Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-07 07:02
Waldemar Wesołowski

Legnicki Orszak Trzech Króli

W 9. legnickim Orszaku trzech Króli wzięło udział ponad 2 tysiące osób.

- Objawienie Pańskie to tajemnica Boga, który do nas przychodzi. On jest światłem naszego życia, a my uznajemy, że chcemy tego światła, chcemy w tym świetle chodzić – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. rozpoczynającej legnicki Orszak Trzech Króli.

W homilii mszalnej biskup Kiernikowski podkreślił, że Objawienie jest świętem światła i gwiazdy, która prowadzi. Jest świętem dziecięcia, które jest Panem. – To dziecko stanie się mężem, który da się ukrzyżować, by stać się światłem, drogowskazem, znakiem, sakramentem zbawienia człowieka, żeby człowiek nie błądził w ciemnościach – dodał Biskup legnicki.

Kaznodzieja zaznaczył, że współczesny świat, człowiek potrzebuje światła trwałego, pragnie takiego światła. – To prawdziwe światło nikomu nie zagraża, ale chce uratować człowieka, chce wszystko uzdrowić. Mędrcy oddali Panu pokłon przyjmując to światło. My też pójdziemy za dziecięciem, a tym samym za mężem mocnym, który oddaje za nas życie. Chcemy zobaczyć światło, pójść za światłem i kroczyć w świetle – powiedział.

W tegorocznym, 9 już orszaku, wzięło udział ponad 2 tysiące osób, w tym wiele rodzin z dziećmi. Za gwiazdą betlejemską i Trzema Królami podążali aniołowie, pasterze, nie zabrakło także małych księżniczek i rycerzy. Był też Henryk II Pobożny i księżna Anna. W tym roku w role Mędrców wcielili się uczniowie VII LO. Młodzież z klas mundurowych wraz z harcerzami niosła sztandary, dbała także o porządek i bezpieczeństwo podczas orszaku, wspomagając policję i straż graniczną.

Podczas wędrówki uczniowie legnickich szkół przedstawili trzy inscenizacje związane z tajemnicą Bożego Narodzenia. Dzieci i młodzież z parafii Trójcy św. i szkoły nr 6 opowiedziała o zaślubinach Maryi i Józefa. Młodzież z KSM-u i parafii MB Królowej Polski o walce dobra ze złem. Natomiast dzieci ze szkoły katolickiej im. Św. Rodziny o pokłonie pasterzy i Mędrców.

W tym roku Orszak uświetniła Orkiestra Górnicza ze Złotoryi oraz zespoły folklorystyczne: „Fudżijamki” z Proboszczowa, i „Cichowodzianie” z Budziszowa Wielkiego. Przemarsz ulicami Legnicy zakończyło wspólne kolędowanie u o. franciszkanów, w kościele św. Jana Chrzciciela.

Orszaki Trzech Króli odbyły się w kilkunastu miejscach diecezji legnickiej, min. w Lubinie, Bolesławcu, Jeleniej Górze, Prochowicach.

Ks. Waldemar Wesołowski


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2020-01-06 13:33:05
miniaturka

Franciszek na „Anioł Pański”: bądźmy świadkami Chrystusa tam, gdzie jesteśmy

Do dawania świadectwa Chrystusowi tam, gdzie jesteśmy zachęcił papież Franciszek 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
2020-01-06 13:48:11
miniaturka

Papież pozdrowił chrześcijan Wschodu, młodzież misyjną oraz uczestników Orszaków

Po modlitwie „Anioł Pański” 6 stycznia Franciszek pozdrowił chrześcijan obrządków wschodnich – katolickich i prawosławnych, którzy jutro będą według kalendarza juliańskiego obchodzili Boże Narodzenie.
2020-01-06 14:07:34
miniaturka

Orszak Trzech Króli w obozie dla sudańskich uchodźców

Orszak Trzech Króli przeszedł ścieżkami największego obozu dla uciekinierów z Sudanu Południowego.
2020-01-07 08:38:25
miniaturka

Święta dla niepełnosprawnych w domach Betel

Święta to wyjątkowy i trudny czas dla niepełnosprawnych mieszkańców domów Ruchu Betel, którzy w większości pochodzą z dysfunkcyjnych środowisk i zostali w dzieciństwie porzuceni przez swoich rodziców.
2020-01-07 08:51:35
miniaturka

Ulicami polskich miast przeszły Orszaki Trzech Króli

W niemal 900 miejscowościach w Polsce odbyły się dziś Orszaki Trzech Króli. Uczestnicy dziękowali za „wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny”, m.in. Cud nad Wisłą, ale też zbliżającą się beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
2020-01-07 09:11:48
miniaturka

Hiszpańskim dzieciom prezenty przynoszą Trzej Królowie

Święto Trzech Króli ma w Hiszpanii charakter wyjątkowo rodzinny. Dla dzieci jest to najbardziej wyczekiwany dzień w roku, ponieważ Mędrcy ze Wschodu przywożą ze sobą prezenty. W wielu miejscowościach w przeddzień na ulice wychodzi barwny orszak Trzech Króli.