Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-04 10:53
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Lechowicz: W duszpasterstwie najważniejszy jest człowiek

„Jestem osobiście bardzo zadowolony z tego spotkania. Myślę, że największym komplementem jest to, że jeden z księży w części podsumowującej powiedział, iż dzięki tej konferencji doszedł do wniosku, że w duszpasterstwie najważniejszy jest człowiek. Bardzo się cieszę z tego wniosku, bo nie ma miłości Pana Boga bez miłości człowieka” – podsumował bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który zorganizował to spotkanie.

W dniach od 1 – 3 lipca br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyło się spotkanie dla księży, którzy po raz pierwszy wyjeżdżają do pracy z Polakami żyjącymi w różnych krajach Europy. W tym roku zgłosiło się dziesięciu księży, w tym dwóch księży zakonnych, pozostali księża pochodzą z diecezji tarnowskiej, katowickiej, toruńskiej, radomskiej i kieleckiej. 

Foto Galeria

„Cieszy widok jedenastu młodych, odważnych księży, gotowych podjąć pracę za granicą. Są to ludzie, którzy już udowodnili, że nie boją się nowych rzeczy, a Kościołowi w Polsce i Kościołowi polskiemu na emigracji, polskim wspólnotom, potrzeba odnowy, potrzeba nowego ducha. Na pewno ci księża mają potencjał, który będą mogli w przyszłości w swoich wspólnotach wykorzystać, również zagrzewając swoich parafian do tego, aby wspólnoty podjęły nowe wyzwania duszpasterskie” – powiedział ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Jeden z uczestników spotkania, ks. Piotr Szczyperski, marianin z Grudziądza wyjeżdża do parafii na Ealingu w Londynie. Jest to największa personalna polska parafia w Wielkiej Brytanii. „Jestem przekonany, że będzie to coś nowego, rozwój w nowej wspólnocie, zarówno tej zakonnej jak i parafialnej. Będzie to już trzeci rok z rzędu, kiedy kolejni kandydaci do naszego zgromadzenia przychodzą właśnie stamtąd, z polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. Trzeba być wiernym tym ludziom, którzy proszą, chcą, potrzebują tego duszpasterstwa” – stwierdził ks. Szczyperski. 

BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2019-07-04 08:58:15
miniaturka
play

Ewangelia - 13 lipca 2019

Posłuchaj słów Ewangelii na dzień 13 lipca 2019
2019-07-04 09:45:30
miniaturka

Kuba: odwołano krajowe spotkanie młodzieży

Kubańska Konferencja Episkopatu odwołała pierwsze w historii spotkanie młodzieży na poziomie krajowym, które miało się odbyć w dniach od 1 do 4 sierpnia w Santiago de Cuba. Zamiast tego odbędą się spotkania na poziomie każdej diecezji.
2019-07-04 09:59:14
miniaturka

Już wkrótce rusza festiwal "Przyjaciele Jezusa"

Przyjaciele Jezusa to inicjatywa ewangelizacyjna organizowana w Kostrzynie nad Odrą podczas rockowego festiwalu Pol’and’Rock.
2019-07-04 11:01:51
miniaturka

Kard. Raï: pokojowy plan Kushnera „policzkiem wieku”

Pokojowy plan, który miałby przynieść pokój pomiędzy Izraelitami a Palestyńczykami, okrzyknięty przez niektórych „planem wieku”, a zaproponowany przez Jareda Kushnera, członka administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych, jest tak naprawdę „policzkiem wieku”.
2019-07-04 11:23:30
miniaturka

Burkina Faso: kolejne ataki na chrześcijan

W północnej części Burkina Faso nie ustają ataki na chrześcijan. W tych dniach w jednej z wiosek dżihadyści zamordowali 4 katolików. Jednocześnie zagrozili pozostałym, że jeżeli nie przejdą na islam zostaną tak samo potraktowani.
2019-07-04 11:42:24
miniaturka

Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych

Zapraszamy na IV Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 20 - 21 listopada 2021 r. w formie online i poświęcony będzie tematyce: "Rodzina Polonijna wobec aktualnej sytuacji pandemii". Poszczególne sesje i warsztaty poświęcone będą zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem rodziny polonijnej w dobie pandemii, zagadnieniom wychowawczym i zdrowotnym. Serdecznie zapraszamy!