Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-04 11:46
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

W krajach misyjnych seminaria są pełne i potrzebują pomocy

Kościoły w krajach misyjnych zasadniczo nie doświadczają kryzysu powołań. Często możemy tam spotkać seminaria, w których jest po 200, 300 alumnów – przypomina ks. Guy Bognon, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

Autor/źródło: pixabay, ks. Guy Bognon, CC0

Instytucja ta jest jednym z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych. Od 130 lat wspiera seminaria w krajach misyjnych, przede wszystkim w Afryce i Azji, gdzie powołań jest najwięcej.

Jak podkreśla pochodzący z Beninu ks. Bognon, liczne powołania kapłańskie są świadectwem żywotności Kościoła lokalnego. U nas ludzie nie ukrywają swej wiary, lecz ją praktykują, chodzą do kościoła, angażują się we wspólnotach i parafiach. Działające w takich warunkach duszpasterstwa powołaniowe przynoszą obfite owoce. Seminaria są pełne, ale potrzebują pomocy – mówi ks. Bognon.

Papieskie Dzieło św. Piotra wspiera seminaria w krajach misyjnych

    “Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła na różne sposoby wspiera seminaria w krajach misyjnych. Przede wszystkim co roku przesyłamy seminariom tak zwaną pomoc zwyczajną, czyli opłacamy profesorów i innych formatorów w seminariach. Ponadto udzielamy też wsparcia jednorazowego, w formie nadzwyczajnej, na przykład na rozbudowę seminarium, na budowę kaplicy, sali wykładowej czy biblioteki – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Bognon. – Odpowiadamy też na inne sygnalizowane nam potrzeby seminariów. Zajmujemy się również wykształceniem formatorów. Przydzielamy stypendia dla kapłanów, którzy w konkretnych diecezjach zostali przeznaczeni do pracy w seminarium. Dbamy też o stałą formację profesorów, o to, by uzupełniali swą wiedzę, ale też, by między sobą dzielili się swymi doświadczeniami w tej wspólnej misji. Co roku organizujemy dla nich spotkania w jednym z krajów misyjnych. Wspieramy te spotkania finansowo, ale też sami w nich uczestniczymy, aby wiedzieć, jak ich wspomagać.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-04 11:01:51
miniaturka

Kard. Raï: pokojowy plan Kushnera „policzkiem wieku”

Pokojowy plan, który miałby przynieść pokój pomiędzy Izraelitami a Palestyńczykami, okrzyknięty przez niektórych „planem wieku”, a zaproponowany przez Jareda Kushnera, członka administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych, jest tak naprawdę „policzkiem wieku”.
2019-07-04 11:23:30
miniaturka

Burkina Faso: kolejne ataki na chrześcijan

W północnej części Burkina Faso nie ustają ataki na chrześcijan. W tych dniach w jednej z wiosek dżihadyści zamordowali 4 katolików. Jednocześnie zagrozili pozostałym, że jeżeli nie przejdą na islam zostaną tak samo potraktowani.
2019-07-04 11:42:24
miniaturka

Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych

Komisja ds. Małżeństw i Rodzin w ramach Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodnie zaprasza na Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 26 - 27 października w La Ferte–sous–Jouarre pod Paryżem. Tematem przewodnim Kongresu będzie funkcjonowanie poradni rodzinnych w warunkach emigracyjnych. Patronami tego wydarzenia są: Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Leczowicz oraz Rektor PMK we Francji ks. Bogusław Brzyś.
2019-07-04 12:13:58
miniaturka
play

Ewangelia - 14 lipca 2019

Posłuchaj słów Ewangelii na dzień 14 lipca 2019
2019-07-04 12:15:30
miniaturka
play

Ewangelia - 15 lipca 2019

Posłuchaj słów Ewangelii na dzień 15 lipca 2019
2019-07-04 12:16:51
miniaturka
play

Ewangelia - 16 lipca 2019

Posłuchaj słów Ewangelii na dzień 16 lipca 2019