna w budowaniu cywilizacji miłości analizuje istotne aspekty życia małżeńskiego i rodzinnego na poziomie interdyscyplinarnym. Zawiera wiele teoretycznych rozważań i interpretacji osadzonych w kulturowym kontekście jej bytowania. 

Szczególnie zwraca uwagę na środowiska polonijne, podkreślając wartość życia oraz troskę o małżeństwo i rodzinę w nich. Ponadto rysuje wiele praktycznych rozwiązań, odwołując się do relacji i doniesień z różnych ośrodków polonijnych. 

Całość publikacji poprzedzają trzy teksty: list do papieża Franciszka skierowany przez uczestników i przedstawicieli Sympozjum Teologicznego Polskich Misji Katolickich w Niemczech i odpowiedź w jego imieniu nadesłaną przez mons. Petera B. Wellsa, oraz pismo takiej samej treści skierowane do abpa Heinera Kocha z Berlina, odpowiedzialnego za rodziny w Niemczech. Listy te ukazują inicjatywy poskojęzycznych katolików świeckich w tym kraju związane z synodem o rodzinie, mające na celu wsparcie rodziny rozumianej w duchu Patrona Rodziny św. Jana Pawła II i przeciwstawienie się tendencjom do zmieniania tej nauki.

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-04 11:00:55
miniaturka

Bp Lechowicz: W duszpasterstwie najważniejszy jest człowiek

„Jestem osobiście bardzo zadowolony z tego spotkania. Myślę, że największym komplementem jest to, że jeden z księży w części podsumowującej powiedział, iż dzięki tej konferencji doszedł do wniosku, że w duszpasterstwie najważniejszy jest człowiek. Bardzo się cieszę z tego wniosku, bo nie ma miłości Pana Boga bez miłości człowieka” – podsumował bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który zorganizował to spotkanie.
2019-07-04 11:01:51
miniaturka

Kard. Raï: pokojowy plan Kushnera „policzkiem wieku”

Pokojowy plan, który miałby przynieść pokój pomiędzy Izraelitami a Palestyńczykami, okrzyknięty przez niektórych „planem wieku”, a zaproponowany przez Jareda Kushnera, członka administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych, jest tak naprawdę „policzkiem wieku”.
2019-07-04 11:23:30
miniaturka

Burkina Faso: kolejne ataki na chrześcijan

W północnej części Burkina Faso nie ustają ataki na chrześcijan. W tych dniach w jednej z wiosek dżihadyści zamordowali 4 katolików. Jednocześnie zagrozili pozostałym, że jeżeli nie przejdą na islam zostaną tak samo potraktowani.
2019-07-04 11:49:42
miniaturka

W krajach misyjnych seminaria są pełne i potrzebują pomocy

Kościoły w krajach misyjnych zasadniczo nie doświadczają kryzysu powołań. Często możemy tam spotkać seminaria, w których jest po 200, 300 alumnów – przypomina ks. Guy Bognon, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.
2019-07-04 12:13:58
miniaturka
play

Ewangelia - 14 lipca 2019

Posłuchaj słów Ewangelii na dzień 14 lipca 2019
2019-07-04 12:15:30
miniaturka
play

Ewangelia - 15 lipca 2019

Posłuchaj słów Ewangelii na dzień 15 lipca 2019