Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-18 20:24
KKBiDS

Liturgia Wielkiego Tygodnia w roku 2021

W związku z trwającą pandemią, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała stosowną Notę, która precyzuje kwestie celebracji liturgii Wielkiego Tygodnia w roku bieżącym

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC0

KONGREGACJA DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW

Prot. N. 96/21

NOTA DO BISKUPÓW I KONFERENCJI EPISKOPATÓW
W SPRAWIE CELEBRACJI WIELKIEGO TYGODNIA 2021

Intencją niniejszej noty jest przedstawienie kilku prostych wskazówek, które pomogą Biskupom w wypełnieniu ich zadania oceny konkretnych sytuacji i zapewnienia duchowego dobra pasterzom i wiernym, w przeżyciu tego Wielkiego Tygodnia roku liturgicznego.

Nadal przeżywamy dramat pandemii COVID-19, która spowodowała wiele zmian, także w naszym zwyczajnym sposobie sprawowania liturgii. Normy i wskazania zawarte w księgach liturgicznych, opracowane z myślą o normalnych czasach, nie do końca znajdują zastosowanie w wyjątkowych momentach kryzysu, takich jak obecne. Dlatego biskup, jako moderator życia liturgicznego w swoim Kościele, jest wezwany do podejmowania roztropnych decyzji, aby liturgia mogła być sprawowana owocnie dla Ludu Bożego i dla dobra dusz powierzonych jego pieczy, z zachowaniem zasad ochrony zdrowia i przepisów władz odpowiedzialnych za dobro wspólne.

Raz jeszcze przypominamy Biskupom o dekrecie wydanym przez tę dykasterię z upoważnienia Ojca Świętego 25 marca 2020 r. (Prot. N. 154/20), w którym zaproponowano pewne wytyczne dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia. Dekret ten jest aktualny również w tym roku. Zachęcamy zatem do ponownego zapoznania się z nim, mając na uwadze decyzje, jakie Biskupi będą musieli podjąć w związku z nadchodzącymi celebracjami paschalnymi w konkretnej sytuacji swojego kraju. W wielu krajach nadal obowiązują surowe warunki kwarantanny, które uniemożliwiają obecność wiernych w kościele, podczas gdy w innych powraca się do bardziej normalnego sposobu sprawowania kultu.

  • Wykorzystanie mediów społecznościowych bardzo pomogło duszpasterzom w zapewnieniu wsparcia i bliskości swoim wspólnotom w okresie pandemii. Obok tych pozytywnych rezultatów zaobserwowano również aspekty problematyczne. W obchodach Wielkiego Tygodnia sugeruje się ułatwienie i uprzywilejowanie medialnych relacji z uroczystości pod przewodnictwem Biskupa, zachęcając wiernych, którzy nie mogą udać się do swojego kościoła, do śledzenia uroczystości diecezjalnych jako znaku jedności.
  • We wszystkich celebracjach, w łączności z Konferencją Episkopatu, należy zwrócić uwagę na pewne szczególne momenty i gesty, zgodnie z wymogami służby zdrowia (por. List Kardynała Prefekta do Przewodniczących Konferencji Episkopatów: Z radością powróćmy do Eucharystii!, 15 sierpnia 2020 r., Prot. N. 432/20).
  • W razie potrzeby można przenieść Mszę Świętą Krzyżma na inny, bardziej odpowiedni dzień; wskazane jest, aby uczestniczyła w niej znaczna reprezentacja pasterzy, szafarzy i wiernych.
  • W odniesieniu do celebracji Niedzieli Palmowej, Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej zachowują ważność wskazania podane w ubiegłym roku.
  • Zachęca się do przygotowania odpowiednich pomocy dla modlitwy rodzinnej i osobistej, także z wykorzystaniem niektórych części Liturgii Godzin.

Kongregacja składa serdeczne podziękowania Biskupom i Konferencjom Episkopatów za ich duszpasterską odpowiedź na szybko zmieniającą się sytuację w ciągu roku. Mamy świadomość, że podjęte decyzje nie zawsze były łatwe do zaakceptowania przez duszpasterzy i wiernych świeckich. Wiemy jednak, że zostały one podjęte w celu zapewnienia, aby święte tajemnice były celebrowane w sposób jak najbardziej skuteczny dla naszych wspólnot, z poszanowaniem dobra wspólnego i zdrowia publicznego.

Z siedziby Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 17 lutego 2021 roku, Środa Popielcowa.

Robert Kardynał Sarah
Prefekt

Ks. Arthur Roche
Arcybiskup Sekretarz

(Tłumaczenie z języka włoskiego: o. S. Tasiemski / Biuro ds. komunikacji zagranicznej KEP)


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-18 16:39:14
miniaturka

Biden pobożnym katolikiem? Abp Naumann: „Prezydent musi przestać udawać”

„Joe Biden powinien przestać nazywać siebie pobożnym katolikiem i przyznać, że jego poglądy na aborcję są sprzeczne z nauczaniem Kościoła” – uważa abp Naumann, dodając, że Biden powinien powstrzymać się od przystępowania do Komunii św.
2021-02-18 17:00:10
miniaturka
play

Modlitwa „Ojcze nasz” z... perspektywy św. Józefa! Rekolekcje wielkopostne [wideo]

Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. To rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z... perspektywy św. Józefa! Poprowadzi je bp Artur Ważny. Odcinki będą ukazywały się od 22 lutego w kolejne poniedziałki i czwartki Wielkiego Postu.
2021-02-18 18:42:44
miniaturka

Europoseł PO: w sprawie aborcji potrzebne jest referendum

„W naszym liście zaznaczyliśmy, że trzeba podjąć działania, umożliwiające kobietom wybór, ale przy uwzględnieniu również ochrony życia nienarodzonych. To jest element, którego w dzisiejszym stanowisku PO nie ma” – mówi Jan Olbrycht, europoseł Platformy Obywatelskiej.
2021-02-19 09:38:13
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Skrzywdzonym nie zabraknie wsparcia wspólnoty Kościoła

„Chcemy podkreślić, że skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także wsparcia całej wspólnoty Kościoła” – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
2021-02-19 10:33:51
miniaturka

Benedyktowi XVI od samego początku zależało na ujawnianiu nadużyć wobec małoletnich

Zwrócił na to uwagę podsekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych ks. Markus Graulich SDB na łamach niemieckiego dziennika „Die Tagespost”. Jego zdaniem refleksje kard. Josepha Ratzingera dostarczyły klucza do „prawdziwej odnowy” w Kościele.
2021-02-19 10:58:15
miniaturka

Theology on Tap: nie da się być „letnim” ani „wybiórczym” katolikiem

W obecnych czasach, pełnych światopoglądowego i duchowego zamętu, nie ma miejsca dla „letnich” katolików, którzy wybiórczo podchodzą do kwestii wiary. Podkreślali to dobitnie uczestnicy spotkania w ramach programu „Theology on Tap”