Strona główna
opoka.org.pl
2022-03-01 09:20
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Lechowicz do Polonii: pomagajcie kształtować świadomość społeczną za granicą

Najważniejszą sprawą jest oczywiście modlitwa, która ma ogromną moc – mówi delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zachęcając, by w środowiskach polonijnych nie ustawały modlitwy. Kolejnym rodzajem zaangażowania, o które bp Lechowicz prosi Polaków poza ojczyzną, jest pomoc finansowa Ukrainie i jej uchodźcom. Nie bez znaczenia jest też kształtowanie świadomości społecznej w środowiskach, w których żyjemy.

KOŚCIÓŁ DLA UKRAINY - Zapraszamy do śledzenia i włączenia się w podejmowane dzieła.

Najważniejszą sprawą jest oczywiście modlitwa, która ma ogromną moc – mówi delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zachęcając, by w środowiskach polonijnych nie ustawały modlitwy w intencji narodu ukraińskiego, wszystkich ofiar wojny i tych wszystkich, którzy mają jakąkolwiek moc decydowania o jej losach – To także modlitwa w intencji Putina, aby Pan Bóg sprawił, że zacznie on podejmować właściwe decyzje.

Kolejnym rodzajem zaangażowania, o które bp Lechowicz prosi Polaków poza ojczyzną, jest pomoc finansowa Ukrainie i jej uchodźcom. – Jest w tej chwili bardzo dużo różnych kont, jak choćby Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie i Caritas Polska i wiele, wiele organizacji i inicjatyw, także zagranicznych – wylicza, zachęcając Polaków, by stawali się przykładem hojności, nawet w drobnych gestach na swoją miarę.

Jak podkreśla hierarcha, są też zadania, w których Polacy w kraju nie mogą „wyręczyć” rodaków za granicą. – Ważne jest, by w tych dniach otoczyć troską, bliskością te osoby, które żyją w Waszych krajach, a które pochodzą z Ukrainy. Emigrantów z Ukrainy jest wielu na całym świecie, a w tych dniach potrzebują oni wsparcia moralnego, duchowego – przypomina.

– Nie bez znaczenia jest też kształtowanie świadomości społecznej w środowiskach, w których żyjemy. Wydaje się, że Europa przejrzała teraz na oczy i powszechnie potępia to, co stało się i wciąż dzieje na Ukrainie. Ale jeśli chodzi o wiedzę i rozumienie pewnych mechanizmów, które kierują Europą Wschodnią i które doprowadziły do tej wojny, wciąż wciąż są one niewystarczające na Zachodzie. Jeśli przywódcy wielu państw ulegają polityce dezinformacji, to cóż dopiero mówić o zwykłych obywatelach – zaznacza bp Lechowicz – Dlatego tak ważne jest, by Polacy za granicą odważnie wykorzystywali szansę do tego, by edukować środowiska, w których żyją, mówiąc o specyfice tej części Europy, żeby dzielić się swoją wiedzą i kształtować świadomość, której brakuje.

Jak zaznaczył, elementem kształtowania świadomości społecznej jest też rozmowa o działaniach, podejmowanych w tej chwili w Polsce, także o pomocy, jakiej nasz kraj udziela uchodźcom, którzy tysiącami przybywają do Polski.

Za: KAI

Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce na rzecz Ukrainy

Kościół katolicki w Polsce zaangażował się w pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom doświadczonym agresją ze strony Rosji, która zaatakowała naszych wschodnich sąsiadów 24 lutego. Wsparcie materialne i modlitewne polskich katolików realizowane jest od pierwszego dnia wojny za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas diecezjalnych i innych organizacji opartych na wolontariacie, inicjatyw zakonnych, uczelni wyższych i wspólnot.

W całej Polsce w niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową po każdej Mszy św. odbędzie się zbiórka ofiar do puszek, które za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. To odpowiedź na apel przewodniczącego KEP, który w dniu wybuchu wojny, 24 lutego, wyraził solidarność z wszystkimi Ukraińcami, zapewnił o modlitwie i gotowości pomocy.

Abp Stanisław Gądecki zwrócił się także do wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.

Apel ten ponowiła Rada Stała KEP, której nadzwyczajne zebranie w związku z sytuacją na Ukrainie, odbyło się 25 lutego. Biskupi zaapelowali o „otwarcie dla sióstr i braci z Ukrainy domów, hosteli, domów diecezjalnych, parafialnych, rekolekcyjnych i wszelkich miejsc, gdzie może być świadczona pomoc ludziom potrzebującym”.

W opublikowanym po spotkaniu komunikacie poinformowano, że przez struktury Caritas Polska, Caritas diecezjalnych i parafialnych, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski oraz innych instytucji kościelnych świadczona będzie pomoc doraźna i długofalowa a pierwsze wsparcie finansowe na bieżące działania kryzysowe już zostało udzielone.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2022-02-25 09:07:16
miniaturka

Komunikat Delegata KEP przed Dniem modlitwy i pokuty

W najbliższą niedzielę – 27 lutego, poprzedzającą Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w kościołach i kaplicach w Polsce będzie odczytywany komunikat Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2022-02-25 09:13:34
miniaturka

Dzień modlitwy w intencji osób skrzywdzonych

W Kościele w Polsce, decyzją Episkopatu, dzień duchowego towarzyszenia osobom skrzywdzonym obchodzony jest w pierwszy piątek Wielkiego Postu. W tym roku Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przeżywany będzie 4 marca.
2022-02-28 12:52:07
miniaturka

Spotkanie dwóch komisji Konferencji Episkopatu Polski

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Komisja Wychowania Katolickiego spotkały na omawianiu programu formacyjnego
2022-03-01 10:12:16
miniaturka

Polonia solidarna z Ukrainą

Francja, Niemcy, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Hiszpania, USA, Wyspy Kanaryjskie - polska społeczność na całym świecie pomaga Ukrainie. Wszyscy czujemy się wstrząśnięci wiadomościami, które docierają do nas z Ukrainy. "W takich chwilach czujemy potrzebę solidarności z naszymi braćmi i siostrami, którzy cierpią biedę z powodu wojny. Wspieramy ich naszą modlitwą i postem, ale nasze wsparcie może też przybrać konkretny, materialny wyraz".
2022-03-01 21:58:17
miniaturka

Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP po posiedzeniu w dniu 01.03.2022 r.

1 marca 2022 roku odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Spotkanie odbyło się w formie zdalnej (on-line)
2022-03-03 09:04:32
miniaturka

List Kard. O'Malleya - przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

"Z ciężkim sercem piszę dziś do Was wszystkich, wspominając jak ledwie pół roku temu zebraliśmy się razem w Warszawie (...) Nasze dzieło ochrony zaczyna się od ochrony godności człowieka" - napisał kard. Seán O'Malley, przewodniczący PCPM.