Strona główna
opoka.org.pl
2022-03-03 09:00
PS

List Kard. O'Malleya - przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

"Z ciężkim sercem piszę dziś do Was wszystkich, wspominając jak ledwie pół roku temu zebraliśmy się razem w Warszawie (...) Nasze dzieło ochrony zaczyna się od ochrony godności człowieka" - napisał kard. Seán O'Malley, przewodniczący PCPM.

Moi drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,

               Z ciężkim sercem piszę dziś do Was wszystkich, wspominając jak ledwie pół roku temu zebraliśmy się razem w Warszawie zjednoczeni w zamiarze podwojenia  naszych wysiłków na rzecz kościołów Europy Środkowej i Wschodniej, aby chroniły najsłabszych ludzi znajdujących się pod naszą opieką.

               Podczas trzech dni modliliśmy się, dzieliliśmy i słuchaliśmy jedni drugich, kładąc fundamenty pod więzi, na których z biegiem czasu będzie można zbudować sieć osób oddanych ochronie dzieci i towarzyszeniu tym kobietom i mężczyznom, którzy doświadczyli wykorzystania.

               Wtedy nie mieliśmy pojęcia, że Wasze wysiłki, tak ważne w spokojnych czasach, zostaną przekierowane, abyście mogli dotrzeć do tych, których, jak to nazwał papież Franciszek, diabelska logika wojny, uczyniła jeszcze bardziej bezbronnymi. Nasze dzieło ochrony zaczyna się od ochrony godności człowieka. W minioną niedzielę Ojciec Święty wyraził to słowami: „Ci, którzy wszczynają wojnę, zapominają o człowieczeństwie. Nie zaczynają od ludzi, nie patrzą na prawdziwe życie ludzi, ale przedkładają partykularne interesy i władzę przed wszystkim innym. Ufają diabolicznej i przewrotnej logice broni, która jest jak najbardziej odległa od logiki Boga. I dystansują się od zwykłych ludzi, którzy chcą pokoju”.

               Łączę mój głos z jego głosem, by błagać o zakończenie tej wojny. Zapewniam również Was wszystkich o modlitewnej solidarności Papieskiej Komisji z naszymi braćmi i siostrami z kościołów Ukrainy oraz z Kościołami sąsiednich narodów, gdyż w ciągu następnych tygodni coraz więcej bezbronnych ludzi przekroczy granice, aby uciec przed tą wojną w poszukiwaniu, a faktycznie w potrzebie, widzialnego wyrazu Bożej miłości. Obyście znaleźli siłę, by być tym znakiem nadziei i miłości w trudnych czasach. Bądźcie pewni mojej stałej modlitwy,

 
Pozdrawiam w Chrystusie

 

Seán Kard. O'Malley, OFM Cap.
Prezydent

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-03-01 09:22:24
miniaturka

Bp Lechowicz do Polonii: pomagajcie kształtować świadomość społeczną za granicą

Najważniejszą sprawą jest oczywiście modlitwa, która ma ogromną moc – mówi delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zachęcając, by w środowiskach polonijnych nie ustawały modlitwy. Kolejnym rodzajem zaangażowania, o które bp Lechowicz prosi Polaków poza ojczyzną, jest pomoc finansowa Ukrainie i jej uchodźcom. Nie bez znaczenia jest też kształtowanie świadomości społecznej w środowiskach, w których żyjemy.
2022-03-01 10:12:16
miniaturka

Polonia solidarna z Ukrainą

Francja, Niemcy, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Hiszpania, USA, Wyspy Kanaryjskie - polska społeczność na całym świecie pomaga Ukrainie. Wszyscy czujemy się wstrząśnięci wiadomościami, które docierają do nas z Ukrainy. "W takich chwilach czujemy potrzebę solidarności z naszymi braćmi i siostrami, którzy cierpią biedę z powodu wojny. Wspieramy ich naszą modlitwą i postem, ale nasze wsparcie może też przybrać konkretny, materialny wyraz".
2022-03-01 21:58:17
miniaturka

Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP po posiedzeniu w dniu 01.03.2022 r.

1 marca 2022 roku odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Spotkanie odbyło się w formie zdalnej (on-line)
2022-03-04 08:22:22
miniaturka

Kościół w Polsce tworzy wspólnotę ze zranionymi wykorzystaniem seksualnym

Skrzywdzeni mają prawo liczyć na nasze duchowe towarzyszenie – zwrócił uwagę abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Kościół w Polsce przeżywa 4 marca Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.
2022-03-07 20:48:41
miniaturka

O wieloaspektową promocję ludzkiego życia w jego fazie prenatalnej

W 1993 r. weszła w życie ustawa „O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”
2022-03-11 10:47:02
miniaturka

Etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej

9 marca o godz. 11ej w całej Polsce odbył się etap diecezjalny XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej