Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-27 16:36
BP KEP

Londyn: dziękczynienie za Polską Misję Katolicką w Anglii i Walii

Dziękujemy Panu Bogu za pracę duszpasterską kolejnych rektorów i księży diecezjalnych i zakonnych, za pracę zakonnic i wiernych świeckich. Za tych, którzy służyli polskim żołnierzom w okresie i po II wojnie światowej – powiedział abp Stanisław Gądecki w Londynie.

Abp Stanisław Gądecki – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – wyraził wdzięczność za trwające przez 125 lat wysiłki Polaków na rzecz ustanowienia własnych ośrodków duszpasterskich. „Dzięki temu czasami odkupowano od Anglików kościoły; nierzadko budowano je od początku. Polacy wspierali powstające parafie finansowo; w miarę swoich możliwości i talentów pracowali społecznie przy budowie, remontach i prowadzeniu parafii” – powiedział.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał również, że dzięki hojności Polaków i zaangażowaniu polskich kapłanów Polska Misja Katolicka jest właścicielem 30 kościołów, 12 kaplic, 39 plebanii i 55 ośrodków parafialnych.

Z kolei rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prał. Stefan Wylężek zaznaczył, że struktura PMK obejmuje 90 parafii, w ramach których jest 221 miejsc, gdzie sprawowana jest Eucharystia. „Chcemy dziękować Panu Bogu za te 125-lecie, chcemy spojrzeć w przyszłość w jaki sposób możemy tutaj gromadzić Polaków i starać się z nimi wzrastać w wierze, bo jest ich bardzo wielu” – powiedział.

„Chcemy również zaprosić wszystkich do kontynuowania naszej obecności tutaj w Kościele i jako Polacy w kulturze polskiej” – powiedział rektor PMK w Anglii i Walii.

Obchodom 125-lecia PMK w Anglii i Walii towarzyszy również wystawa obrazująca rozwój Polskiej Misji Katolickiej na Wyspach. Zostało również wydane 3-tomowe dzieło dotyczące historii PMK, parafii oraz wszystkich księży, którzy kiedykolwiek pracowali w PMK w Anglii i Walii.

Źródło: BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-27 17:25:53
miniaturka

Zakończono diecezjalny etap beatyfikacji Chiary Lubich

Chiara Lubich była założycielką Ruchu Focolari - "Dzieła Maryi". Po zniszczeniach II wojny światowej Ruch zaproponował duchowość jedności i dialogu. Był on dziełem życia Chiary.
2019-10-27 17:48:54
miniaturka

Ekspert KEP: niezbędna edukacja seksualna dostosowana do wieku i wrażliwości dziecka

Komentując niedawne badania IBRIS nt. edukacji seksualnej, ks. Przemysław Drąg podkreśla, że Kościół opowiada się za edukacją seksualną, która nie opisuje człowieka wyłącznie na podstawie orientacji seksualnej, jak czynią to np. środowiska LGBT.
2019-10-27 18:48:02
miniaturka

Suchowola: obchody 35. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

"Módlmy się, abyśmy zawsze mieli odwagę stanąć po stronie prawdy i jej bronić" - mówił do wiernych w Suchowoli bp Tadeusz Wojda. Zgromadzeni na uroczystej Mszy św. dziękowali Bogu za świadectwo wiary ks. Jerzego, a także modlili się o jego kanonizację.
2019-10-28 08:09:52
miniaturka

Sudan Płd.: tragiczna powódź pogłębia głód i grozi epidemiami

Kościół w Sudanie Południowym apeluje do wspólnoty międzynarodowej o udzielenie natychmiastowej pomocy mieszkańcom tego kraju walczącym ze skutkami potężnych powodzi.
2019-10-28 08:39:46
miniaturka

Umiłowani. Kilkanaście tysięcy osób na uwielbieniu na Tauron Arenie!

Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział 26 października w uwielbieniu „Umiłowani”, które poprowadzili dominikanie o. Adam Szustak i o. Tomasz Nowak z zespołem Owca.
2019-10-28 09:09:32
miniaturka

Caritas: III Forum Miłosierdzia

Do końca października można potwierdzać swój udział w III Forum Miłosierdzia organizowanym 9 listopada 2019 r. przez Caritas Diecezji Siedleckiej.