Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-27 18:55
nc / tm/ KAI

Suchowola: obchody 35. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

"Módlmy się, abyśmy zawsze mieli odwagę stanąć po stronie prawdy i jej bronić" - mówił do wiernych w Suchowoli bp Tadeusz Wojda. Zgromadzeni na uroczystej Mszy św. dziękowali Bogu za świadectwo wiary ks. Jerzego, a także modlili się o jego kanonizację.

Autor/źródło: Andrzej Iwański/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0

Arcybiskup metropolita porównał w homilii życie ks. Jerzego do życia Apostoła Pawła. Obydwaj, pomimo wielu przeciwności i prób, wyszli z nich zwycięsko, dlatego, że zaufali całkowicie Jezusowi. Obydwaj doświadczali krzywd, niesprawiedliwości i cierpienia ze względu na Jezusa Chrystusa i głoszoną prawdę.

Metropolita białostocki przywołał fragmenty homilii kapelana Solidarności, w których podkreślał on jednoznacznie, że życie można budować tylko na prawdzie, bo ona ma swoje źródło w Bogu.

Zdaniem hierarchy wiele jeszcze pozostało w ludzkich sercach spuścizny komunistycznej, która spowodowała rozdwojenie postaw, niszcząc wewnętrzną spójność sumienia i prawdy. „Doświadczamy tego swoistego dramatu na co dzień. Często jesteśmy obojętni wobec kłamstwa, nie demaskujemy go, nie walczymy z nim. Dajemy co najwyżej do zrozumienia, że w kłamstwo nie wierzymy, ale to nie jest właściwa postawa. To nie jest postawa chrześcijańska, gdy ktoś przymyka oko lub przyzwala na kłamstwo. Taka postawa zniewala, gdy tymczasem odważne dawanie świadectwa prawdzie czyni człowieka wolnym, nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia” – wskazywał.

Abp Wojda, przypominając walkę z prawdą, jaka miała miejsce w czasach komunistycznych podał współczesne przykłady podobnych presji i walki z prawdą, współczesnego „kryzysu prawdy”.

„Świadectwo ks. Jerzego staje się dziś szczególnie ważne. Związane jest to przede wszystkim z coraz powszechniejszym poddawaniem w wątpliwość prawdy obiektywnej pochodzącej od Boga i gloryfikowaniem wolności osobistej. W imię tej wolności współczesny człowiek pretenduje do zastąpienia Boga i zarezerwowania sobie prawa do samodzielnego decydowania o dobru i złu własnego postępowania” – tłumaczył.

Zgromadzonych na liturgii zachęcał do modlitwy „już nie za ks. Jerzego, ale przez pośrednictwo ks. Jerzego, aby prawda zawsze zwyciężała najpierw w nas, a potem w naszych rodzina i w naszym społeczeństwie. Módlmy się do Boga za pośrednictwem bł. ks. Jerzego, aby kłamstwo ani żadne ideologie nie przeważały nad prawdą i nie zdołały nam odebrać wolności. Módlmy się, abyśmy zawsze mieli odwagę stanąć po stronie prawdy i jej bronić”.

Na uroczystości przybył kapelan Prezydenta RP, ks. Zbigniew Kras, który na początku odczytał list od Andrzeja Dudy.

Mszę św. koncelebrował ks. Ryszard Umański, kapelan Solidarności oraz kapłani białostockiego prezbiterium. Obecny był również przedstawiciel prawosławnego abp. Jakuba.

Uroczystości zgromadziły przedstawicieli rządu, parlamentarzystów władz wojewódzkich i lokalnych. Wzięła w nie udział Kampanię Honorową Policji, reprezentanci służb mundurowych: Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Lasów Państwowych oraz poczty sztandarowe. Jak zawsze na uroczystości upamiętniające ks. Jerzego przybyli związkowy Solidarności z Regionu Podlaskiego wraz przewodniczącym Józefem Mozolewskim, a także z innych części Polski. Przybyła również rodzina bł. ks. Jerzego.

Przed Mszą św. na placu pod pomnikiem kapłana-męczennika miały miejsce okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Po Mszy św. w kościele miał miejsce koncert pt. „Dobrem zwyciężać”. Wystąpił w nim m. in. znany aktor i reżyser Jerzy Zelnik.

tm / Suchowola

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-10-27 12:45:34
miniaturka

Bp Andrzej Jeż w Łagiewnikach: "narody" to w pierwszym rzędzie środowiska naszego życia

W ostatnią niedzielę Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego Mszy św. sprawowanej o godz. 7.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przewodniczył ks. bp Andrzej Jeż z Tarnowa. Eucharystię transmitował program pierwszy TVP.
2019-10-27 17:25:53
miniaturka

Zakończono diecezjalny etap beatyfikacji Chiary Lubich

Chiara Lubich była założycielką Ruchu Focolari - "Dzieła Maryi". Po zniszczeniach II wojny światowej Ruch zaproponował duchowość jedności i dialogu. Był on dziełem życia Chiary.
2019-10-27 17:48:54
miniaturka

Ekspert KEP: niezbędna edukacja seksualna dostosowana do wieku i wrażliwości dziecka

Komentując niedawne badania IBRIS nt. edukacji seksualnej, ks. Przemysław Drąg podkreśla, że Kościół opowiada się za edukacją seksualną, która nie opisuje człowieka wyłącznie na podstawie orientacji seksualnej, jak czynią to np. środowiska LGBT.
2019-10-27 22:41:58
miniaturka

Londyn: dziękczynienie za Polską Misję Katolicką w Anglii i Walii

Dziękujemy Panu Bogu za pracę duszpasterską kolejnych rektorów i księży diecezjalnych i zakonnych, za pracę zakonnic i wiernych świeckich. Za tych, którzy służyli polskim żołnierzom w okresie i po II wojnie światowej – powiedział abp Stanisław Gądecki w Londynie.
2019-10-28 08:09:52
miniaturka

Sudan Płd.: tragiczna powódź pogłębia głód i grozi epidemiami

Kościół w Sudanie Południowym apeluje do wspólnoty międzynarodowej o udzielenie natychmiastowej pomocy mieszkańcom tego kraju walczącym ze skutkami potężnych powodzi.
2019-10-28 08:39:46
miniaturka

Umiłowani. Kilkanaście tysięcy osób na uwielbieniu na Tauron Arenie!

Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział 26 października w uwielbieniu „Umiłowani”, które poprowadzili dominikanie o. Adam Szustak i o. Tomasz Nowak z zespołem Owca.