Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-28 08:09
AC / Beata Zajączkowska

Sudan Płd.: tragiczna powódź pogłębia głód i grozi epidemiami

Kościół w Sudanie Południowym apeluje do wspólnoty międzynarodowej o udzielenie natychmiastowej pomocy mieszkańcom tego kraju walczącym ze skutkami potężnych powodzi.

Autor/źródło: Pixabay, AngelinaUloma, licencja: CC0

Zostały one spowodowane niespotykanymi w tym kraju opadami deszczu. Najtrudniejsza sytuacja panuje w północo-wschodnim regionie, gdzie ponad 200 tys. Sudańczyków potrzebuje pilnego wsparcia. Sama Caritas nie jest w stanie stawić czoła skutkom kataklizmu.

Katastrofalne ulewy trwają od końca lipca. Woda zalała zarówno kilkadziesiąt tysięcy domów, jak i pola uprawne, niszcząc to, co udało się wyhodować, w wielu miejscach pochłonęła też zgromadzone zapasy żywności. „Kataklizm uderza w kraj wyniszczony wojną domową, w którym i tak 2/3 ludności, czyli 7 mln ludzi jest w stanie żyć tylko dzięki wsparciu humanitarnemu” – mówi Radiu Watykańskiemu Alberto Zerboni, koordynujący w Sudanie Południowy działania organizacji „Lekarze bez Granic”. Wskazuje on, że działania pomocowe są utrudnione. Na wiele terenów wciąż nie można dojechać, woda zalała też wiele punktów pomocy medycznej, niszcząc sprzęt i zapasy leków.

- Powódź sprawia, że skażone zostały źródła wody pitnej, trzeba więc wyczyść studnie i je wydezynfekować. Brakuje też pożywienia, ludzie stracili dach nad głową. Woda zabrała dosłownie wszystko – mówi papieskiej rozgłośni Alberto Zerboni. – Sudan Południowy jest wyniszczony przez wojnę, ludzie wielokrotnie musieli uciekać przed przemocą, są naprawdę na krawędzi wytrzymałości. Ci ludzie i tak już chronicznie niedożywieni, jeśli nie otrzymają pilnej pomocy zostaną zdziesiątkowani przez choroby. Grozi też wybuch epidemii, już jest poważne zagrożenie cholerą. Brak dostępu do czystej wody może spowodować ogromną falę zgonów.

W wyniku powodzi ucierpiało w Sudanie Płd. ponad 490 tys. dzieci. Brak odpowiedniej pomocy medycznej sprawia, że masowo umierają na biegunki i malarię. UNICEF stara się odpowiedzieć na ten kryzys organizując nadzwyczajną zbiórkę potrzebnych środków.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-27 17:48:54
miniaturka

Ekspert KEP: niezbędna edukacja seksualna dostosowana do wieku i wrażliwości dziecka

Komentując niedawne badania IBRIS nt. edukacji seksualnej, ks. Przemysław Drąg podkreśla, że Kościół opowiada się za edukacją seksualną, która nie opisuje człowieka wyłącznie na podstawie orientacji seksualnej, jak czynią to np. środowiska LGBT.
2019-10-27 18:48:02
miniaturka

Suchowola: obchody 35. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

"Módlmy się, abyśmy zawsze mieli odwagę stanąć po stronie prawdy i jej bronić" - mówił do wiernych w Suchowoli bp Tadeusz Wojda. Zgromadzeni na uroczystej Mszy św. dziękowali Bogu za świadectwo wiary ks. Jerzego, a także modlili się o jego kanonizację.
2019-10-27 22:41:58
miniaturka

Londyn: dziękczynienie za Polską Misję Katolicką w Anglii i Walii

Dziękujemy Panu Bogu za pracę duszpasterską kolejnych rektorów i księży diecezjalnych i zakonnych, za pracę zakonnic i wiernych świeckich. Za tych, którzy służyli polskim żołnierzom w okresie i po II wojnie światowej – powiedział abp Stanisław Gądecki w Londynie.
2019-10-28 08:39:46
miniaturka

Umiłowani. Kilkanaście tysięcy osób na uwielbieniu na Tauron Arenie!

Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział 26 października w uwielbieniu „Umiłowani”, które poprowadzili dominikanie o. Adam Szustak i o. Tomasz Nowak z zespołem Owca.
2019-10-28 09:09:32
miniaturka

Caritas: III Forum Miłosierdzia

Do końca października można potwierdzać swój udział w III Forum Miłosierdzia organizowanym 9 listopada 2019 r. przez Caritas Diecezji Siedleckiej.
2019-10-28 09:36:33
miniaturka

Indie: trzej księża zatrzymani w związku ze śmiercią nastolatka

Trzech księży zostało zatrzymanych w Indiach w związku ze śmiercią hinduskiego piętnastolatka. Chrześcijanie podejrzewają, że to kolejny atak na Kościół sprowokowany przez członków Nacjonalistycznej Partii Ludowej.