Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-18 18:41
mk

Europoseł PO: w sprawie aborcji potrzebne jest referendum

„W naszym liście zaznaczyliśmy, że trzeba podjąć działania, umożliwiające kobietom wybór, ale przy uwzględnieniu również ochrony życia nienarodzonych. To jest element, którego w dzisiejszym stanowisku PO nie ma” – mówi Jan Olbrycht, europoseł Platformy Obywatelskiej.

Autor/źródło: euranet_plus /Flickr (CC BY-SA 2.0)

Nawiązuje do listu konserwatywnej grupy członków PO, w którym proponowali oni przeprowadzenie referendum ws. przepisów aborcyjnych. Zaznaczyli, że „wobec wielkiego kryzysu społecznego, spowodowanego zaostrzeniem przez PiS przepisów aborcyjnych, Platforma nie powinna zajmować radykalnego stanowiska i stawać się stroną w wojnie aborcyjnej, która spolaryzuje nasz kraj na wiele lat”.

„Otwarcie puszki Pandory przez wyrok TK spowodowało, że nastroje w tych sprawach bardzo się zradykalizowały. To widać gołym okiem. Im bardziej ktoś naciska – tak jak w przypadku wyroku Trybunału – tym bardziej pojawiają się procesy liberalizujące. Mówię to jako osoba, która z pomysłem zalegalizowania aborcji do 12 tygodnia ciąży się nie zgadza” – ocenia J. Olbrycht.

Europoseł podkreśla, że stanowisko zarządu PO jest „próbą zdefiniowania siebie w sytuacji określonego konfliktu”. Zwraca uwagę, że zarząd partii przyznał, że potrzebna jest w tej sprawie nowa umowa społeczna. „Pytanie, jaki będzie sposób przyjęcia tej umowy” – mówi europoseł. Dodaje, że ewentualne referendum powinno być dobrze przygotowane (przede wszystkim jeśli chodzi o sformułowanie pytań) i poprzedzone debatą publiczną.

„Jest istotna różnica między wartościami, które wyznajemy, które dla ludzi wierzących mają bardzo określoną genezę i nie podlegają żadnym głosowaniom czy uzgodnieniom, a legislacją” – podkreśla europoseł.

„Cały ten spór dotyczy rozstrzygnięć o charakterze prawnym, a one zawsze są wynikiem społecznych uzgodnień. Dlatego nasze stanowisko jako grupy konserwatywnej jest takie, że w tak drażliwej sprawie potrzeba szerokiej dyskusji, którą my określiliśmy jako referendum” – podsumowuje Jan Olbrycht.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-02-18 14:45:44
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wielki Post ma być radosny czy smutny? Momentem, w którym możemy doświadczyć, jak smutek prowadzi do radości jest spowiedź. Żal za grzechy pozwala nam przyjąć Boże miłosierdzie. Ponownie wracamy do przyjaźni z Jezusem, czego oczywistym owocem jest radość.
2021-02-18 16:39:14
miniaturka

Biden pobożnym katolikiem? Abp Naumann: „Prezydent musi przestać udawać”

„Joe Biden powinien przestać nazywać siebie pobożnym katolikiem i przyznać, że jego poglądy na aborcję są sprzeczne z nauczaniem Kościoła” – uważa abp Naumann, dodając, że Biden powinien powstrzymać się od przystępowania do Komunii św.
2021-02-18 17:00:10
miniaturka
play

Modlitwa „Ojcze nasz” z... perspektywy św. Józefa! Rekolekcje wielkopostne [wideo]

Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. To rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z... perspektywy św. Józefa! Poprowadzi je bp Artur Ważny. Odcinki będą ukazywały się od 22 lutego w kolejne poniedziałki i czwartki Wielkiego Postu.
2021-02-18 20:30:18
miniaturka

Liturgia Wielkiego Tygodnia w roku 2021

W związku z trwającą pandemią, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała stosowną Notę, która precyzuje kwestie celebracji liturgii Wielkiego Tygodnia w roku bieżącym
2021-02-19 09:38:13
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Skrzywdzonym nie zabraknie wsparcia wspólnoty Kościoła

„Chcemy podkreślić, że skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także wsparcia całej wspólnoty Kościoła” – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
2021-02-19 10:33:51
miniaturka

Benedyktowi XVI od samego początku zależało na ujawnianiu nadużyć wobec małoletnich

Zwrócił na to uwagę podsekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych ks. Markus Graulich SDB na łamach niemieckiego dziennika „Die Tagespost”. Jego zdaniem refleksje kard. Josepha Ratzingera dostarczyły klucza do „prawdziwej odnowy” w Kościele.